Ob praznovanju stote obletnice se Univerza v Ljubljani lahko pohvali, da je pridobila šestmilijonski koordinatorski projekt Eutopia, in sicer v sklopu prvega pilotnega razpisa Erasmus+ 2019. V projektu sodeluje še pet tujih univerz. Cilj je priprava dolgoročne strategije za preoblikovanje univerze skladno s sodobnimi praksami in pristopi na trgu znanja.
V projektu EUTOPIA – European Universities Transforming to an Open Inclusive Academy for 2050 – poleg ljubljanske sodelujejo še bruseljska Vrije Universiteit, Univerza v Göteborgu, Univerza Paris Seine, Univerza Pompeua Fabre iz Barcelone in Univerza v Warwicku. Univerzitetna zveza Eutopia združuje več kot 165.000 študentov, 30.000 članov osebja in raziskovalna središča, ki pokrivajo 760 znanstvenih področij.
· V projektu sodelujejo ljubljanska in še pet tujih univerz.
· Cilj je oblikovati nov model visokega šolstva.
· Povezovali bodo raziskovanje, izobraževanje, inoviranje in prenos znanja v družbo.
Projekt je vreden 6,2 milijona evrov, od tega je nekoliko manj kot pet milijonov evropskih sredstev, petino, približno 1,25 milijona evrov, pa bo zagotovilo vseh šest partnerskih univerz. Samo na ljubljanski univerzi je projekt vreden 1,12 milijona evrov
, od tega bo 899.316 evrov evropskih sredstev, 224.829 evrov pa bo zagotovila univerza sama.
Povezovanje štirih stebrov
Na prvi javni predstavitvi, ki je bila ta teden v ljubljanski mestni hiši, so poudarili, da naj bi bila Eutopia zavezništvo podjetniških, v spremembe usmerjenih univerz, ki so se pripravljene spoprijeti z izzivi in biti osredotočene na študente. Preizkušala naj bi inovativne načine sodelovanja med akademiki, študenti in neakademskimi partnerji, pri čemer bo presegala znane modele in postopoma povečevala kakovost, mednarodno konkurenčnost in privlačnost evropskega visokega šolstva. Cilj je oblikovati nov model visokega šolstva v Evropi za 21. stoletje in sodelovati pri gradnji evropske univerze prihodnosti. V okviru projekta nameravajo pospešiti povezovanje štirih stebrov: raziskovanja, izobraževanja, inoviranja in prenosa znanja v družbo.
6
milijonov evrov je vreden projekt Eutopia
Mreža evropskih kampusov
Partnerji so od začetka delovanja univerzitetne zveze Eutopia v februarju že postavili temelje za sodelovanje na akademskem in študijskem področju, vključno s štipendijami za doktorske naloge v somentorstvu, novimi skupnimi magistrskimi programi, poletnimi šolami in akademskimi delavnicami, ki jih organizirajo partnerske ustanove. Do leta 2025 naj bi oblikovali mrežo evropskih kampusov, ki bo omogočala večjo mobilnost študentov, akademikov in drugega osebja, sodelovali naj bi pri skupinskih raziskavah in inovacijah ter tako pripomogli k razvoju v regionalnih skupnostih.
Cilj projekta je priprava dolgoročne strategije za preoblikovanje univerze v skladu s sodobnimi praksami in pristopi na trgu znanja, so poudarili na prvi javni predstavitvi projekta Eutopia. Foto Andreja Žibret Ifko
Gre za pomembno spodbudo pri oblikovanju univerzitetne zveze Eutopia v prihodnjih letih, pravi rektor ljubljanske univerze Igor Papič. Predsednik sodelujoče britanske univerze Stuart Croft poudarja, da je zveza šestih evropskih univerz že naredila pogumne korake na poti ustvarjanja nove oblike vključevalnega in inovativnega mednarodnega visokega šolstva. Univerza v Warwicku deluje kot mednarodna univerza že od ustanovitve, skupaj s partnerji zveze Eutopia pa bodo še okrepili povezave po celini, osebju in študentom pa zagotavljali globalne priložnosti ter s sodelovalnimi raziskavami oblikovali lokalno regijo.
Živi laboratoriji
Rektorica sodelujoče bruseljske univerze Caroline Pauwels pravi, da je cilj ustvariti skupno evropsko učno skupnost in skupnost znanja, ki bo njihove ustanove preoblikovala v žive izobraževalne, raziskovalne in inovacijske laboratorije. Z odprtim pristopom k znanosti in izobraževanju v okviru univerzitetne zveze Eutopia ustvarjajo skupno »večuniverzitetnost« s prizadevnim večjezičnim, večdisciplinarnim in večkulturnim raziskovanjem ter izobraževalnim programom. Rektor barcelonske univerze Jaume Casals Pons ugotavlja, da je to odlična priložnost za odpravljanje notranjih in zunanjih, duhovnih in materialnih, lokalnih in nacionalnih ter birokratskih in akademsko-univerzitetnih mej v Evropi.
Predsednica švedske univerze Eva Wiberg pa pravi, da bodo prek projekta lažje izpeljali idejo o prostem prehajanju študentov, učenjakov in drugih zaposlenih med ustanovami zveze. Po besedah predsednika sodelujoče francoske univerze Françoisa Germineta je letošnje sodelovanje pri oblikovanju skupnih temeljev za močno zvezo evropskih univerz pokazalo, kako koristno je za študente, učitelje in raziskovalce vključevanje v širše programe, ki povečujejo čezmejni pretok idej in znanstvenih pristopov. Pridobljena sredstva pa bodo omogočila, da bo to postalo del vsakdanjika.
Komentarji