S pregledom vratu do odkritja tveganja demence?

Raziskovalci so ugotavljali povezavo med močjo utripa in umskimi sposobnostmi. 
Fotografija: Upad umskih sposobnosti je eden prvih znakov demence. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Upad umskih sposobnosti je eden prvih znakov demence. FOTO: Shutterstock

Ultrazvočni pregled vratu bi lahko odkril tveganje za demenco, precej preden bi se pojavili simptomi te bolezni, pravijo raziskovalci na podlagi nove študije.

V raziskavi je ekipa raziskovalcev pod vodstvom univerzitetnega kolidža v Londonu (UCL) leta 2002 z ultrazvokom pregledala žile v vratu 3191 oseb in merila moč utripa, ki vodi proti možganom. Močnejši utrip lahko poškoduje manjše žilice v možganih, tako se spremeni mreža teh žilic, lahko pa nastanejo tudi minimalne krvavitve.

Ekipa je pregledane osebe spremljala naslednjih 15 let in merila spominske sposobnosti in sposobnosti reševanja problemov. Po poročanju britanskih medijev so ugotovili, da so imeli posamezniki z najmočnejšim utripom na začetku študije 50 odstotkov več možnosti, da v naslednjem desetletju razvijejo pospešeno upadanje kognitivnih sposobnosti v primerjavi z drugimi udeleženci. Upad umskih sposobnosti je eden prvih znakov demence, a ni nujno, da ta simptom dejansko vodi v bolezen.

Raziskovalci menijo, da bi bil lahko preprosti test nov način prepoznavanja ljudi s tveganjem razvoja demence, s tem bi tudi prej lahko začeli terapije ali spremembe življenjskega sloga. Dokazi namreč kažejo, da se demenci lahko izognemo z normalnim krvnim pritiskom in holesterolom. Osnova za to pa so zdrava prehrana, zmerna telovadba, nekajenje …

»Demenca je rezultat desetletij poškodb možganov, ko je enkrat demenca prisotna, prav veliko ne moremo storiti,« je dejal Scott Chiesa iz UCL in dodal, da bi lahko zgodnja opozorila morda preprečila razvoj.

Študija ima, kot navaja BBC, sicer eno pomanjkljivost, saj podatki, ali je kdo od udeležencev razvil bolezen, ne obstajajo. Bodo pa raziskovalci v nadaljevanju z magnetno resonanco pregledali strukturne spremembe v možganih, ki bi lahko razložile upad kognitivnih sposobnosti.

Komentarji: