Francoska neznanka prvi del poletne trodejanke

Sebastian Vettel bo v nedeljo na povsem novem dirkališču branil točko prednosti pred Lewisom Hamiltonom, ki računa na izboljšan Mercedesov motor.
Fotografija: Ferrari ima v Franciji rekordnih 17 zmag, Kimi Räikkönen je bil najboljši leta 2007, ko je bil svetovni prvak. Foto: AFP

Le Castellet – Sedem dirk od 21 v formuli 1 je za 20 dirkači in razlika ne bi mogla biti manjša. Sebastian Vettel bo na nedeljski VN Francije branil točko prednosti pred svetovnim prvakom Lewisom Hamiltonom. Vzporednic s prejšnjimi sezonami tokrat ni mogoče vleči, F1 se po desetih letih vrača v Francijo, a ne na Magny-Cours, temveč na dirkališče Paul Ricard na jugu države, kjer je bila nazadnje leta 1990 z zmago Alaina Prosta v ferrariju.

Sezona 2018 v formuli 1 je v najvišji prestavi, pred nami so trije zaporedni dirkaški vikendi. Po Franciji sledita Avstrija (1. julij) in Velika Britanija (8. julij). Silverstone so premaknili za teden prej, da se ne bi ena najbolj odmevnih dirk prekrivala s finalom nogometnega mundiala.

Trojček dirk utegne močno nagniti jeziček na tehtnici na eno ali drugo stran; ali celo tretjo, če se bo Red Bull (v prihodnji sezoni bo Renaultov motor zamenjal s Hondinim) vključil v boj s Ferrarijem in Mercedesom. Dirkališče Paul Ricard je povsem prenovljeno, polovica dirkačev še ni bilo rojenih, ko se je VN Francije, najstarejša dirka med vsemi, preselila v Magny-Cours in tam vztrajala do leta 2008, ko je zmagal Felipe Massa, spet s ferrarijem. Za Vettla je dober obet, da je moštvo iz Maranella daleč najuspešnejše med vsemi v Franciji s 17 zmagami. Williams jih ima osem. Michael Schumacher je zmagal osemkrat, Prost petkrat.

Mercedes z novim motorjem

Dirka se bo začela v nedeljo ob 16.10, sobotne kvalifikacije ob 16. uri. Vettel, edini s tremi zmagami v sezoni, ima 121 točk, eno več kot Hamilton, tretji je Valtteri Bottas (Mercedes, 86), četrti Daniel Ricciardo (Red Bull, 84). Na prejšnjih dirkah so imela moštva kopico informacij, na jugu Francije tavajo v temi. Težko je reči, komu bo dirkališče ustrezalo.

»To bi morala biti zanimiva dirka, le redko smo v situaciji, ko se ne moremo zanašati na podatke in izkušnje,« je po dolgočasni VN Kanade, na kateri je Vettel vodil od štarta do cilja, razmišljal šef Mercedesa Totto Wolff, ki si od prihodnjih treh dirk obeta veliko. Srebrne puščice bodo imele izboljšan motor. Prek luže so za razliko od konkurence uporabili starega, ki ni imel dovolj moči. Hamilton, ki je pred tem v Montrealu zmagal trikrat zapored, ni bil konkurenčen in bil šele peti.

Je pa že na 32. zaporedni dirki vpisal točke, kar je rekord. »Dobro, prišel sem do nekaj točk, ki bodo morda na koncu vredne zlata, ampak želim biti na vrhu in upam, da se bo to zgodilo že v Franciji,« je dejal Hamilton, ki bi lahko s 65. zmago premaknil še en mejnik. Postal bi dirkač z največ zmagami na različnih prizoriščih. Ta čas si z 22 deli prvo mesto s Schumacherjem, ima pa že odkljukano državo več, potem ko je slavil v Azerbajdžanu.

Alonso poln samozavesti

Leta 2005 je bil najboljši v Franciji Fernando Alonso, dvakratni svetovni prvak bo še posebej motiviran, saj je minuli konec tedna zmagal na vzdžljivostni dirki 24 ur Le Mansa in je le še korak do t. i. trojne krone (manjka mu Indy 500). Španec (36 let) je ob Kimiju Räikkönenu (38) edini izmed dirkačev, ki je že zmagal v F1 na francoskih tleh.

Domači navijači bodo stiskali pesti za Renault (Hülkenberg, Sainz), še bolj za rojake Romaina Grosjeana (Haas), Pierra Gaslyja (Toro Rosso) in Estebana Ocona (Force India) ter tudi rojenega Monačana Charlesa Leclerca (Sauber), ki se je rodil še najbližje dirkališču v bližini Toulona.