Rusi priznali nekaj dopinških nepravilnosti

So pa v pismu, poslanem na MOK in WADA, vnovič kategorično zavrnili očitke iz McLarnovega poročila.
Fotografija: Zaradi dopinškega suspenza so ruski športniki v Pjongčangu tekmovali brez nacionalnih simbolov. Foto Jean-Christophe Bott/AP
Odpri galerijo
Zaradi dopinškega suspenza so ruski športniki v Pjongčangu tekmovali brez nacionalnih simbolov. Foto Jean-Christophe Bott/AP

Moskva – Na naslova Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) in Svetovne protidopinške agencije (WADA) je danes prispelo pismo, v katerem Rusija priznava nekatere dopinške nepravilnosti. Pod pismo so se podpisali minister za šport Pavel Kolobkov ter predsednika olimpijskega in paraolimpijskega komiteja Aleksandr Žukov in Vladimir Lukin, prvi naslovnik pa je bil vodja posebne komisije MOK Samuel Schmid, je navedbe tujih agencij povzela STA.


Priznanje sistematične uporabe dopinga


V pismu Rusi priznavajo sistematično uporabo dopinga, so se pa izognili poimenovanju »sistemska uporaba«, kar je eden glavnih očitkov iz razvpitega McLarnovega poročila. Obenem so vnovič podvomili o pravilnosti dokazov, ki jih je na WADA posredoval nekdanji sodelavec ruskega protidopinškega laboratorija, »žvižgač« Grigorij Rodčenkov.


Korak bližje priznanju


»Zdi se mi, da smo korak bližje priznanju, da je šlo nekaj narobe. Upam, da to pomeni preobrat v postopku. Nekdo mi je dejal, da gre tu le za besede, toda v tej igri tudi besede veljajo – tako pri nas kot v Moskvi. Upam, da se ne motim,« je poudaril prvi mož WADA Craig Reedie. Odbor za kaznovanje omenjene agencije se bo ponovno sestal 14. junija in preučil nove dokaze, med njimi verjetno tudi rusko pismo.


»Če bomo komu dokazali krivdo, bo kaznovan«


Minister Kolobkov pa je ob tem poudaril, da pismo še ne pomeni priznanja očitkov iz McLarnovega poročila: »Odločitev za pismo je padla na podlagi ugotovitev Schmidove komisije, ne strinjamo pa se z ugotovitvami McLarnovega poročila, ki vsebuje neresnične zaključke. Preiskovalni odbor v Rusiji nadaljuje preiskavo. Če bomo komu dokazali krivdo, bo tudi kaznovan.«


Brez nacionalnih simbolov na OI


MOK je zaradi ugotovitev McLarnovega poročila v začetku leta podaljšal suspenz ruskemu komiteju, zaradi česar so na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu posamezni ruski tekmovalci lahko nastopili zgolj kot »olimpijski športniki iz Rusije«, brez nacionalnih simbolov. Vzrok za suspenz so bili očitki v poročilu, da je Rusija na državni ravni sistematično izvajala kršitve protidopinških pravil, še posebej med domačimi olimpijskimi igrami leta 2014 v Sočiju.

Komentarji: