Drugi poraz risov, premočni tudi Korejci

Slovenska reprezentanca je vodila že s 3:1, nato pa v presledku poltretje minute prejela kar tri gole. Belorusija boljša od Madžarske.
Fotografija: Slovenski hokejisti so se v prvi tretjini veselili vodstva s 3:1, v nadaljevanju pa tekmecem dopustili zasuk. FOTO: Matic Klanšek Velej/Sportida

Tako kot pred enim letom na SP skupine B v Budimpešti naša hokejska reprezentanca doživlja scenarij, ki si ga nikakor ni želela: v prvih dveh nastopih je ostala brez točk! Lani so rise z mrzlo prho zalili Britanci in Poljaki, slednji so nato ob nizu porazov izpadli iz drugega kakovostnega razreda, tokrat so bili za izbrance Iva Jana najprej usodni Kazahstanci, kar sicer še zdaleč ni presenečalo, a nato še Korejci. Ti pa imajo po dveh nastopih že šest točk, gladko so ugnali Madžare (5:1), nato pa še slovenske hokejiste (5:3).

Slednji so resda hitro prejeli gol, a nato uprizorili povezano in tudi najbolj učinkovito tretjino doslej na turnirju. Kot pa se je izkazalo pozneje, ta žal ni zadostovala za tako želeno prvo zmago ali pa vsaj točko in boj za drugo v podaljšku.In četudi je Koreja med svojo misijo olimpijskih iger storila hokejski korak navzgor, v svojih vrstah nima tako kakovostnih posameznikov, kot so tudi v tej zdesetkani četi zdaj navzoči v slačilnici slovenske reprezentance. In zato rise in njihove privržence ta drugi poraz še precej bolj boli kot tisti spodrsljaj, ki so ga doživeli na premieri z gostitelji.

Korejci so se presenetljivo veselili že druge zmage v Kazahstanu, po Madžarski so ugnali še Slovenijo. FOTO: Matic Klanšek Velej/Sportida

Sloveniji tako vodstvo s 3:1, zlasti lepa je bila akcija za tretji gol udarne naveze Kopitar-Sabolić-Rodman, ni zadostovalo za mirno nadaljevanje, v pičlih dveh minutah in pol je prejela tri gole, nove vrnitve pa ni več uprizorila. V napadu ni bilo sproščenosti, Kopitarjeve natančne poteze niso našle končnega cilja, poskusi branilcev s streli od daleč so bili največkrat premalo natančni, povrhu pa je tudi vratar Matija Pintarič dva gola prejel pretirano poceni, tik ob svoji rokavici za lovljenje ploščka.

Torkov trening na prvi prosti dan za Slovenijo na tem prvenstvu bo morda botroval tudi kakšni spremembi za četrtkov nastop z Belorusijo. In ta bi že lahko zelo vidno krojil usodo risov v Kazahstanu ...

Matija Pintarič je med 28. in 31. minuto prejel kar tri gole. FOTO: Matic Klanšek Velej/Sportida

Ivo Jan, selektor Slovenije: "Zelo smo si zdaj zapletli našo zgodbo v Nur-Sultanu, zdaj se bo najpomembneje regenerirati in umiriti moštvo, pred nami so še tri tekme, za začetek v sredo z Belorusijo. Kot glavni trener moram prevzeti odgovornosti za naš padec v drugi tretjini, ko smo zlahka in s poceni prejetimi goli izpustili prednost iz uvodnega dela. Pozneje je bila naša igra spet bolj aktivna, sprožili smo precej strelov, a pred vrati premalo ovirali tekmečevega čuvaja mreže. Jasno je, da so bili naši uvodni tekmeci, tako Kazahstanci kot Korejci, bolj uigrani, saj gre večinoma za igralce, ki so pogosto med sezono skupaj, toda vseeno menim, da smo doslej na tem prvenstvu igrali bolje, kot pa kaže bilanca brez osvojene točke."

Blaž Gregorc, branilec: "Če ne daš gola v trenutkih odločitve in povrhu dobiš še štiri tako poceni gole, je težko zmagati. Južna Koreja? Igra hiter hokej, pripravili smo se na to, vse smo imeli v svojih rokah, sami smo si krivi. Imeli smo nekaj priložnosti, pa ne smemo se izgovarjati le na smolo, bolje moramo igrati, pa bomo nagrajeni še s kakšnim golom več. Pogledati se moramo v ogledalo in igrati tako, kot znamo."

Boštjan Goličič, napadalec: "V ključnih trenutkih nismo bili dovolj disciplinirani pri obrambnih nalogah. Ko pa smo pritisnili za zasuk, nam je to preprečil tudi zanesljivi korejski vratar. Povrhu so bili tekmeci pri blokiranju strelov zelo uspešni, kar je očitno ob koncu odločilo tekmo. Na tem turnirju ni slabih ekip, vsak je premagljiv, verjamem, da se bo tudi nam odprlo."

Slovenci so v lovu na izenačujoči gol oblegali korejska vrata, a so bili pred njimi premalo spretni. FOTO: Matic Klanšek Velej/Sportida

Jim Paek, selektor Južne Koreje: "Ponosen sem na moštvo, kako se je vrnilo po zaostanku dveh golov, ključno pa je bilo, ko nismo prejeli gola ob tekmečevi prednosti dveh igralcev več. Čudovito je nadaljevati turnir s polnim izkupičkom šestih točk."