Bolt nervozen pred prvo tekmo; priznava, da je »nogometni« tek drugačen (VIDEO)

»Hitrost nikoli ni bila težava. Problem so hitre menjave smeri, zaustavljanje in pospeševanje,« pravi jamajški velezvezdnik.
Fotografija: Da je Boltovo nogometno znanje preslabo, da bi zaigral v začetni enajsterici, priznava tudi trener Marinersov Mike Mulvey. FOTO: Saeed Khan/AFP
Odpri galerijo
Da je Boltovo nogometno znanje preslabo, da bi zaigral v začetni enajsterici, priznava tudi trener Marinersov Mike Mulvey. FOTO: Saeed Khan/AFP

Najhitrejši človek vseh časov bo v petek začel novo poglavje v življenju. Čeprav se je težko izogniti občutku, da bo Usain Bolt v nogometne vode skočil bolj za šalo kot za res, jamajški velezvezdnik priznava, da je precej živčen pred prvim srečanjem v dresu ekipe Mariners, ki nastopa v najmočnejši avstralski ligi.



Pred tem je na dobrodelnih tekmah nastopal v dresu Borussie iz Dortmunda in norveškega Stromsgodseta, mudil se je tudi v Južni Afriki. »Zdaj ne gre več za dobrodelne tekme, zdaj gre zares. Vem, da bom delal napake in da ne bom odigral popolne tekme,« pred prvencem v deželi tam spodaj ni bil pretirano optimističen. Central Coast Marinersi bodo v sklopu priprav na novo sezono odigrali prijateljski obračun z amatersko ekipo tega moštva.

Bolt se je po bleščeči atletski karieri, v kateri je osvojil kar devet zlatih olimpijskih kolajn (eno so mu naknadno odvzeli, saj so pri jemanju nedovoljenih poživil ujeli Nesto Carterja, člana jamajške štafete 4x100 metrov), od atletskih stez poslovil pred dobrim letom dni na svetovnem prvenstvu v Londonu.

Tedaj smo v Delu ugotavljali, zakaj jamajška strela tako odstopa od tekmecev: »Ena njegovih prednosti pred tekmeci je višina: s 195 centimetri je precej nad šprinterskim povprečjem. Marsikomu se zategadelj ni zdel primeren za atletsko formulo ena, a ob dobri koordinaciji so dolge noge lahko le prednost. Jamajški streli omogočajo, da 100 metrov preteče v 41 korakih, medtem ko jih denimo Tyson Gay, z 9,69 sekunde drugi najhitrejši zemljan vseh časov, naredi 45. Zaradi tako dolgega koraka – ta v polni hitrosti meri 2,84 metra – si lahko privošči malenkost slabšo frekvenco v primerjavi s tekmeci, pa je zanje še vedno neulovljiv.«



Na nogometnih zelenicah je prav nasprotno. Če pogledamo nekatere najboljše nogometaše v zadnjem obdobju – Cristiana Ronalda, Messija, Hazarda in Salaha –, opazimo, da vsi šprintajo »na frekvenco«, kar jim omogoča, da imajo boljši nadzor nad žogo. Čeprav dosežejo izrazito manjšo najvišjo hitrost kot Bolt, je tak način teka primernejši za doseganje golov, ki v nogometu pač štejejo.

Tega se zaveda tudi 32-letni Bolt: »Hitrost nikoli ni bila težava. Problemi so hitre menjave smeri, zaustavljanje in pospeševanje. Tek vzvratno in podobno. A glede na to, da se liga začne šele konec oktobra, mislim, da imam še dovolj časa za izboljšanje,« je pred tekmo pojasnil aktualni svetovni rekorder na 100 in 200 metrov.

Bolt: »Glede na to, da se liga začne šele konec oktobra, mislim, da imam še dovolj časa za izboljšanje.« FOTO: Saeed Khan/AFP
Bolt: »Glede na to, da se liga začne šele konec oktobra, mislim, da imam še dovolj časa za izboljšanje.« FOTO: Saeed Khan/AFP


Da je Boltovo nogometno znanje preslabo, da bi zaigral v začetni enajsterici, priznava tudi trener Marinersov Mike Mulvey: »Morda bo odigral nekaj minut na prijateljski tekmi. To kar počne, počne dobro, vendar mora početi stvari, ki jih prej ni še nikoli. Rabi čas. Mora se aklimatizirati ter ostati osredotočen in dvigniti raven igre, saj se bo le tako lahko znašel v prvi ekipi.«

Kot navaja tiskovna agencija AP, organizatorji srečanja pričakujejo, da se bo zaradi Boltovega nastopa na tribunah zbralo okoli 12 tisoč gledalcev. Če se to uresniči, bodo v klubu verjetno zadovoljni tudi, če se Bolt na zelenici ne bo pretirano izkazal.

Preberite še:

Komentarji: