Razigrana Olimpija še bolj zasolila mariborske rane (FOTO)

V finalu pokala NZS državni prvaki prepričljivo premagali Aluminij. Ovacije za trenerja Ljubljančanov Bišćana.
Fotografija: Takole so se včeraj veselili nogometaši Olimpije. Po naslovu državnega prvaka so osvojili še pokalno lovoriko. Foto Blaž Samec/Delo

Ljubljana – Olimpija je v velikem slogu zaokrožila sezono 2017/18. Po nedeljskem slavju v državnem prvenstvu je sinoči osvojila še pokalno lovoriko, potem ko je v neenakovrednem finalu igraje premagala Aluminij s 6:1 (2:0). Pot do zmage in druge lovorike si je priigrala že po prvih 45 minutah.

Stožice so bile spodobno polne, približno 8000 navijačev in domala vsi zeleno-beli so prišli na »slavnostno večerjo«, na kateri bi skupaj z nogometaši pisali novo poglavje v komaj 13-letni zgodovini nove Olimpije. In so ga tudi spisali. Olimpija je prvič osvojila pokalno lovoriko in prvič dvojno krono. Če bi ji prišteli še dosežek njene predhodnice, je osvojila drugo dvojno krono in peto pokalno lovoriko.

Foto Blaž Samec/Delo

Vloga favorita je bila znana že pred tekmo, v njej je bila izrazito Olimpija, Aluminij pa popoln avtsajder, ki je lahko le upal, da bi Ljubljančani na lahko vzeli finale. Toda tega niso dočakali, domači trener Igor Bišćan si ni privoščil eksperimentov in ni dovolil lahkomiselnosti.Trenerju Aluminija Oliverju Bogatinovu je bilo že pred tekmo jasno, da si dirjanja z Olimpijo ne sme privoščiti, marveč da se ji lahko postavi po robu z zgoščeno obrambo. In upanjem, da ne bo preveč trpela ter čim dlje zdržala Olimpijino obleganje.

Benko začel, Abass končal

Želje so bile nekaj, realnost pa drugo. Od prve minute je bilo samo vprašanje, kdaj bo Olimpijin pritisk obrodil sadove.
Prvi sadež je v 18. minuti ubral najstarejši mož na igrišču, 34-letni Leon Benko. Sijajno in s prvim dotikom je podajo Dina Štigleca z leve strani s približno 12 m neubranljivo spremenil v vodstvo. Vse dvome o zmagovalcu je v 35. minuti razblinil Rok Kronaveter po še eni izvrstni akciji Stefana Savića. Gostje niso imeli nikakršnih možnosti več za vrnitev med žive, čeprav so v drugem polčasu, ko so zaostajali že z 0:2, za nekaj minut pokazali zobe. Znižali so izid, napadli, a se ujeli v zanko in Benko je v 59. minuti s kančkom sreče in s svojim drugim golom Olimpiji vrnil prednost dveh golov. Olimpija je za zaključni del zadnje tekme ponudila še tisto, kar ji je večji del odlične sezone manjkalo. Spektakularno in učinkovito igro, v kateri je v odlično delujočem zeleno-belem stroju skozi vseh 90 minut prednjačil razigrani dribler in podajalec Salzburžan Savić. Ovacije za trenerja Bišćana s tribun so bile najboljši odgovor na Olimpijino sproščeno in igrivo podobo v tekmi, ki je trajala nekaj sekund manj od 90 minut zaradi vdora navijačev.

Slavje je bilo popolno in stožiški večer namenjen ljubljanskim športnim šampionom s torkovimi slavljenci košarkarji je dobil vsesplošno veselico.

Oliver Bogatinov, trener Aluminija: »V drugem delu smo resda bili bolj sproščeni, a smo naleteli na razpoloženo Olimpijo, ki letos ni izgubila tekme. Tudi nam ni uspelo presenetiti, finale pa je bil nagrada za ves trud, ki smo ga vložili v tej sezoni.«

Igor Bišćan, trener Olimpije: »Zmaga mi veliko pomeni, a sebe ne bi postavljal v ospredje. Zahvaliti se moram navijačem za podporo, predvsem pa mojim igralcem, ki so pokazali vse, na čemer smo delali skozi sezono. To pot so pokazali podobo, ki smo si jo želeli na vsaki tekmi. Fantom ne gre ničesar očitati, to je bil popoln konec popolne sezone. Vpisali so se v zgodovino, spisali so nov list v zgodbi tega kluba. Morda bo kdo ponovil naš dosežek, preseči ga ne more. Ves trud se nam je povrnil, še enkrat hvala vsem, ki so nas podpirali in verjeli v nas, in še enkrat hvala igralcem. Moja prihodnost? To bo znano že kmalu, a nocoj ne gre govoriti o tem, čas je za čestitke igralcem.«

Branko Ilić, kapetan Olimpije: »Že pred 15 leti sem bil vesel, ko sem osvojil pokal, in to pot zadovoljstvo ni nič manjše. Vesel sem tudi slavja v Stožicah, najbolj sem srečen, ko vidim srečne navijače. Sezone ne bi mogli končati bolje.«

Mladinci Domžal kot člani Olimpije

Tudi v mladinskem finalu jo je Aluminij odnesel s polno malho golov. Pokalno lovoriko so osvojile Domžale po zmagi s 6:1 (4:1, Jašaragić 3, Gnezda Čerin 2, Urbančič; Kovačec). V ženski konkurenci je ekipa Telemach GMT Beltinci s 3:1 (0:0, Nemec, Žolek, Makovec; Križaj) premagale Moje-lece.si Radomlje.