Savić pristreljal šesti pokal Olimpiji (VIDEO)

Ljubljančani so v finalu v Celju premagali Maribor z 2:1 in ubranili lovoriko. Dvakrat v polno zadel Stefan Savić, Tavaresov gol premalo za državne prvake.
Fotografija: Olimpija se je veselila šestega pokalnega naslova. FOTO: Tadej Regent
Olimpija se je veselila šestega pokalnega naslova. FOTO: Tadej Regent

Nogometaši Olimpije so zanesljivo dobili slovenski clasico v Celju, po katerem so klubsko vitrino ozaljšali s svojo šesto pokalno lovoriko. Mariborčani so bili od morebitne dvojne krone – že prej so postali državni prvaki – oddaljeni močneje, kot namiguje končnih 2:1 (Savić 2; Tavares) za Ljubljančane.

Večni derbi pred 8623 gledalci so z metanjem bakel na igrišče zaznamovali tudi navijači obeh klubov. Tako Maribor kot Olimpijo čaka enomesečni »dopust«, julija pa nov boj v Evropi: Štajerce za ligo prvakov, Ljubljančane za evropsko ligo.

Oba zadetka za Ljubljančane je dosegel Stefan Savić, v sodnikovem podaljšku je znižal mariborski kapetan Marcos Tavares.
Začelo se je po željah zeleno-belih, njihovo prvo nevarno akcijo je z golom kronal Savić, ki je izkoristil lepo podajo Tomislava Tomića v kazenski prostor in v 17. minuti premagal Kenana Pirića.

Olimpija je bila zatem veliko nevarnejša, Maribor pa je nizal napake na sredini igrišča in tudi zadnji obrambni vrsti. Šele v končnici prvega dela so Štajerci vzpostavili ravnotežje in začeli ogrožati vrata tekmecev, ki pa so bili dovolj zbrani in so ob polčasu imeli minimalno prednost.

Trener Safet Hadžić se je znašel na rokah nogometašev Olimpije. FOTO: Tadej Regent

Tudi v drugem polčasu je bila nevarnejša Olimpija, Savić je imel v 68. minuti še eno lepo priložnost, znova pa je v polno ustrelil v 75. minuti, ko je po novi napaki Maribora na sredini igrišča s kakih 17 metrov lepo zadel v levi spodnji kot Pirićevih vrat.

Razočarani mariborski navijači so potem prekinili tekmo z metanjem bakel in trakov, mirno pa ni bilo niti na tribuni z Green Dragonsi. Tekma se je nadaljevala po petih minutah, jasno pa je bilo, da bo podaljšek sodnika Mateja Juga precej dolg. Ravno se je začel, ko je Mariboru vrnil upanje kapetan in rezervist Marcos Tavares ter znižal na 1:2. A bilo je prepozno, trofeje so se zasluženo veselili nogometaši iz glavnega mesta.

Milanić: Igrali smo nazaj, namesto naprej

Stefan Savić je dvakrat zadel za Olimpijo. FOTO: Leon Vidic

Darko Milanič, trener Maribora, za Sportklub: »S Cretujem v obrambi smo želeli dobiti stabilnost, ampak ni se izšlo. Na tem bomo morali delati. V zvezni liniji smo vsako žogo odigrali nazaj in ne naprej, to je bil glavni problem. Ob polčasu smo to hoteli spremeniti, toda po drugem golu Olimpije se nam je spet vse podprlo. Imeli smo priložnosti, ampak jih nismo izkoristili. Po zadetku Tavaresa je bilo še dovolj časa, nismo pa odigrali, kot bi morali«.

Marcos Tavares, kapetan Maribora: »En doseženi gol je bil premalo. Glave gor. Državni prvaki smo, čim bolje se moramo pripraviti na kvalifikacije za ligo prvakov.«

Vidmar: Želim si več stabilnosti

Safet Hadžić, trener Olimpije: »Odigrali smo dobro tekmo, v pravih trenutkih smo dosegli gola. Trpel sem vseh 97 minut, ponosen sem na fante in naše navijače. Kapo dol. Imeli smo veliko poškodovanih igralcev, bili smo nevarni, čeprav je Maribor pritiskal.«

Nejc Vidmar, kapetan Olimpije: »Na koncu smo trpeli, toda zmaga je povsem zaslužena. Lepo je bilo ubraniti lovoriko. Že kar nekaj tekem Mariboru nismo dovolili veliko priložnosti, to ni naključje, je plod dobre postavitve in dobrega dela. Mariborčane smo razorožili in dobro izgledali na igrišču. V prihodnji sezoni bi si želel več stabilnosti v našem klubu, da bi morda sezono končali z istim trenerjem. Pred nami je pestro poletje, Evropa. Bomo videli, kako bo.«

Olimpija si je s pokalno lovoriko rešila sezono, v kateri je Mariboru oddala naslov državnega prvaka. FOTO: Tadej Regent

Današnji finale med večnima tekmecema je bil prvi med ljubljanskim in mariborskim klubom po 20 letih, v sezoni 1998/99 so bili boljši vijoličasti s 3:2. Mariborčani imajo v samostojni Sloveniji devet pokalnih lovorik, Olimpija v različnih izvedbah kluba pa zdaj šest.

V Celju letos obeležujejo 100. obletnico igranja nogometa v Knežjem mestu. Na tribunah štadiona Z'dežele se je zbralo več kot 8000 ljudi.

Tekma v Celju je bila zanimiva, Olimpija pa boljša od Maribora. FOTO: Tadej Regent