Tudi Messi ne more opraviti vsega sam

Namesto trojčka lovorik nogometaši Barcelone pri eni.
Fotografija: Messi je znižal zaostanek Barçe na 1:2, več ni šlo. FOTO: AFP
Messi je znižal zaostanek Barçe na 1:2, več ni šlo. FOTO: AFP

Navijači Barcelone so se lahko v zadnjem mesecu dni prepričali, kako tanka je črta med »zgodovinsko reprizo« in »zavoženo sezono« v sodobnem profesionalnem nogometu. Potem ko so osvojili špansko prvenstvo, so bili le še korak oddaljeni od finala lige prvakov in zmage v španskem pokalu, kar jim je že uspelo v letih 2009 (trener Pep Guardiola) in 2015 (Luis Enrique). Toda namesto treh lovorik je Barcelona ostala pri eni, zanjo usodni pa sta bili le dve tekmi: nedavna v Liverpoolu in sobotna v Sevilli, ko je Katalonce v finalu španskega pokala presenetila Valencia (1:2; Messi; Gameiro, Rodrigo). Lionel Messi je v drugem polčasu kronal boljšo igro Barcelone z golom za znižanje zaostanka na 1:2, toda to je bilo premalo za kaj več.

Nogometaši Valencie so v finalu španskega pokala premagali Valencio in se veselili prve lovorike po letu 2008. FOTO: AFP

Barça v resnici ni zavozila sezone, naslov španskega prvaka vendarle šteje veliko. Toda v taboru »blaugrane« imajo grenak priokus zaradi ponesrečenega finiša sezone, zato si upravičeno postavljajo najbolj resna in najtežja nogometna vprašanja.
Anketno vprašanje dnevnika Mundo Deportivo (N = 22.000), kdo je kriv za klavrn konec Barçine sezone, je prineslo pričakovane odgovore: 64 % odstotkov jih je uperilo prst v trenerja Ernesta Valverdeja, 22 % v igralce. »Trener ni kriv za poraz z Valencio,« je dan po finalu zatrdil predsednik Bartomeu, Valverde pa je dodal: »Igralci niso krivi, saj so dali vse od sebe …« Pozitivno oceno za nastop v finalu so si zaslužili le Messi, Pique, Malcom in Vidal, odpovedali so številni, najmočneje Coutinho in Rakitić.

Barcelonin trener Ernesto Valverde naj bi še užival zaupanje predsednika kluba, toda ... FOTO: Reuters