Vasle: ECB proučuje možnosti za dodatno ukrepanje tudi glede obrestnih mer

Guverner Banke Slovenije pojasnjuje obrestne odločitve in možne prihodnje ukrepe Evropske centralne banke.
Fotografija: Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle pravi, da so strokovnim službam ECB naročili, da proučijo možnosti za dodatno ukrepanje. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo
Odpri galerijo
Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle pravi, da so strokovnim službam ECB naročili, da proučijo možnosti za dodatno ukrepanje. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo

Ljubljana – »Guvernerji evrskega območja smo na včerajšnji seji obravnavali makroekonomske in finančne razmere, ki so se v zadnjih mesecih nekoliko poslabšale. To je opazno zlasti v delu gospodarstva, povezanega z mednarodno trgovino, medtem ko so razmere v storitvenem sektorju in na trgu dela še naprej ugodne. Ob tem pa se ohranjajo tudi visoka negotovost in tveganja za dodatno poslabšanje gospodarske slike,« je po monetarni seji sveta Evropske centralne banke (ECB) pojasnil guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.

Guvernerji so sklenili, da je treba nadaljevati ekspanzivno denarno politiko in da obrestne mere ostanejo na nizki ravni. »Prilagodili pa smo našo usmeritev glede obrestne mere – svet ECB zdaj pričakuje sedanji ali nižji nivo obrestnih mer vsaj do sredine leta 2020 oziroma dokler bo to potrebno, da zagotovimo vzdržno približevanje inflacije našemu cilju.« Nadaljevali bodo tudi reinvestiranje vseh dospelih vrednostnih papirjev v okviru odkupov obveznic.

Če se obeti za povišanje inflacije ne bodo uresničili, bodo uporabili vse razpoložljive instrumente, »zato smo strokovnim službam naročili, da proučijo možnosti za dodatno ukrepanje,« poudarja Vasle.

V ECB bodo tako proučili, kako okrepiti usmeritve glede obrestne mere, kako oblikovati ukrepe za blažitev neželenih posledic negativnih obrestnih mer, proučili pa bodo tudi možnosti glede obsega in sestave morebitnih novih neto nakupov vrednostnih papirjev, še poudarja guverner slovenske centralne banke. Sprejete odločitve po njegovem kažejo »našo pripravljenost, da s sedanjimi in morebitnimi novimi ukrepi ohranjamo ugodne pogoje financiranja in s tem podpiramo gospodarsko rast evrskega območja ter srednjeročno približevanje inflacije ciljni ravni.«

Komentarji: