Na Igu okrog 2500 uporabnikov brez vode

Zaradi onesnaženja z naftnimi derivati je prepovedano uporabljati vodo iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok.
Fotografija: Voda iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok je onesnažena.
Odpri galerijo
Voda iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok je onesnažena.

Vodo iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok v občini Ig je v naseljih Zapotok, Golo, Škrilje, Podgozd, Dobravica, Sarsko in Suša zaradi onesnaženja z naftnimi derivati prepovedano uporabljati. Onesnaženje se je po navedbah iz občine zgodilo na vodnem viru Šumnik. Na občini Ig še pojasnjujejo, da tamkajšnje prebivalce o nadaljnjih aktivnostih obveščajo prek spletne strani občine, oglasnih desk in radia. Župan Janez Cimerman pa apelira na občane, naj prepoved upoštevajo, in napoveduje, da bodo uporabnike na tem območju oskrbeli s pitno vodo.

Domačini so rahel vonj po nafti zaznali že v soboto, vonj po nafti je bil zaznan tudi včeraj, zato je bil naročen pri Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolja in hrano (NLZOH) odvzem vzorcev. Vzorci so bili po navedbah Režijskega obrata občine Ig odvzeti v torek, 6. julija, rezultati pa bodo predvidoma znani v dveh dneh. Vodni vir Šumnik je bil ob tem izključen iz uporabe. Župan pravi, da ni jasno, niti kako se je onesnaženje zgodilo niti kako močno je. V vodohranih tudi ni zaznati sledi nafte.

V režijskem obratu še navajajo, da so si takoj po prejemu obvestila zajetje skupaj z njimi ogledali predstavniki Gasilske brigade Ljubljana in Policije. Zdravstveni inšpektorat RS je takoj po prejemu obvestila opravil izredni pregled. Za natančnejše podatke o dimenzijah onesnaženja pa bo treba počakati še na laboratorijske izvide. Iz režijskega obrata so še sporočili, da so bili vodohrani očiščeni, vodovodno omrežje pa sprano. Iz režijskega obrata so še sporočili, da v vodovodni sistem dovajajo vodo iz štirih vrtin in s pomočjo gasilske cisterne, ki vozi vodo iz drugega vodovodnega sistema

Vsekakor so vse občinske ekipe na terenu, saj gre za okrog 2500 uporabnikov. Zaprli so vse štiri aktivne vrtine tega vodovodnega sistema, ki pa se delno napaja tudi iz površinskega vodotoka, potoka Šumnik pri Zapotoku. Prav tega, da se je onesnaženje z nafto ali kurilnim oljem zgodilo pri izviru, se župan najbolj boji. Cimerman ne verjame, da se je onesnaženje zgodilo na Blokah, čeprav bi bilo tudi to možno. 
 

Voda iz gasilskih cistern


Občina je medtem zagotovila nadomestno oskrbo s pitno vodo z gasilskimi cisternami, uporabniki pa so bili naprošeni, da s seboj prinesejo steklenice, posode ali plastenke. Vodo je potrebno prekuhavati. 

Je pa župan slabe volje, ker posamezniki ne upoštevajo omejitev na vodovarstvenih območjih. Nekateri imajo dvojne sisteme za vodovodno vodo in kapnico, ki niso strogo ločeni. Ob suši z občine opozarjajo na varčevanje z vodo, a se takrat poraba vode, nasprotno, celo poveča.

Janez Cimerman ugotavlja, da se vse premalo zavedamo pomena vode, nujnosti varovanja vodnih virov in vse narave, seveda pa upa, da se ne bo zgodila katastrofa. Opozarja tudi, da se voda z njihovega območja steka tudi proti vodarni Brest, ki je del ljubljanskega vodovodnega sistema.

Komentarji: