Trnfest že sedemindvajsetič zapored

Trnovski festival letos z bogatim programom – Nesoglasja med nekdanjo in sedanjo ekipo se nadaljujejo
Fotografija: Organizatorji Trnfesta tudi letos pričakujejo polno dvorišče obiskovalcev. Foto Mavric Pivk
Odpri galerijo
Organizatorji Trnfesta tudi letos pričakujejo polno dvorišče obiskovalcev. Foto Mavric Pivk

Ljubljana – Čeprav se Trnfestu preteklih nekaj let vztrajno pripenja zlovešč pridevnik »zadnji«, bodo tudi letos priredili festival, ki vsako leto z brezplačnimi dogodki in vonjem po koruzi zasede dvorišče nekdanjega Kuda France Prešeren Trnovo (danes Center slovanskih kultur France Prešeren). Spori med nekdanjo in sedanjo ekipo se še nadaljujejo, festival pa se bo kljub temu začel na prvi avgustovski dan.

O Kudovih finančnih težavah je bila javnost prvotno seznanjena leta 2013, ko je društvo ostalo brez mestne in posledično tudi državne subvencije. Dolga, ki se je menda nabiral dolgih 21 let, je bilo za 705.000 evrov, zato so se kudovci odločili, da bodo poskusili nepremičnino prodati, in tako so, kot povejo danes, »nasedli obljubam«: »Verjeli smo, da bo kupec DON-SOL, d. o. o., oziroma njegov prokurist Artur Azarkevič, spoštoval dogovor, ki ga je predstavil na občnem zboru društva 13. februarja 2017. Kupec je bil seznanjen s tabelo vseh dolgov, njegov prokurist pa se je s tem strinjal. Člani društva smo mandat za izpeljavo prodaje podelili izvršnemu odboru društva, saj smo verjeli, da bo kupec res poplačal vse dolgove. Azarkeviča smo v dobri veri sprejeli kot člana v naše društvo, sprejeli smo ga celo v izvršni odbor društva in ga februarja 2017, na njegovo željo, imenovali za predsednika društva. Potem pa je maja istega leta Azarkevič kar sam podpisal kupoprodajno pogodbo, o kateri izvršni odbor društva vse do septembra ni vedel ničesar.« Kot svojo zgodbo v skupni izjavi nadaljujejo kudovci, je med kudovci in bodočimi upravljavci resno zaškripalo tik pred začetkom lanskega Trnfesta, ko je CSK začel investicijske posege v Kudova prenočišča za ustvarjalce, srečali so se z nasilno izpraznitvijo prostorov v prvem nadstropju, »komuniciranje po elektronski pošti pa je bilo utrudljivo in zastrašujoče«, v izjavi sporočajo kudovci. V mesecih, ki so sledili, je Azarkevič odplačal večino dolgov, kudovci pa so bili izseljeni.
Azarkevič je takrat povedal, da so se v prvi fazi sodelovanja dogovorili, da bodo sobivali, izvajali skupne projekte in z njimi odplačevali preostale dolgove, ki so jim ostali, a da kudovci v tem času niso bili aktivni – z izjemo priprave lanskega Trnfesta –, zato so se začeli spori. Ti se še nadaljujejo, s tožbami z obeh strani se ukvarjajo odvetniki, kudovci pa zdaj CSK-jevcem očitajo tudi uporabo imena Trnfest, saj da »CSK nikakor ne predstavlja nadaljevanja kulturno-umetniških dejavnosti Kuda France Prešeren Trnovo in očitno ne nadaljuje politike odprtega socialnega dialoga«.
Azarkevič, ki je že vložil vlogo za zaščito imena Trnfest kot znamke, odgovarja, da je od leta 1993 tudi sam kudovec in da tisti, ki se borijo proti njemu, ne predstavljajo večine članov društva: »Veliko ljudi, starih in eminentnih kudovcev, me podpira. Tudi sam sem prispeval k nastanku in zgodovini festivala, bil sem sponzor, postavljali smo strehe, delal sem kot tonski mojster ... Ime ni bilo nikoli zaščiteno in nimam predsodkov do tega, da bi karkoli ukradel.«
 

Pester program


Kakorkoli že, festival tudi letos bo, tako kot lani ga bodo odprli s koncertom Hamo & Tribute to love, sledili bodo koncerti imen, kot so Elevators, Vatra, MI2, Oto Pestner, Demolition Group, Panda, Aritmija in Orlek, na odru bodo avgusta stali tudi standupovci, improligaši in gledališki ustvarjalci, v sklopu Trnfesta pa bodo izvajali tudi delavnice ter hip-hop festival King of the Concrete in že tradiconalno Emonsko promenado.
»Vse stroške festivala nameravamo pokriti z izkupičkom od prodane pijače,« je povedal Azarkevič, ki letošnji finančni vložek čez palec ocenjuje na okrog 100.000 evrov. Vsi nastopajoči bodo letos dobili honorar, »so pa zaradi osebnih poznanstev cene prilagojene«, je še pojasnil in zatrdil, da drugim mestnim avgustovskim dogodkom ne nameravajo biti konkurenca, saj »ostajamo zvesti trnfestovski tradiciji, da so vsa dogajanja brezplačna, zaradi kakovostnega programa pa pričakujemo množičen obisk ter zadovoljiv promet v blagajnah na šanku. Vsak obiskovalec bo tako pokrovitelj festivala.«
 

Komentarji: