Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Štajerska

Čemšeničani želijo posmrtne ostanke obdržati doma

Arheološka najdba – V cerkvi Marije Vnebovzete našli 150 grobov prednikov iz 10. stoletja; pokojne naj vrnejo grobnici
Najdbe so se izplačale. Foto: arhiv občine Zagorje
Najdbe so se izplačale. Foto: arhiv občine Zagorje
6. 10. 2018 | 08:00
4:03
Zagorje – Ko so gradbinci, ki so morali zaradi plazenja ojačati oporne zidove pod Marijo Vnebovzeto, cerkvijo v Čemšeniku, gradbišče začasno prepustili arheologom, niso računali, da se bodo dela zavlekla globoko v november. A najdba v cerkvi – 150 slovanskih grobov iz 10. stoletja - odtehta tako podaljšanje del kot dodatno, 200.000 evrov vredno stabilizacijo vaškega jedra. Arheologi pod vodstvom dr. Vesne Merc so sledili zagorskemu projektantu Jožetu Šafnerju in izlaškemu župniku Janezu Mihelčiču, ki sta na osnovi pripovedovanja Čemšeničanov v cerkveni ladji že spomladi odkrila grobnico. Med domačini se je stoletja širila pripoved o grobnici v cerkveni ladji in o kostnici v zvoniku, nihče pa ni vedel za drugo grobnico v prezbiteriju. Zato je najdba, ki je sledila prvotni, fascinirala ...

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine