Skrb za varnost se ne bo izboljšala z islamofobnimi transparenti in panelno ograjo, ampak z resno azilno politiko in okrepljeno policijo.

Galerija
Če nam je torej mar za mir in prihodnost Evrope, ne bomo prilivali olja na ogenj ksenofobije in nacionalizma. FOTO: Jure Eržen/Delo
Vsem dobro znana krilatica »Tujega nočemo, svojega ne damo!«, ki je bila po drugi vojni blizu veletovarišu Titu, je danes posebno priljubljena med našimi desnimi populisti. Njen poprejšnji antiimperialistični kontekst je zdaj zamenjal antimigracijski. Pod Titom smo imeli težave z ohranjanjem našega ozemlja, zdaj menda z ohranjanjem naše kulture. Saj bi rekel, da gre za nasledek prikupne preprostosti, za nedolžen »hobitovski« sentiment, pa se bojim, da gre za precej resnejšo zablodo.
Omenjeno geslo je zanimivo z več ravni. Najprej zato, ker je zmoglo in menda še zmore, mobilizirati, ogorčiti, interpelirati ali kakorkoli umestiti v ideološke sheme glavnino ponosnih in poštenih Slovencev, in sicer onkraj ustaljenih političnih ločnic. Eden od vzrokov za tolikšno učinkovitost gesla so njegova ...
Komentarji