Reševanja na Storžiču: zdrs pohodnice, v paniki onemogla nemška turistka ...

Poti so mokre in spolzke, posledica pa padci, zdrsi in telesne poškodbe.
Fotografija: Helikopterska posadka med reševanjem na Storžiču. FOTO: Letalska policija
Odpri galerijo
Helikopterska posadka med reševanjem na Storžiču. FOTO: Letalska policija

Gorski reševalci in letalska policija so imeli spet veliko dela s pohodniki, ki so obtičali v hribih oziroma se poškodovali med turo. Pestro je bilo predvsem na območju Storžiča, poročajo s Policijske uprave (PU) Kranj. 

image_alt
Tura na Triglav, Razor ali Prisank ni zgolj »hiking«

Na vrhu zahodnega grebena je slovenski pohodnik zdrsnil in padel s poti ter se poškodoval. Ker je bil kraj nesreče v bazi oblakov in zato nedostopen s helikopterjem, je policijska posadka v treh poletih do višine 1600 metrov pripeljala več gorskih reševalcev in njihovo opremo. Od tam so reševalci pot do ponesrečenca nadaljevali peš in ga do zgodnjega večera po zahtevnem terenu prenesli pod meglo, kjer so ga nato namestili v helikopter in odpeljali v zdravstveno ustanovo. Po opravljenem prevozu se je policijska posadka na območje Storžiča vrnila še po gorske reševalce. Moški je bil ustrezno opremljen.

V zadnjih nekaj dneh je to že tretji dogodek na območju Storžiča, poročajo s PU Kranj. Še dva sta se zgodila konec tedna, in sicer v soboto, ko se je že zgodaj zjutraj poškodovala slovenska pohodnica pri vzponu na Storžič skozi Žrelo. Zdrsnila je na mokrih skalah in padla. Ujel jo je drug pohodnik, ki ji je s tem morda celo rešil življenje. Gre namreč za zelo izpostavljen skalnat teren.

Pohodnika v Julijskih Alpah. FOTO: Tina Horvat 
Pohodnika v Julijskih Alpah. FOTO: Tina Horvat 
V drugem primeru je isti dan popoldne v paniki na Storžiču onemogla nemška turistka. Sobotni reševanji je opravila helikopterska posadka Slovenske vojske z ekipami Gorske reševalne zveze Slovenije.

»Kljub poletnemu obdobju in razmišljanju mnogih, da je v gorah varno že zato, ker je poletje, to ni čisto res,« so zapisali pri PU Kranj. Letošnje poletje so pogoste nevihte, vreme je zelo nestanovitno. Poti so mokre in spolzke, posledica pa padci, zdrsi in telesne poškodbe. Padci in zdrsi se dogajajo tudi v suhem vremenu, med vzroki za intervencije gorskih reševalcev izstopajo še odlomi in padanje skal, onemoglost in bolezenska stanja ter nepoznavanje gorskih območij.

Policisti prosijo vse, ki se odpravljajo v hribe, naj bodo kar najbolj previdni in odgovorni. V gorah se lahko en napačen korak ali en napačen gib sprevrne v tragedijo. Tako kot velja za dobro načrtovanje ture, primerno opremo in ustrezno pripravljenost, naj bo ena od prioritet pri sprejemanju pohodniških odločitev tudi vreme.

Preberite še: