Posebna ponudba | že od 6,99€
O tragičnem dogodku, ko je 74-letni Velenjčan umrl na poti v Zdravstveni dom Velenje, je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan dejal, da je bil pacient v sredo ob pol petih zjutraj prvič obravnavan v ZD Velenje. Dobil je napotnico za urologa in je bil napoten domov. Že nekaj minut čez peto zjutraj je spet poklical. Najprej na 112, potem v dežurno ambulanto. Nato se je sam odpeljal proti ZD Velenje, na poti pa umrl.
Kot je dejal minister, bodo zahtevali izredni strokovni nadzor: »Naj se nam predstavi, kaj je bilo v dežurni ambulanti narejeno, ali je bil pacientu predan izvid ali samo napotnica in s kakšno stopnjo nujnosti. Kakšno matrico sprejema klicev imajo v ZD Velenje in ali je matrica enaka kot v vseh ostalih službah NMP. Na podlagi česa se je odločilo, da pacient ni nujen? Zakaj se ni nihče vprašal, zakaj gospod ponovno, manj kot 40 minut kasneje, kliče oziroma zakaj se ni gospoda ocenilo?«
Direktor ZD Velenje Janko Šteharnik je dejal, da za zdaj vse kaže, da stanje pacienta ni bilo življenjsko ogrožajoče, da bi torej zahtevalo nujno reševalno vozilo: »Pacient ni ne z dokumentacijo ne z besedo informiral zdravstvenih delavcev. Ekipa, ki je bila tam, je naredila vse v skladu s predpisi. Naključje je povzročilo neprijeten dogodek, zelo mi je žal, ampak vsi podatki kažejo, da so v ZD Velenje vsi zaposleni, ki so bili v službi, postopali popolnoma korektno.«
Ali drži, da je želel priti do reševalnega vozila, pa mu je zdravnica povedala, da tega še do sedmih zjutraj ni na voljo, pa je direktor Šteharnik razložil, da je bil pacient usmerjen v dežurno ambulanto: »Dežurni zdravnik ne naroča nujnih vozil. Situacija po oceni ni bila nujna, ledvični kamni niso življenjsko ogrožajoče stanje.«
Kasneje je Šteharnik dodal, da je ob prvem klicu pacient pojasnil svoje stanje: »Ocena je bila, da je sam sposoben priti v ZD Velenje. V drugem primeru pa je zaprosil za prevoz v bolnišnico. Ampak nujna medicinska pomoč ni taksi služba za prevoz v bolnišnico.« Dodal je, da v njihovi službi niso bili seznanjeni z anevrizmo pacienta in da verjame, da so ukrepali v skladu z vsemi protokoli: »Izjave vseh vpletenih potrjujejo naše ugotovitve. Posnetek z 112 pa bomo čakali en mesec.«
Minister Bešič Loredan je poudaril, da ne bodo čakali mesec dni, ampak dali zahtevo, da bodo posnetke pridobili takoj. Opravičil se je svojcem, hkrati pa opozoril na sistemske probleme s službo nujne medicinske pomoči. Dodal je, da bo prihodnji teden zaključen dokument o prenovi sistema nujne medicinske pomoči, ki ga bodo potem dali v javno razpravo: »Ta primer, ki se je žal zgodil, potrjuje, da trenutna organizacija sistema ne sledi razvoju stroke, se ne prilagaja resničnim potrebam prebivalstva, predstavlja vedno večja varnostna tveganja, manjka ji jasna vizija razvoja, koherentno vodenje in ni kadrovsko vzdržna.«
Minister je napovedal, da bodo nov sistem uveljavili najkasneje 1. 1. 2024, ko bodo vsi izvajalci vključeni v enotni dispečerski sistem zdravstva. Velenje denimo ni vanj vključeno. V praksi to pomeni, da klic na 112 iz območja Velenja preusmerijo v ZD Velenje, kjer odločijo, kako bodo postopali.
Predstavnik ministrstva za zdravje Darko Čander je pojasnil, da so takoj želeli razjasniti, zakaj je do tragedije prišlo in ali gre za sistemsko anomalijo. Prvi klic v službo nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Velenje je preko 112 prišel dve minut čez četrto zjutraj, je povedal Čander: »Po razgovoru s pokojnim je bilo dogovorjeno, da pride v dežurno ambulanto. Tja je prišel ob 4.30, dobil je ustrezno terapijo in napotitev na nadaljnje bolnišnično zdravljenje.« Ob 5.08 je ponovno klical na 112, klic so nam ponovno prevezali na NMP ZD Velenje, je pojasnil Čander: »Ker je bil pacient že obravnavan v dežurni službi, je bilo dogovorjeno, da še enkrat pokliče v dežurno ambulanto k dežurni zdravnici, ki se je po navedbah ZD Velenje odločila za dodatne ukrepe in je bilo dogovorjeno, da ponovno pride v dežurno ambulanto.«
Ob 5.26 je na 112 poklical očividec, da se je v bližini ZD Velenje zgodila prometna nesreča, ekipa je bila aktivirana ob 5.28, ob 5.30 so bili na kraju nesreče, občana so ob 6.30 pripeljali v ZD Velenje. Čander je posebej opozoril: »ZD Velenje ima ločen program dežurne službe, ki deluje v času dežurstva, torej zdravnik z medicinsko sestro, ki izvaja preglede v ambulanti, in mobilne ekipe ene ga reanimobila in ene ekipe nujnega reševalnega vozila. Ekipi nista bili zasedeni. V primeru zasedenosti je princip, da se zaprosi sosednje enote. Ključno je, da se bo ZD Velenje s 1. 6. vključil v dispečersko službo, ki že deluje na območju polovice Slovenije.«
Že ves ta teden se je napovedovalo, da bo minister danes predstavil prva dva reformna zakona v zdravstvu. V četrtek dopoldne so v zvezi s tem razposlali tudi uradno vabilo na novinarsko konferenco, a so jo še isti dan popoldne preklicali. Razlog: neodložljive obveznosti ministra Danijela Bešiča Loredana.
Danes vemo, da te neodložljive obveznosti v resnici niso bile tako neodložljive, saj je minister danes sodeloval na novinarski konferenci ob 13.30 (predstavitev reformnih zakonov je bila predvidena za 12.30), na kateri so spregovorili o dogodku v ZD Velenje, predstavili preliminarno poročilo porabe sredstev po 15. členu zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, na koncu pa se odzvali še na napoved stavke.
Preložitev predlogov reformnih zakonov je bila po naših informacijah preklicana, ker še niso bili usklajeni s strateškim svetom. Tega zapleta očitno javnosti niso želeli sporočiti na ta način in so, kot kaže, našli izgovor o neodložljivih obveznostih ministra, ki pa se glede na to, da bo ta danes prisoten na konferenci na drugo temo, ni izkazal kot najboljša rešitev.
Pri tem dopuščamo tudi možnost, da je zgrešen način v komunikaciji posledica tega, ker je ministra zapustila prva piarovka.
Včeraj se na naša vprašanja v zvezi s tem minister ni odzval.
Brigite Ferlič Žgajnar
Kot so danes sporočili s Policijske uprave Celje, so bili o prometni nesreči obveščeni okoli pol šeste ure v sredo zjutraj: »Voznik je v bližini križišča Kidričeve in Vodnikove ceste nenadoma prižgal vse štiri smerokaze. Ker ni več obvladoval vozila, je zapeljal v desno in trčil v kovinsko ograjo. Od tam ga je odbilo v levo čez oba prometna pasova, kjer je zapeljal čez robnik in z vozilom obstal na živi meji, ki ločuje smerni vozišči.«
Reševalci, ki jih je poklical očividec, 74-letniku niso mogli več pomagati. Smrt Velenjčana ni bila posledica prometne nesreče, so sporočili iz celjske policije: »Glede na včerajšnje objave v medijih o okoliščinah, ki naj bi privedle do omenjenega dogodka, smo takoj začeli zbirati obvestila in preverjati vse okoliščine v smeri obstoja suma morebitnega kaznivega dejanja.«
Iz Mestne občine Velenje, občina je namreč ustanoviteljica ZD Velenje, so odgovorili, da bodo o nadaljnjih korakih lahko več povedali, ko bo zaključena notranja strokovna preiskava: »Zavedamo se, da je tragedija pretresla tako zaposlene v zdravstvenem domu kot tudi občanke in občane, ki danes spremljajo poročanje novinarjev, vendar pred uradnim poročilom ne moremo dajati izjav. Sočustvujemo s svojci pokojnega in jim izrekamo iskreno in globoko sožalje.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Ne verjemite vražam; naj bo petek, 13., vaš srečni dan.
PREVERITE PONUDBOObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji