Ljubljana – Pet ur je izvršni odbor Desusa razpravljal o koalicijskih projektih, notranjih nemirih in nezadovoljstvu v stranki ter na koncu kot je pojasnil novi govorec stranke
Janez Ujčič izrekel polno podporo predsednici stranke
Aleksandri Pivec pri njenem delu in uveljavljanju zavez iz koalicijske pogodbe.
A da poglobljena razprava vseeno ni bila odločilna za prihodnost Desusa v koaliciji, so nakazali predčasni odhodi poslancev, ki so bolj vročo debato napovedali za svet stranke, predvidoma konec avgusta ali septembra. O ključnih potezah namreč odloča svet stranke, ki je že na zadnji seji predsednici Aleksandri Pivec naložil, naj zahteva takojšen pristop k ustanovitvi urada za demografijo in demografskega sklada, pripravo zakona o dolgotrajni oskrbi in nasprotovanje odpiranju vseh ideoloških tem. V stranki so napovedovali tudi morebiten odhod iz koalicije.
O podpori predsednici Desusa Aleksandri Pivec in delovanju stranke v koaliciji so v zadnjih tednih razpravljale skoraj vse od desetih pokrajinskih organizacij – le pokrajinski odbor Južne Primorske in Ptuj-Ormož še ne –, ki pa so sprejele različne sklepe. Najostrejši so bili v ljubljanskem, celjskem in dolenjskem pokrajinskem odboru, pri čemer v zadnjem naj ne bi glasovali o sklepih. So pa na družbenih omrežjih navedli, da so ugotovili, da se v koaliciji njihov program ne izvaja oziroma se odlaga in da se to opravičuje z epidemijo. Zato članstvo na terenu zahteva od vodstva, da takoj zapustijo vladno koalicijo, so dodali.
Izvršni odbor je včeraj sicer ocenil, da gre le za maloštevilne kritike. »Če bi bil nemir večinski, mislim, da bi se danes to odrazilo v glasovanju,« je ocenila Pivčeva.
Izključevanje kritičnih članov bi pomenilo konec za stranko
Ob žgočih komentarjih, javnih pismih in izstopih članov vsakih nekaj dni si burno debato javno želi umiriti tudi vodstvo stranke, po besedah Pivčeve ti nemiri namreč škodijo predvsem stranki. »Pričakujem, da bomo sprejeli odločitev, kako nadaljevati pot v prihodnje, in to odločitev bomo nato tudi spoštovali in se temu primerno vedli,« je bila ostra.
Po naših informacijah je tudi predsednik sveta stranke
Tomaž Gantar, ki ga zaradi službenih obveznosti včeraj ni bilo, nekaterim članom menda svetoval, naj prenehajo z javnimi kritikami, še posebno v luči sklepa pokrajinskega odbora Severne Primorske, naj vodstvo zoper tiste člane stranke, ki na podlagi plasiranja lažnih in neresničnih informacij v medije poskušajo diskreditirati tako delo kakor tudi samo predsednico stranke, ukrepa s sprožitvijo v statutu stranke predpisanih postopkov. Naši sogovorniki sicer ocenjujejo, da bi izključevanje članov zaradi njihove kritičnosti pomenilo konec za stranko.
Govorec stranke Janez Ujčič je po koncu izvršnega sveta napovedal, da bo vodstvo o odločanje o morebitnih kršitvah prepustilo statutarni komisiji, ki bo zadeve preučila.
»Razprave o menjavi resorjev ni«
Čeprav je predsednica Desusa in ministrica Aleksandra Pivec za Delo že zanikala, da bi razmišljala o zamenjavi kmetijskega resorja za demografskega – po tem, ko bo urad za demografijo ustanovljen –, znotraj koalicije te špekulacije ne pojenjajo. »V stranki Desus ni razprave na teme, ki jih omenjate,« nam je na vprašanje, ali bi lahko on prevzel kmetijsko ministrstvo, odgovoril državni sekretar na tem ministrstvu in generalni sekretar Damjan Stanonik. Kljub željam NSi, da bi se po izstopu dveh poslancev SMC uredila koalicijska nesorazmerja, pa vse kaže, da rekonstrukcije vlade (še) ne bo, saj Desus in SMC, ki naj bi ju podprl tudi predsednik vlade, nista pripravljena predati nobenega od svojih resorjev. Nesorazmerja naj bi popravljali pri delitvi drugih visokih položajev, morda tudi z razdelitvijo proračunskih sredstev.
Komentarji