Dušan Mes ne bo odstopil

Revizija - Kljub kršitvam pri poslovanju v skupini šef Slovenskih železnic o odstopu ne razmišlja
Fotografija: Dušan Mes je vrsto očitkov na račun medsebojnega poslovanja v skupini v obdobju, ko je bil že na položaju šefa SŽ, zavrnil. FOTO: Roman Šipić/Delo
Odpri galerijo
Dušan Mes je vrsto očitkov na račun medsebojnega poslovanja v skupini v obdobju, ko je bil že na položaju šefa SŽ, zavrnil. FOTO: Roman Šipić/Delo

Ljubljana – »Slabe volje sem, ker se nekatere ugotovitve Računskega sodišča ne da implementirati. Če bi jih, potem bi šlo za oškodovanje družbe. Na železnicah ne moremo implementirati evropske direktive o javnem naročanju na področju transporta, to je stvar države,« ocenjuje Dušan Mes, prvi mož Slovenskih železnic.

Državni revizorji so objavili revizijsko poročilo o poslovanju družb v skupini Slovenskih železnic (SŽ) za leti 2013 in 2014. Ker so ugotovili kup nepravilnosti so vodstvu SŽ naložili popravljalne ukrepe. In kakšne kršitve so ugotovili? V skupini SŽ so dela in storitve v višini 36,7 milijona evrov potekale mimo javnega naročanja, posli med družbami v skupini so se sklepali kar ustno, okoli 7.400 zaposlenim, njihovim družinskim članom in nekaterim javnim uslužbencem so omogočali brezplačne vozovnice, vodstveni delavci v skupini imajo zasebna podjetja, ki so konkurenčna družbam v skupini SŽ. Družba SŽ ni preprečila navideznih oddaj »notranjih naročil« med odvisnimi družbami v skupini v skupni vrednosti več kot 5 milijonov evrov.

Sponzorske pogodbe so se sklepale za nedoločen čas, brez zneska in javne objave. Med letoma 2013 in 2014 so v družbah SŽ ustvarili 348 milijonov evrov prihodkov, od tega so okoli 300 milijonov evrov dobili iz državnega proračuna.
 

Mes: Ukrepe že izvajamo!


Dušan Mes je vrsto očitkov na račun medsebojnega poslovanja v skupini v obdobju, ko je bil že na položaju šefa SŽ, zavrnil, prav tako o odstopu ne razmišlja. »Leta 2013, ko sem prevzel vodenje družbe, določene stvari res niso bile urejene, takrat so bile druge prioritete. Družba je bila pred stečajem, morali smo jo razdolžiti, okoli 2.000 ljudi je odšlo, zniževali smo plače,« pravi. Nekatere ukrepe, ki jim jih nalaga Računsko sodišče so že uresničili, nekatere še bodo. O sklepanju pogodb med družbami mimo javnega naročanja pa pravi: »Revizorji nam očitajo, da nismo implementirali evropske direktive o javnem naročanju, za kar je pristojna država, zakonodajo na tem področju pa smo spoštovali in delali učinkovito.«

Glede podeljevanja brezplačnih vozovnic odgovarja, da gre za uredbo države. Ta velja že 30 let in določa kateri sloji prebivalstva so upravičeni do ugodnosti v javnem potniškem prometu. Sponzorske pogodbe so bile sklenjene še pred njegovim mandatom in so jih že spremenili. »Gre za dve pogodbi za društvi v okviru železnic. Lahko bi jih razveljavili, pa jih nismo. Med pogajanji o drugih pomembnih zadevah, kot je znižanje plač, se o sponzorskih pogodbah res nismo pogajali,« dodaja.. Kaj pa protikorupcijske klavzule, ki niso bile vključene v pogodbah med odvisnimi družbami v skupini? »Bistveno je, da je ta klavzula vključena v pogodbah s poslovnimi partnerji,« zaključuje Dušan Mes.

Komentarji: