NIJZ: Endemičnost koronavirusa ne pomeni njegove manjše nevarnosti

NIJZ poudarja, da ima cepljenje proti covidu-19 osrednjo vlogo zaščite pred resnim potekom okužbe in hujšimi zapleti.
Fotografija: Na NIJZ pojasnjujejo, da endemičnost ne pomeni, da je nevarnost virusa zmanjšana, pač pa, da je stabilno prisoten na določenem geografskem območju. FOTO: Črt Piksi/Delo
Odpri galerijo
Na NIJZ pojasnjujejo, da endemičnost ne pomeni, da je nevarnost virusa zmanjšana, pač pa, da je stabilno prisoten na določenem geografskem območju. FOTO: Črt Piksi/Delo

S širjenjem koronavirusne različice omikron se covid-19 spreminja v endemično bolezen, s katero lahko človeštvo živi, je včeraj sporočila Evropska agencija za zdravila (Ema), ki je opozorila tudi, da ponavljajoči se poživitveni odmerki niso »vzdržna« strategija.

image_alt
EMA: Ponavljajoči se poživitveni odmerki niso vzdržna strategija

Na slovenskem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pojasnjujejo, da endemičnost ne pomeni, da je breme ali nevarnost virusa zmanjšana, pač pa, da je virus stabilno prisoten na določenem geografskem območju.

Ključna bo vzdržnost zdravstvenega sistema

Ne glede na endemičnost pa je po navedbah NIJZ pravo vprašanje, če imunost prebivalstva dosega raven, da zdravstveni sistem obvlada covid-19. Naslednji tedni ter podatki o pomenu omikrona in vpliva na hospitalizacije bodo osrednji pri prilagajanju ukrepov, ocenjujejo. Ob tem pričakujejo, da dnevne covidne številke in »rekordi« v kratkem ne bodo več imeli osrednje vloge.

Posebna pozornost bo po navedbah NIJZ namenjena stanju v bolnišnicah. V kolikor bo peti val epidemije covida-19 hitro narasel, nato hitro upadel, pritisk na bolnišnice pa bo vzdržen, bo v februarju nujno razpravljati in prilagoditi ukrepe spopadanja s koronavirusom, med njimi denimo dolžino karanten zaradi rizičnega stika z okuženo osebo. »V tem kontekstu bi lahko govorili o endemičnosti, čeprav dejansko temu ni tako in je situacija precej dinamična,« so pojasnili.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

Cepljenje ima osrednjo vlogo

Ob tem opominjajo, da ima cepljenje proti covidu-19 osrednjo vlogo zaščite pred resnim potekom okužbe s koronavirusom in hujšimi zapleti bolezni covid-19. Po vsej verjetnosti lahko pričakujemo, da bo v prihodnje za zagotavljanja dolgotrajne zaščite pred hudim potekom bolezni potrebno redno (letno) cepljenje najbolj ogroženih skupin, podobno kot pri cepljenju proti gripi. Obenem pa bi moralo biti redno cepljenje priporočljivo tudi za ostale skupine prebivalstva, so navedli.

»S povečanjem imunosti populacije – in z omikronom se bo poleg cepljenja pojavilo veliko naravne imunosti – se bomo hitro premikali proti scenariju, ki bo bližje endemičnosti,« je v torek po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal vodja strategije za cepiva pri Emi Marco Cavaleri.

Pri tem je poudaril, da smo trenutno še vedno v pandemiji, in opozoril na ogromno obremenitev zdravstva zaradi porasta števila okužb z omikronom.

Preberite še:

Komentarji: