Sindikalista bi odpustili iz krivdnih razlogov

V Premogovniku Velenje zanikajo, da je razlog za začetek postopka odpovedi Asmirju Bećareviću njegova sindikalna dejavnost.
Fotografija: Asmirju Bećareviću so v julijskem pisnem opozorilu očitali tudi dajanje izjav medijem v času, ko je bil v bolniškem staležu, čeprav ima zdravniško potrdilo za neomejene izhode. FOTO Špela Kuralt/Delo
Odpri galerijo
Asmirju Bećareviću so v julijskem pisnem opozorilu očitali tudi dajanje izjav medijem v času, ko je bil v bolniškem staležu, čeprav ima zdravniško potrdilo za neomejene izhode. FOTO Špela Kuralt/Delo

Iz Sindikata delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) so obvestili, da njihovemu predstavniku Asmirju Bećareviću grozi odpoved. Poslovodstvo Premogovnika Velenje (PV) je namreč že začelo postopek redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga. Bećarević je od oktobra lani v bolniškem staležu, a ima zdravniško potrdilo za odobrene neomejene izhode v kraju bivanja.

Poslovodstvo sindikalistu očita kršitve navodil za ravnanje v času odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe, navodila o ravnanju delavcev v času odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe zaposlenih v PV, pogodbe o zaposlitvi in zakona o delovnih razmerjih. Z detektivom so ugotovili, da je v času bolniškega staleža obiskal fotografski studio, poslovne prostore banke, dve trgovini, dobil se je tudi z novinarko. Kot so zapisali v obrazložitvi, je imel Bećarević res dovoljenje zdravnice za izhode: »Navodila osebne zdravnice so bila jasna: svetovani in dovoljeni so sprehodi v kraju bivanja, ki niso časovno omejeni, niso pa dovoljene ostale aktivnosti.«

image_alt
Za delo v jami je potrebna tudi dobra hrana

»To so povračilni ukrepi«

V SDRES so prepričani, da gre za napad: »Po peticiji za dostojno malico, ki jo je podpisalo več kot tisoč zaposlenih v velenjskem rudniku, se je poslovodstvo Premogovnika Velenje s povračilnimi ukrepi lotilo predstavnika SDRES Asmirja Bećarevića. Grozi mu odpoved delovnega razmerja, češ da je kršil bolniški stalež, kar seveda ne drži. Postopek je stekel izključno zaradi sindikalnega dela, česar poslovodstvo niti ne skriva.«

Dodali so, da so pritiskov že vajeni, a da je šlo tokrat predaleč: »Očitajo mu celo pomoč članu pri zagovoru v postopku redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, do katere na srečo ni prišlo – prav zaradi Bećarevićeve angažiranosti. Prav tako mu očitajo prizadevanja za izboljšanje položaja delavcev v povezavi s pravico do dostojne malice, ki jih je uresničeval v okviru sindikata SDRES, ter celo vsakodnevne dejavnosti. In to kljub temu, da je imel od zdravnika med bolniškim staležem odobrene in priporočene neomejene izhode.«

image_alt
Robert Golob: Stanje na deponiji je alarmantno

16. septembra je imel Bećarević zagovor v postopku odpovedi, kot so sporočili iz SDRES, se poslovodstvo zagovora ni udeležilo. »Da so se Bećarevića lotili zelo strateško in konkretno, govori tudi dejstvo, da je PV posebej za ta postopek najel zunanjo odvetniško družbo, kljub temu da Skupina HSE zaposluje veliko pravnikov, nekateri imajo celo opravljen pravosodni izpit. Škoda, da ni vodstvo PV takšne angažiranosti pokazalo pri drugih težavah, s katerimi se PV trenutno spopada, vključno s pomanjkanjem premoga in njegovim uvozom, na kar je prav SDRES opozarjal že pred časom,« so še zapisali v SDRES.

Premogovnik Velenje: Delavec je večkrat kršil navodila zdravnice

V PV so se odzvali na objavo SDRES in na Bećarovićeve objave na družbenih omrežjih, da je razlog za začetek postopka odpovedi Bećarovićeva sindikalna dejavnost: »PV takšne očitke kategorično zavrača. Razlog je bil, da je delavec v času bolniškega staleža, v katerem je že od oktobra lani, večkrat kršil navodila svoje osebne zdravnice o ravnanju v času bolezni. Prav zaradi več in ponavljajočih se kršitev mu je delodajalec že julija letos izdal opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi v primeru ponovne kršitve, pri čemer so bile kršitve takšne, da so bili že v času izdaje pooblastila izpolnjeni pogoji za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, vendar se zanjo delodajalec kljub temu ni odločil in je dal delavcu še eno priložnost. Delavec kljub opozorilu in jasnemu navodilu osebne zdravnice pravil za ravnanje v času bolniškega staleža ni spoštoval in je poleg dovoljenih sprehodov v okolici doma opravljal še vrsto drugih aktivnosti, zato je delodajalec sprožil postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga.«

Preberite še:

Komentarji: