Janšo spoznali za krivega, Matoz napovedal pritožbo

Zaradi spornega tvita, zaradi katerega ga je tožil nekdanji direktor STA Bojan Veselinovič, bo plačal 8000 evrov kazni.
Fotografija: Janša je poudaril, da je seveda tvit zapisal kot predsednik vlade, a da tudi Veselinovič ni bil navaden državljan. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Odpri galerijo
Janša je poudaril, da je seveda tvit zapisal kot predsednik vlade, a da tudi Veselinovič ni bil navaden državljan. FOTO: Špela Kuralt/Delo

Na celjskem okrožnem sodišču so opoldne razglasili sodbo Janezu Janši. Bojan Veselinovič ga zasebno toži zaradi tvita iz leta 2021, ko je zapisal, da je neverjetno, da STA vodi sodelavec pri umoru novinarja. Gre za nekdanjega odgovornega urednika STA Boruta Meška, ki so ga novembra 2009 odpustili, pol leta kasneje pa je umrl zaradi hude bolezni. 

Janšo so spoznali za krivega in bo moral plačati 8000 evrov kazni. »Sodnica Leonida Jager je prebrala vnaprej napisano sodbo, nobeno presenečenje. Slovensko neodvisno sodstvo se pripravlja na predčasne volitve. To smo videli že trikrat, torej nič novega,« je dejal. Njegov zagovornik Franci Matoz je napovedal pritožbo.

»Sodba je glede na vse, kar se je izkazalo v tem postopku pred celjskim sodiščem, za mene pričakovana in bi bil presenečen, če bi bila drugačna, kot je. Zame je ključen del izreka sodbe sodišče tisti, ki ugotavlja, da je gospod Janez Janša kriv. Za tožbo sem se odločil ne toliko zaradi sebe, zaradi diskreditacije, osebnih žalitev in vsega, kar sem doživel v tem času, ampak predvsem v poduk njemu samemu in vsem drugim na raznoraznih funkcijah, ki si ćesa takega ne bi smeli privoščiti,« je komentiral Veselinovič.

image_alt
Oktobra nadaljevanje sojenja zaradi še enega Janševega tvita

Glede premoženjskopravnega zahtevka zaradi spornega tvita v višini 7200 evrov, ki ga je danes podal njegov odvetnik Gorazd Fišer, je sodnica Veselinoviča napotila na pravdo. V današnji zaključni besedi je dejal, da bo znesek nakazal žrtvam poplav v Zgornji Savinjski dolini. O tem, ali bo šel na pravdo, se bo posvetoval s svojim pooblaščencem.

Na vprašanje, kako komentira Janševo opazko o v naprej spisani sodbi, pa je Veselinovič dejal: »Za tistega, ki spremlja izjave gospoda Janše, verjetno povsem pričakovano. Kadar je oproščen, je njegova izjava drugačna, sicer pa vedno govori o krivosodju, o vnaprej spisanih sodbah in o tem bo ljudstvo presodilo samo.«

Sodnica Leonida Jager je v obrazložitvi sodbe dejala, da je dejanje umora, o katerem govori Janšev tvit, eno najhujših kaznivih dejanj, za katerega je zagroženih najmanj 15 let zapora. »Zasebni tožilec je bil upravičeno prizadet in upravičenost je obtoženca javnost spraševala o zapisanem,« je povedala sodnica. Prav zaradi vprašanj javnosti je Janša kasneje objavil še en tvit, v katerem je prvi zapis obrazložil, a ta drugi tvit ni bil predmet tega postopka.

image_alt
Sojenje zaradi Janševega tvita, govor pa o financiranju STA

Sodnica je še povedala, da so morali zaradi postopka večkrat omeniti ime Boruta Meška: »Verjamem, da to odpira rane pri njegovih sorodnikih, za kar se opravičujem, a drugače ni šlo.«

Dodatno je obrazložila, da je dokazni postopek pokazal, da Bojan Veselinovič v času, ko so odpustili Boruta Meška, ni vedel za njegovo bolezen Boruta Meška, saj tega ni vedel niti Meško sam: »Trditev, da je bil odpuščen v času, ko je bil hudo bolan, ne vzdrži presoje.«

Sodnica je zaključila, da je takratni predsednik vlade Janez Janša posegel v čast in dobro ime takratnega direktorja STA: »To kaznivo dejanje je možno storiti zgolj naklepno, torej zavestno in hote. Vedel je, kaj bo takšen tvit povzročil in hotel je tako ravnati.« Kot predsednik vlade bi moral bolj paziti, je še povedala: »V družbi mora prevladati spoštljiv in korekten odnos.«

Matoz na sojenju: Možna je le oprostilna sodba

Pooblaščenec Veselinoviča je v zaključni besedi poudaril, da je dokazni postopek dokazal, da novinar ni umrl zaradi umora, zato Veselinovič pri umoru seveda ni sodeloval, vsega tega pa se je Janša zavedal. Tvit je napisal s posebnim namenom: »Tvit je pomenil piko na i, da se je zasebni tožilec poslovil s takratne funkcije direktorja STA, za kar si je toženec prek 'svojega' Ukoma vseskozi prizadeval.«

Fišer je predlagal sodišču, da Janšo spozna za krivega, in dodal, da olajševalnih okoliščin ni: »Je pa oteževalna okoliščina, saj je toženec specialni povratnik v kaznivih dejanjih zoper čast in dobro ime.«

image_alt
Janševo opravičilo ni zadovoljilo sodišča

Bojan Veselinovič je v zaključni besedi ponovil, da za Meškovo bolezen v času, ko ga je odpustil z STA, ni vedel. Da je bil bolan, je izvedel šele po njegovi smrti. Poudaril je, da so Meška odpustili izključno zaradi neizpolnjevanja delovnih nalog. Zanikal je, da bi Meška šikaniral, o čemer so govorili na tiskovni konferenci oktobra 2009, ki jo je kot dokaz navajala obramba.

Veselinovič je še dejal, da ne verjame, da se Janša ne zaveda pomena izrečenih besed: »Njegove besede so bile izrečene s pozicije moči.« Dodal je, da se za tožbo ni odločil le zaradi svoje prizadetosti, ampak ker meni, da je tako delovanje oblastnikov nedopustno: »Ne pričakujem opravičila in denarja zase, ampak želim, da je to poduk vsem drugim. Nakazilo pa bom dal za pomoč poplavljencem v Zgornji Savinjski dolini.«

Bojan Veselinovič je v današnji zaključni besedi dejal, da bo znesek nakazal žrtvam poplav v Zgornji Savinjski dolini. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Bojan Veselinovič je v današnji zaključni besedi dejal, da bo znesek nakazal žrtvam poplav v Zgornji Savinjski dolini. FOTO: Špela Kuralt/Delo

Franci Matoz je uvodoma dejal, da mu je dolgoletna praksa, kadar je njegov klient Janez Janša, pokazala, da dolga zaključna beseda nima smisla, »ker je sodba že spisana«. Nadaljeval je, da Janša ni zanikal, da je tvit napisal: »Zapisal ga je, ker se je zasebni tožilec delal za veliko moralno avtoriteto, sam pa je odpustil novinarja, ki je potem umrl. V nadaljnjem tvitu je dodatno vse pojasnil, da verjetno odpustitev ni prispevala k zdravju Boruta Meška.«

Matoz je poudaril, da je šlo za izjave v opravljanju politične funkcije: »Politično izražanje ni omejeno na parlament, vlado, ampak je možno povsod. Tudi ob govoru o nutrijah in Tini Gaber ali na plakatih, če kdo pleše.«  Dodal je, da je bil Janšev tvit izjava,  usmerjena v kritiko, in da je možna le oprostilna sodba.

image_alt
Janševe težke besede Veselinoviču, ki so se znašle na sodišču

Janez Janša pa je začel: »Že nekaj tednov se okoli celjskega sodišča govori, da je sodba že napisana.« Nato je dejal, da je Veselinovič vedno citiral le del njegovega zapisa in da stres, pod katerim je bil Meško, zagotovo ni pomagal pri  raku.

Poudaril je, da je seveda tvit zapisal kot predsednik vlade, a da tudi Veselinovič ni bil navaden državljan: »Šlo je za politični diskurz, branjen v medijih, ki v 90 odstotkih pripadajo isti politični opciji. Jokati, da je nekdo užalil navadnega državljana, nima smisla.« Zaključil je, da če bo sodišče sledilo zasebni tožbi, »bomo stopili še korak nižje«.

Preberite še:

Komentarji: