Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Nove zlorabe imen in izjav na letaku SDS

Na letaku stranke SDS, ki poziva h glasovanju proti na referendumu, so tudi iz konteksta iztrgane izjave, objavljene brez privolitve.
SDS je med drugim navedla, da Nika Kovač podpira njihov referendum in nasprotuje zakonu, ne da bi jo o tem karkoli vpršali. FOTO: Leon Vidic/Delo
SDS je med drugim navedla, da Nika Kovač podpira njihov referendum in nasprotuje zakonu, ne da bi jo o tem karkoli vpršali. FOTO: Leon Vidic/Delo
STA
6. 5. 2025 | 15:22
6. 5. 2025 | 17:14
5:13

Volivci so v nabiralnike te dni prejeli letak SDS, prek katerega jih nagovarjajo, naj na referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke glasujejo proti. Na letaku so fotografije in izjave več javnih osebnosti. A nekateri s tem niso bili seznanjeni in opozarjajo na zlorabo njihovega imena in izjav za politične namene.

Stranka SDS je na letaku navedla razloge, zakaj na nedeljskem referendumu oddati glas proti. Prav tako so navedli argumente za in proti, ki so jih predstavili prek izjav in fotografij različnih posameznikov, večinoma politikov.

Na letaku so se z izjavami za glas za znašli predsednik vlade Robert Golob, ministrica za kulturo Asta Vrečko, poslanka Svobode in predsednica odbora DZ za kulturo Sara Žibrat in predstavnik Glasu ljudstva Jaša Jenull. Na drugi strani pa z argumenti za odločitev proti predsednik SDS Janez Janša, predsednica kulturnega foruma SDS Ignacija Fridl Jarc, podjetnik Matej Goričan ter »upokojenka s 700 evri pokojnine«.

image_alt
Kaj morate vedeti o referendumu o dodatkih umetnikom

Poleg tega so na letak nanizali različne izjave posameznikov, med katerimi se nekatere nanašajo na referendum, druge pa na slab položaj upokojencev. Med tistimi, katerih izjave so izbrali, je zaslediti tudi direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač, nekdanjega ministra za kulturo in nekdanjega predsednika DZ iz vrst LDS Jožefa Školča, nekdanjega kohezijskega ministra in poslanca SAB Marka Bandellija, poslanko Svobode Almo Intihar, akademskega slikarja in prejemnika Prešernove nagrade Hermana Gvardjančiča.

»Nisem vedela, da bom na tem letaku,« je za STA dejala Nika Kovač iz Inštituta 8. marec. Prav tako se o referendumu v inštitutu niso opredeljevali, zato informacije o njihovem stališču niso mogli v stranki nikjer dobiti.

Tega, ali bodo glede objave ukrepali, ni komentirala. Stranka SDS si namreč želi, da se o temi čim več govori, zato se je Kovačeva odločila, da bo »takšno politično manipulacijo za zdaj zavestno ignorirala«. Izjavo, ki so jo uporabili na letaku, je sicer podala leta 2023 ob drugi, z referendumom nepovezani priložnosti.

»Ta referendum ni glasovanje o položaju upokojencev niti odločanje o statusu umetnikov. Gre za tehnično vprašanje: nekaj, kar v resnici ne vpliva neposredno na vsakdanje življenje ljudi. SDS pa to podrobnost zlorablja za ustvarjanje razdora med ljudmi v njihovem boju za oblast,« je dejala Kovačeva v današnji izjavi za medije.

V največji vladni stranki Svoboda pa so predlagateljem referenduma znova očitali zavajanje volivcev, ki da so ob letakih zmedeni, zakaj vidijo obraz koalicijskega poslanca na letaku, ki poziva k oddaji glasu proti. Podpredsednica stranke Žibratova je na današnji novinarski konferenci stranke povedala, da sama ni bila obveščena, da se bo pojavila na letakih. »Saj me nikoli ne vprašajo, ko zlorabljajo moje izjave, fotografije,« je komentirala. Njen strankarski kolega, podpredsednik stranke Matej Arčon pa je dodal, da o ukrepih proti takšnim potezam SDS za zdaj niso razmišljali, saj največja opozicijska stranka »s svojimi dejanji samo kaže pravi obraz«.

Tudi državnega svetnika in nekdanjega kulturnega ministra Jožefa Školča ni nihče prosil za soglasje pri uporabi fotografije in izjave. »Ne sodelujem v kampanji na noben način,« je dejal za STA. Referenduma ne podpira, se mu pa zdi, da je zakon o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke poln pomanjkljivosti.

image_alt
Politični razred si lasti pravico, da odloča, katera umetnost je prava

Poslanec SDS Andrej Hoivik je danes na novinarska vprašanja, ali imajo privolitev posameznikov za navajanje in deljenje njihovih izjav, odvrnil, da gre za javno objavljene izjave, imajo pa privolitev umetnika Gvardjančiča.

Poudaril je še, da je tudi Inštitut 8. marec, ki je bil sicer dejaven tudi v nasprotovanju proti ukrepom tretje vlade prvaka SDS Janeza Janše, na svoji spletni strani že dalj časa opozarjal na težave upokojencev in zbiral njihove zgodbe, zato da je sam pričakoval, da bodo glasni tudi ob zakonu, ki je predmet referendumskega odločanja. »Imajo dvojna merila, ko gre za njihove, so tiho, ko gre za nasprotnike, so zelo glasni,« je komentiral Hoivik.

Še ta teden poteka kampanja pred nedeljskim referendumom o zakonu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, ki ga je pripravila vlada in je bil sprejet v DZ. Naknadni zakonodajni referendum je zahtevala SDS s podpisi volivcev.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine