Irci čutijo podporo in pritisk EU

Irska diplomacija se je v pogajanjih o brexitu izkazala za zelo učinkovito, a največji izzivi so šele pred njo.
Fotografija: Irska državna ministrica za evropske zadeve Helen McEntee. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Irska državna ministrica za evropske zadeve Helen McEntee. FOTO: Jože Suhadolnik

Potek dosedanjih pogajanj o brexitu bi lahko opisali kot izjemen uspeh za irsko diplomacijo. Državi s skoraj 5 milijoni prebivalcev je uspelo zaščititi svoje interese v 450 milijonski EU27. A irska pogajalska strategija ne glede na to vsebuje vsaj eno potencialno veliko pomanjkljivost: tako imenovano varovalo za preprečitev nastanka fizične meje na irskem otoku, ki lahko prinese ravno tisti razplet, ki bi ga moralo preprečiti. 

Irska državna ministrica za evropske zadeve Helen McEntee se ne strinja z razlago, da je bilo irsko varovalo med glavnimi vzroki, zakaj so britanski poslanci prejšnji teden zavrnili ločitveni sporazum o brexitu. Prepričana je, da so bili razlogi za zavrnitev različni in da je glasovanje odražalo predvsem velike razlike med britanskimi političnimi strankami o tem, pod kakšnimi pogoji bi moralo Združeno kraljestvo izstopiti iz Evropske unije. Ne glede na to smo jo ob njenem obisku v Sloveniji želeli soočiti z nekaterimi vprašanji, ki jih poraja varovalni mehanizem, zagotovo najbolj kontroverzen del novembra sklenjenega ločitvenega sporazuma o brexitu.


Želja po dogovoru


EU in irska vlada sta v zadnjih dneh večkrat zavrnili kakršno koli možnost poseganja v vsebino ločitvenega sporazuma, po tem ko je britanska premierka Theresa May namignila, da bo poskušala najti boljšo rešitev vprašanja irske meje oziroma omejiti trajanje varovala. Dublin je tudi zavrnil idejo, da bi državi problem reševali z bilateralnim dogovorom. Helen McEntee je pogovoru za Delo potrdila, da Irska ne odstopa od ločitvenega sporazuma, doseženega po 18 mesecih pogajanj in da še vedno verjame, da je ta najboljši način za rešitev vprašanja meje. »Tisti, ki pravijo, da obstajajo drugi načini reševanja tega vprašanja, morajo z njimi priti na dan. Za zdaj jih še nismo videli. Ne samo Irska, ampak tudi evropska komisija, glavni pogajalec Michel Barnier in EU27 zato menijo, da bi varovalo moralo biti del ločitvenega sporazuma.«

Helen McEntee je poudarila, da je prioriteta Irske v pogajanjih o brexitu vedno bila zaščititi status quo in mirovni proces. FOTO: Jože Suhadolnik
Helen McEntee je poudarila, da je prioriteta Irske v pogajanjih o brexitu vedno bila zaščititi status quo in mirovni proces. FOTO: Jože Suhadolnik


Toda vztrajanje pri varovalu lahko hkrati pripelje do brexita brez dogovora. Na naše vprašanje, ali bi bil ta za Irsko bolj sprejemljiv kot pa spreminjanje varovala in poseganje v dogovorjeni sporazum, je Helen McEntee odgovorila nikalno. »Želimo si dogovora. Toda hkrati moramo zaščititi tisto, kar nam je pomembno, in to je mirovni proces,« je poudarila. Kako krhek je ta, se je po njenih besedah pokazalo konec prejšnjega tedna v Londonderryju, kjer so pripadniki tako imenovane Nove Ire razstrelili avtomobil bombo. »Vztrajanje pri zaščiti [trenutnega stanja] je najmanj, kar lahko zahtevamo.«
 

Varovalni mehanizem


Posledice ločitvenega sporazuma za status quo so bili v zadnjih mesecih predmet polemik. Kritiki varovala, med njimi severnoirski unionisti, so opozorili, da z vzpostavljanjem novih regulativnih in trgovinskih ovir med Severno Irsko in drugimi deli Združenega kraljestva krši duh leta 1998 doseženega Velikonočnega sporazuma, s katerim se je uradno končal več kot tri desetletja dolg konflikt na Severnem Irskem.

Ločitveni sporazum po mnenju irske vlade enakovredno ščiti trenutno stanje tako z irske kot britanske perspektive. »Severna Irska je del Združenega kraljestva in dokler se Irci na severu in na jugu ne odločijo drugače, bo tako tudi ostalo.« Po ministričinih besedah že obstajajo nekatere kontrole med Severno Irsko in drugimi deli Združenega kraljestva, različna pravila in regulative. »Tega ne želimo zelo spreminjati, regulativno usklajenost na otoku potrebujemo zato, da preprečimo nastanek meje in da ohranimo skupno gospodarstvo ter področja sodelovanja, povezana z mirovnim procesom, ki so pomembna tako za sever kot za jug.«

Nasprotniki brexita pred britanskim parlamentom. FOTO: REUTERS/Henry Nicholls
Nasprotniki brexita pred britanskim parlamentom. FOTO: REUTERS/Henry Nicholls


Tako irska vlada kot EU vztrajata, da je varovalo mehanizem, ki bo uporabljen zgolj in samo v skrajni sili oziroma v primeru, če London in Bruselj do leta 2021 ne dosežeta obsežnega trgovinskega dogovora in tako odpravita potrebo po nastanku fizične meje med Severno Irsko in republiko Irsko, ki bo po brexitu postala zunanja meja EU. »Nočemo ga uporabiti in to je verjetno najbolj ironično od vsega, glede na to, da smo zanj porabili 18 mesecev,« je poudarila Helen McEntee.
 

Opozorilo iz Bruslja


Še bolj ironično je, da so tako predstavniki britanske kot irske vlade v zadnjih dveh letih večkrat jasno povedali, da tudi v primeru najtršega brexita ne bodo vzpostavili fizične meje. Irska državna ministrica nam je med pogovorom poudarila, da irske priprave na brexit ne vključujejo priprav na uvedbo mejnih kontrol.

Sogovornica je tudi zavrnila navedbe uradnega govornika evropske komisije Margaritisa Schinasa, da bi britanski izstop iz EU brez dogovora avtomatično pomenil vzpostavitve fizične meje med Severno Irsko in republiko Irsko. Njegove izjave so dan pred njenim obiskom opozorile na precejšnje razlike v tem, kako Bruselj in Dublin razmišljata o posledicah morebitnega kaotičnega brexita. Schinas je danes poskušal pomiriti Irce z zagotovilom, da EU še vedno v celoti stoji za njimi. Toda hkrati je opozoril na dolžnosti vsake članice Unije, da (z ustreznim nadzorom) zaščiti integriteto enotnega evropskega trga.

»Če pride do izstopa brez dogovora, se bomo morali pogovoriti z našimi kolegi v EU, s komisijo in Združenim kraljestvom o tem, kako bomo rešili ta problem,« je povedala McEnteejeva in poudarila, da si ne predstavlja situacije, v kateri bi EU prisilila Irsko, da vzpostavi kontrolne točke vzdolž svoje kopenske meje z Združenim kraljestvom.

Komentarji: