Posebna ponudba | že od 6,99€
Tri leta po uradnem izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije sta London in Bruselj sklenila kompromis glede uveljavljanja severnoirskega protokola, ki velja za ključno odprto vprašanje brexita. Dogovor je bil po poročanju britanskih medijev, sklicujoč se na uradne vire, sklenjen na pogovorih v Windsorju, kjer danes britanski premier Rishi Sunak gosti predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen.
Severnoirski protokol velja za najbolj kontroverzen del ločitvenega sporazuma, ki ga je britanska vlada sklenila s sedemindvajseterico in na podlagi katerega je Združeno kraljestvo 31. januarja 2020 po skoraj pol stoletja članstva izstopilo iz EU. Namen protokola je bil preprečiti nastanek mejnih prehodov med Severno Irsko in Irsko, kjer je po novem tekla zunanja meja Unije, in sicer tako, da je sever Irskega otoka tudi po brexitu ostal del evropskega enotnega trga za blago.
Toda rešitev se je po preteku prehodnega obdobja leta 2021 tako iz gospodarskega kot političnega vidika izkazala za problematično, saj je ustvarila vrsto ovir pri trgovanju med Severno Irsko in ostalimi deli Združenega kraljestva. Posledično je pripomogla k porastu političnih napetosti v regiji, kjer so še vedno živi spomini več desetletij trajajočega etnonacionalističnega konflikta.
Ambicija Sunakove vlade in evropske komisije pod vodstvom Ursule von der Leyen je celostno rešiti nastale težave, in sicer s kompromisom, ki ne bi samo odpravil trgovinskih ovir, ampak tudi omogočil oblikovanje regionalne vlade na Severnem Irskem. Zaradi sporov glede protokola, ki mu v sedanji obliki nasprotuje znaten delež tamkajšnje probritanske skupnosti, je ta del Združenega kraljestva že leto dni brez delujoče izvršne oblasti.
Kot največji izziv za britanskega premiera se omenja ohranjanje enotnosti v vrstah njegove lastne konservativne stranke, zlasti glede vprašanja vloge, ki bi jo pri nadzorovanju uveljavitve spremenjenih pravil igralo sodišče EU v Luksemburgu. Sunakovi zavezniki po poročanju Financial Timesa ne pričakujejo, da bi lahko evroskeptični torijci ogrozili kakršen koli dogovor z EU. Podpora laburistične opozicije tudi zagotavlja, da bi ta v primeru glasovanja dobil zadostno podporo v spodnjem domu britanskega parlamenta.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Ne verjemite vražam; naj bo petek, 13., vaš srečni dan.
PREVERITE PONUDBOObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji