Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Najprestižnejša nagrada za poročanje o smrtih nosečnic v ZDA

Največ nagrad je prejel časnik New York Times, Pulitzerjeva nagrada za komentar je šla v roke Mosabu Abuju Tohi za komentarje o vojni v Gazi.
Redakcija Wall Street Journala proslavlja nagrado, ki so jo prejeli za poročanje na državni ravni. FOTO: Joe Fornabaio/Reuters
Redakcija Wall Street Journala proslavlja nagrado, ki so jo prejeli za poročanje na državni ravni. FOTO: Joe Fornabaio/Reuters
STA, L. Š.
6. 5. 2025 | 08:11
6. 5. 2025 | 09:18
3:45

Sinoči so v ZDA objavili letošnje dobitnike Pulitzerjevih nagrad za novinarske dosežke. Najprestižnejša nagrada za javno poročanje je drugo leto zapored pripadla novinarski organizaciji ProPublica, tokrat za poročanje o smrtih nosečnic v zveznih državah, kjer so prepovedali splav. Nepridobitna medijska organizacija je že lani to nagrado dobila za prispevke o bogatih darilih za nekatere konservativne ameriške vrhovne sodnike. 

Največ nagrad, ki jih podeljuje Univerza Columbia, je sicer prejel časnik New York Times. Odbor za podeljevanje novinarskih nagrad mu je podelil priznanja za lokalno poročanje, pojasnjevalno poročanje, mednarodno poročanje in fotografijo udarnih novic.

Azam Ahmed, Christina Goldbaum in Matthieu Aikins so prejeli Pulitzerjevo nagrado za pojasnjevalno poročanje. FOTO: Hiroko Maisuke/Reuters
Azam Ahmed, Christina Goldbaum in Matthieu Aikins so prejeli Pulitzerjevo nagrado za pojasnjevalno poročanje. FOTO: Hiroko Maisuke/Reuters

Pulitzerjevo nagrado za pojasnjevalno poročanje je dobil za prispevke o neuspehih ameriške politike v Afganistanu, za mednarodno poročanje pa za članke o vojni v Sudanu. S časopisom Baltimore Banner si je newyorški časnik razdelil lokalnega pulitzerja za poročanje o krizi, povezani z razširjenostjo mamila fentanil v Baltimoru. Za poročanje o fentanilu je nagrada pripadla tudi tiskovni agenciji Reuters. Časnik Wall Street Journal pa je bil nagrajen za nacionalno poročanje za niz člankov o milijarderju Elonu Musku.

image_alt
Gaza me je spremenila v pesnika, v tistega, ki je preživel

Pulitzerjevo nagrado za komentar je dobil pesnik Mosab Abu Toha pri reviji New Yorker za komentarje o vojni v Gazi, revija pa je dobila pulitzerja tudi v kategoriji podkastov za dokumentarno serijo o ameriškem ubijanju iraških civilistov in za fotografije v prispevkih o sirskem zaporu.

Abu Toha, rojen leta 1992 begunskem taborišču Al Šati, je za prvenec Kar lahko najdeš skrito v mojem ušesu (2022) prejel nagrade Palestine Book Award in American Book Award. Letos je izšla njegova druga pesniška zbirka Forest of Noise (Gozd hrupa). Iz Gaze je pisal za več tujih časopisov, med drugim kolumne za New Yorker.

Kot je povedal v intervjuju, objavljenem v Delu, ima zanj poezija dve glavni prvini: izkušnjo in občutke. »Pesnik se lahko znajde v situaciji, ko poroča s terena, poroča o občutkih in izkušnjah, ki jih je doživel, ali o tem, kar so doživeli drugi, sočustvuje, se postavlja v čevlje drugih ljudi, včasih tudi tistih, ki so bili ubiti.« Abu Toha je diplomiral je iz angleščine na Islamski univerzi v Gazi, nato pa v okviru agencije Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) med letoma 2016 in 2019 angleščino poučeval v šolah v Gazi, kjer je ustanovil prvo javno angleško knjižnico in jo poimenoval po Edwardu Saidu. V letih 2019 in 2020 je bil gostujoči pesnik in rezidenčni knjižničar na Harvardu.

Pulitzerjeve nagrade podeljujejo od leta 1917, nagrajenci v vsaki od skupno 15 novinarskih in osmih umetniških kategorij pa so prejeli po 15.000 dolarjev, z izjemo ProPublice, ki je dobila zlato medaljo.

Uveljavljeni ameriški mediji se v časih drugega mandata Donalda Trumpa spoprijemajo s pritiski z vrha vlade, ki jih redno napada in žali. Poleg tega je Trump prejšnji teden podpisal izvršni ukaz za ustavitev proračunskega financiranja ameriških javnih medijev.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine