Panorama s temne strani Lune (FOTO in VIDEO)

Rover raziskuje območje kraterja Von Karman.
Fotografija: Kitajska vesoljska agencija je objavila 360-stopinjsko panoramsko fotografijo, ki jo je posnela sonda na oddaljeni strani Lune. FOTO: China National Space Administration (CNSA)/AFP
Odpri galerijo
Kitajska vesoljska agencija je objavila 360-stopinjsko panoramsko fotografijo, ki jo je posnela sonda na oddaljeni strani Lune. FOTO: China National Space Administration (CNSA)/AFP

Kitajska vesoljska agencija je objavila panoramska posnetka mesta pristanka njihovega plovila na temni strani Lune. Fotografiji prikazujeta statično plovilo in 140-kilogramski rover Yutu 2 ali v prevodu »žadasti zajec«, ki zdaj raziskuje krater Von Karman na južnem polu oddaljene strani.

Panoramska slika površja, kjer je 3. januarja pristalo kitajsko plovilo. FOTO: China National Space Administration (CNSA)/AFP
Panoramska slika površja, kjer je 3. januarja pristalo kitajsko plovilo. FOTO: China National Space Administration (CNSA)/AFP


Rover se je v četrtek znova zbudil po petdnevni hibernaciji, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. V stanje pripravljenosti, ko je delovanje plovila na minimumu, je vstopil v soboto, da bi se tako zaščitil pred izjemno visokimi temperaturami okoli 200 stopinj Celzija, so povedali strokovnjaki pri kitajski vesoljski agenciji in dodali, da sta tako rover kot lander v dobrem stanju.

Tako sta drug drugega fotografirala lander in rover: 



V izjavi za javnost so iz kitajskega lunarnega programa še sporočili, da so na podlagi fotografij končali preliminarno analizo topografije površja okoli mesta pristanka.

To pa so posnetki pristajanja:



V nasprotju s prejšnjimi posnetki so kitajski raziskovalci zdaj barvno popravili fotografije, da javnost dobi pravo sliko površja, kakršno bi videli, če bi sami stali tam.

Mnogi so se namreč ob prvih rdečkastih posnetkih spraševali, zakaj takšna razlika od siceršnjih sivih posnetkov. Na portalu Conversation so pojasnili, da gre za specifiko kamere, zato je takšne fotografije treba prilagajati barvnemu spektru, kakor ga vidijo naše oči.

Prva fotografija, ki so jo po pristanku posredovali v javnost, je prikazovala rdečkasto površje, kar je v nasprotju s sivo barvo, ki smo je vajeni. Gre za specifiko kamere, zato je večino fotografij treba obdelati, da jih vidimo v barvah, ki bi jih videli, če bi sami stali na površju. 
FOTO: China National Space Administration (CNSA)/AFP
Prva fotografija, ki so jo po pristanku posredovali v javnost, je prikazovala rdečkasto površje, kar je v nasprotju s sivo barvo, ki smo je vajeni. Gre za specifiko kamere, zato je večino fotografij treba obdelati, da jih vidimo v barvah, ki bi jih videli, če bi sami stali na površju.  FOTO: China National Space Administration (CNSA)/AFP


Misija Chang'e 4, imenovana po kitajski boginji lune, je prva v zgodovini, ki je pristala na oddaljeni strani Lune. Že nekaj ur po pristanku je lander iz naročja izpustil rover, imenovan po hišnem ljubljenčku omenjene boginje.



Plovili sta opremljeni z instrumenti, ki so jih razvili na Švedskem, v Nemčiji in na Kitajskem, da bi čim bolje raziskali skrivnostno stran lune, radiacijo in vpliv sončnega vetra na lunino površje. Oddaljena stran ima debelejšo in starejšo skorjo in več kraterjev, manj je tudi temnih ravnih »morij«, kakršna poznamo z nam vidne strani.

Preberite še:

Komentarji: