Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sobotna priloga

»Tone, na vrhu sva! Sediva pri kitajski piramidi in ne veva, kaj bi«

Maja letos mineva štirideset let od takrat, ko smo Slovenci prvič stopili na najvišjo goro sveta. Nanjo smo se povzpeli po prvenstveni smeri prek njenega do takrat še nepreplezanega zahodnega grebena. Prva, ki sta dosegla vrh, sta bila Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik.
13. maj 1979: Nejc Zaplotnik na vrhu sveta. FOTO: Andrej Štremfelj
13. maj 1979: Nejc Zaplotnik na vrhu sveta. FOTO: Andrej Štremfelj
Viki Grošelj
4. 5. 2019 | 06:00
5. 5. 2019 | 08:38
11:31
»Tone, na vrhu sva! Sediva pri kitajski piramidi in ne veva, kaj bi.« Nejc Zaplotnik, z vrha Everesta, po radijski zvezi v bazo vodji odprave Tonetu Škarji 13. maja 1979 ob 13.51 po nepalskem času *** To je bila največja in ena najbolj zahtevnih odprav v zgodovini slovenskega himalajizma. Njen dosežek pa s časovno oddaljenostjo le še pridobiva vrednost. Moštvo takratne, še jugoslovanske odprave je štelo 25 plezalcev, od tega 21 Slovencev, dva Hrvata in dva Bosanca ter šest spremljevalcev. Vodenje je prevzel eden največjih strategov slovenskega himalajizma, Tone Škarja. Marjan Manfreda - Marjon med plezanjem enega od ključnih problemov na višini 8200 metrov. FOTO: Viki Grošelj Organizacija in priprave so nam vzele dobri dve leti časa. Pri pripravi opreme, hrane in zdravil so nam ...

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine