Recept: Griezmann en gol, Vrsaljko dva (VIDEO)

Hrvati optimistično zagotavljajo, da bo tudi za Francoze prišel dan, ko jim ne bo šlo vse od rok
Fotografija: Pred 20 leti sta na Stade de France zadela v polno Lilian Thuram in Davor Šuker. FOTO: Reuters

Moskva – Po nizu žlahtnih zmag v osrčju Rusije bo hrvaške nogometaše v finalu SP pričakal eden od redkih tekmecev, ki ga še niso ugnali. V petih dvobojih s Francijo so okusili tri poraze in ob zadnjih soočenjih (na EP 2004 in v prijateljskem nastopu 2011) iztržili remi. Vsi pa se seveda spomnijo le enega spopada. Polfinale mundiala 1998 je bil za naše sosede fantastičen uspeh in razočaranje, ki jih še vedno navdihuje.

»V nedeljo bi bilo najbolj pravično, če bi Francozi prešli v vodstvo z golom Antoina Griezmanna, nato pa bi dvakrat zadel Šime Vrsaljko in nam prinesel šampionski pokal.« To je le eden v neskončni množici zapisov ob podvigu Hrvatov, a tudi eden od najbolj hudomušnih.

Pred 20 leti jih je namreč v prvi minuti drugega polčasa popeljal v vodstvo prvi strelec SP Davor Šuker, a že minuto pozneje je izenačil branilec Lilian Thuram in v 70. minuti zabil še gol za končnih 2:1. Ironija je še danes popolna, saj je Thuram s 142 reprezentančnimi tekmami absolutni francoski rekorder, zadetka proti Hrvaški pa sta bila njegova edina nasploh.

Vrsaljko je medtem še vedno pri ničli. Ivan Perišić, ki je v sredo prvi načel angleško mrežo, pa se spominja: »Med SP v Franciji sem bil star devet let in sem navdušeno navijal v domačem Omišu. Sanjal sem, da bom nekoč igral na takšnih tekmah. Želja se mi je uresničila, in ne le to, dosegel sem enega od odločilnih golov za zgodovinsko zmago.«

Zanimivo, Interjev nogometaš se je začel uveljavljati prav v Franciji. Že pri 17 letih se je moral preseliti v Sochaux, da bi lahko njegov oče poplačal dolgove, ki si jih je nakopal s farmo piščancev. »To je bila naša družinska težava in ne bo imela vpliva name. V Franciji sem igral poltretje leto in nanjo imam lepe spomine. Moja mama je pred SP napovedala finale Francija – Hrvaška in imela je prav. Francozi so doslej igrali, kolikor je bilo potrebno. Med dvobojem z Belgijo so pokazali, da imajo zelo čvrsto obrambo. Vsi igrajo v velikih klubih, zato ne bi nikogar posebej izpostavil, močni so kot kolektiv.«

Dalić pred 20 leti na tribuni

Večno mirni hrvaški selektor Zlatko Dalić je tokrat bolj ognjevito razpoložen: »Želimo maščevati naše fante iz leta 1998, vsak Hrvat se spomni Thuramovih golov. Takrat sem bil v Franciji kot navijač in morda nam zdaj ljubi bog daje drugo priložnost ... Čeprav naši fantje komajda še hodijo, se ne mislijo ustaviti. Kajti kdo nam je kriv, da nismo hitreje ugnali Dancev, Rusov in Angležev? Francozi so se uvrstili v finale z defenzivnim slogom, branili so se proti vsem in čakali na nasprotne napade. So dobro organizirani in agresivni.«

Večno mirni hrvaški selektor Zlatko Dalić je bil tokrat ognjevit. »Želimo maščevati naše fante iz leta 1998,« je dejal. FOTO: Reuters

Hrvate je pred dvema desetletjema vodil legendarni Miroslav Ćiro Blažević, ki tudi pri 83-letih ostaja večni optimist: »S takšno igro lahko prekosimo vsakogar. Ne želim pa govoriti, kot da bo šlo za oddolžitev za naš poraz pred 20 leti. To bo nova tekma, ki se je moramo lotiti s ponosom, skromno, a hkrati pogumno. Odkar je prišel Dalić, vleče prave poteze. Je drugačen tip selektorja, kot sem bi jaz, on je vodja-pedagog, kakršnega je potreboval zdajšnji rod igralcev.«

Tudi nekdanji as Hajduka in jugoslovanske reprezentance Zlatko Vujović je prepričan, da bo Hrvaška postala svetovni prvak: »Res je, da smo pripravili čudež že v uvrstitvijo v finale, a ocenjujem, da so naši fantje pod takšnim vplivom adrenalina, da jih nihče ne more ustaviti, čeprav bodo Francozi v prednosti za dodaten dan počitka, prav tako pa so vse tekme končali po 90 minutah igre. Igrajo bolje kot pred dvema letoma na euru, zelo ponosni so in že kar polni sami sebe, a nimajo takšnega značaja kot mi. Tudi oni bodo prišli do dneva, ko jim ne bo šlo vse od rok.«