Tudi po slovenskem derbiju Krka prikovana na dno

Petrol Olimpija je v zadnjih sekundah ponudila Novomeščanom že dobljeno tekmo, toda Lazić je ostal hladnokrven.
Fotografija: Aleksandar Lazić (z žogo) in Paolo Marinelli (ob njem) sta stopila v ospredje v odločilnih trenutkih derbija. FOTO: ABA

Ljubljana – Zmagati v slovenskem derbiju lige ABA zveni veliko prijaznejše kot dobiti dvoboj zadnjeuvrščenih moštev, toda košarkarji Petrola Olimpije tokrat niso dali veliko na pomenoslovje. Zlepa ali zgrda so potrebovali obe točki in ju slednjič tudi osvojili, čeprav so se v zadnji minuti odločili za reprizo že večkrat videnega ter ponudili prst in skoraj celo roko Novomeščanom.

Tudi v drugem soočenju v sezoni največja slovenska tekmeca nista nastopila v popolnih zasedbah. Domači košarkarji so vnovič pogrešali Miho Lapornika, ki so ga ustavile bolečine v kolku, Novomeščani še vedno niso dočakali Marka Jošila. Celoten dvoboj pa je imel zanimivo rdečo nit. Krkin trener Simon Petrov je namreč od prve minute vztrajal pri centrskem "protiritmu", in če je bil pri gostiteljih na parketu Mirza Begić, je v svojo peterko uvrstil Daliborja Đapo, ki je skupaj z Juretom Balažičem metal z zunanjih položajev. Čim je Olimpijin strateg Saša Nikitović odgovoril z Marvinom Jonesom, pa je Petrov poslal pod obroč robustnega Jureta Lalića.

Prav Đapa in Balažič sta prinesla dolenjski zasedbi pobudo in vodstvo s 15:10 s štirimi trojkami brez zgrešenega poskusa, do polčasa pa sta skupaj zbrala 16 točk. Begić se je medtem dolgo izgubljal v prostoru ter do glavnega premora zmogel tri točke in ostal brez enega samega skoka, zato jo je domača ekipa po zaostanku s 27:31 še dobro odnesla v uvodnih 20 minutah. A večjega zasuka ni bilo niti v tretji četrtini.

Tehtnico prevesil Lazić

Krka je s trojkama Luke Lapornika in Đape povišala prednost na 43:36, Jan Špan in Roko Badžim sta odgovorila za Olimpijino vodstvo 51:47. In čeprav so gostje vse bolj čutili breme osebnih napak, ob vse večji utrujenosti košarkarjev pa niso imeli niti učinkovitih nadomestnih rešitev v globinski igri ali izvajanju prostih metov (na voljo so jih imeli le 10, Olimpija 24), toda Lapornik in Paolo Marinelli sta jih nekako ohranjala nad vodo. Pri 65:58 v 37. minuti je vendarle kazalo, da se je Krka zlomila, še bolj pri 68:65, saj je preostalo le še 25,7 sekunde igre, žogo pa so imeli v posesti Ljubljančani. Po zaporednih izgubljenih žogah Špana in Badžima ter koših Marinellija in Žige Fifolta je tudi nemogoče postalo mogoče, toda novo zaušnico za ljubljansko občinstvo je preprečil junak večera Aleksandar Lazić (16 točk in 12 skokov) z dvema prostima metoma 4,2 sekunde pred iztekom igralnega časa.

Potem ko Krka ostala praznih rok kljub 11 trojkam (Lapornik 4:7, Đapa 3:6, Balažič in Marinelli po 2:5) v primerjavi s sedmimi Olimpije, ki je dobila skok s 43:40, je Simon Petrov poudaril: »Naša obramba je delovala precej bolj čvrsto kot v prejšnjih nastopih. Ko o zmagovalcu odloča le ena žoga, se lahko tehtnica prevesi na eno ali drugo stran. Na našo nesrečo se je tokrat nagnila na Olimpijino stran.«

Saša Nikitović je prvič okusil slovenski derbi, ki je ponudil zagrizeno bitko in vrsto privlačnih potez. Po zmagi je ocenil: »Tekma je imela pravi naboj. Kot gostitelji smo se morali boriti z dodatnim bremenom, Krkini košarkarji pa so bili bolj sproščeni in prikazali so kakovostno igro. Ne bom rekel, da smo bili srečnejši, saj se je naša prednost zaradi napak stopila v 15 sekundah. Pomembno pa je, da smo zmagali in da se vidi, kaj smo postorili med reprezentančnim premorom.«