Turki hit začetka kvalifikacij za SP

Po Nizozemski so na nevtralnem igrišču v Malagi ugnali še Norveško.
Fotografija: Turški nogometaši so na tekmi v španski Malagi slavili, Norvežani so bili poklapani. FOTO: Jorge Guerrero/AFP

Turška nogometna reprezentanca je najbolj pozitivno presenečenje začetka kvalifikacij za svetovno nogometno prvenstvo leta 2022 v Katarju. Potem ko je v prvem krogu doma s 4:2 ugnala prvega favorita skupine G Nizozemsko, je bila v drugem boljša še na gostovanju, v Oslu je Norveško premagala s 3:0. Že v četrti minuti jo je v vodstvo popeljal Ozan Tufan, Caglar Söyüncü je v 28. minuti vodstvo povišal, v drugem delu pa je v 59. minuti končni izid s svojim drugim golom postavil Tufan.

Dve zmagi po dveh krogih ima v skupini tudi Črna gora, ki pa je imela lažja tekmeca. Tokrat je s 4:1 premagala Gibraltar, ki je gol dosegel iz enajstmetrovke. Za domače so se med strelce vpisali Fatos Bečiraj, Marko Simić, Žarko Tomašević in Stevan Jovetić. Delno so vtis po porazu s Turki popravili Nizozemci, ki so doma z 2:0 ugnali Latvijo. V prvem polčasu je v polno zadel Steven Berghuis, v drugem pa Luuk de Jong.

Diogo Jota je dvakrat zadel mrežo, na fotografiji drugi gol, a Portugalci so po vodstvu z 2:0 v gosteh Srbiji le oddali točko. FOTO: Novak Đurović/Reuters

Senzacija Luksemburga, Srbi izenačili proti Portugalcem

V skupini A je Luksemburg šokiral Irce, v gosteh jih je premagal 1:0, kar je šele druga njegova zmaga v zgodovini kvalifikacij za velika tekmovanja. Edini gol je v 85. minuti dosegel Gerson Rodrigues. V derbiju skupine sta se Srbija in Portugalska razšli z neodločenim izidom 2:2. Portugalci so z goloma Dioga Jote prvi polčas dobili z 2:0, v drugem pa so bili domači nevarnejši. Aleksander Mitrović z glavo in Filip Kostić iz nasprotnega napada sta poskrbela za izenačenje, Srbi pa bi lahko dosegli še kakšen gol. Zato pa so ga Portugalci v sodniškem podaljšku, a sodniki niso videli, da je po strelu Ronalda žoga prešla golovo črto. Protesti niso pomagali, ostalo je pri izidu 2:2.

V skupini E je Belorusija s 4:2 premagala Estonijo, čeprav so gosti še v 64. minuti vodili z 2:1. Po izenačenju pa so Estonci ostali z igralcem manj na igrišču, kar so domači izkoristili. Na drugi tekmi skupine sta Češka in Belgija vpisala izid 1:1. Čehi so prek Lukaša Provoda povedli v 50. minuti, deset minut pozneje je izenačil Romelu Lukaku.