Noel zmagovalec slaloma za 60. pokal Vitranc, Slovenci niso blesteli

Francoz je bil v Kranjski Gori najhitrejši na zadnji tekmi za točke svetovnega pokala v alpskem smučanju pred finalom v Švici.
Fotografija: Clement Noel je najbolje opravil s progo v Kranjski Gori. FOTO: Borut Živulović/Reuters

Francoz Clement Noel je zmagovalec moškega slaloma v Kranjski Gori, zadnje tekme za točke svetovnega pokala v alpskem smučanju pred finalom v Lenzerheide. Avstrijec Marco Schwarz je s sedmim mestom osvojil slalomski seštevek sezone še pred zadnjo preizkušnjo. Edini slovenski finalist Štefan Hadalin (+3,88) je tekmo končal na 25. mestu; na prvi progi je bil 17. z zaostankom 2,32 sekunde.

Povsem na vrhu razpredelnice sta pristala dva Francoza. Drugo mesto je osvojil Victor Muffat-Jeandet (+0,62), tretje mesto je pripadlo Švicarju Ramonu Zenhäusernu, ki je dobil vitranški slalom pred dvema letoma. Za zmagovalcem je zaostal za 71 stotink sekunde.

Zmagovalec je zanesljivo ugnal vse tekmece. FOTO: Borut Živulović/Reuters

Pinturault odstopil

Prav pred Hadalinovim nastopom je mesto vodilnega prevzel Francoz Jean-Baptiste Grange, ki nastopa v svoji zadnji sezoni na najvišji tekmovalni ravni. Hadalinu razmere na progi niso bile pisane na kožo, že na začetku je imel težave, njegov končni zaostanek za Francozom pa je ob prihodu v cilj znašal 1,61 sekunde, kar je takrat pomenil 11. čas. Hitrejši je bil zgolj od Britanca Dava Rydinga. Je pa Hadalin še na desetem slalomu v tej sezoni osvojil točke.

Hadalin je v slalomskem seštevku sezono po desetih slalomih končal na 23. mestu, s čimer si je zagotovil nastop v najboljši petindvajseterici, ki se bo v Švici pomerila na finalnem slalomu sezone.

Nastopi na obeh progah so potekali v težkih razmerah ob sneženju. Francoz Alexis Pinturault je odstopil na finalni progi, kar pomeni, da bo na finalu sezone branil 31 točk zaloge pred izzivalcem Švicarjem Marcom Odermattom v boju za veliki kristalni globus.

Štefan Hadalin je v finalu izgubil osem mest. FOTO: Matej Družnik/Delo

Slaba vidljivost

»Predvsem je bilo težko, ker se je zelo slabo videlo, proga niti ni v tako slabem stanju, težava je, ker je bila vidljivost slaba. Poskusil sem smučati maksimalno napadalno, kolikor sem v teh razmerah lahko, lahko bi tudi boljše,« je v prvi izjavi dejal Hadalin, ki si je v tej sezoni prav na vseh slalomih zagotovil nastop na finalni progi.

Po njem je tokrat dejal: »Dejansko je bila to ena velika bitka. Od štarta nisem dobil nekih pravih občutkov in hitro se mi je zgodila velika napaka. Ravno pred tistim položnim delom proga ni bila dobro očiščena in potem se tak spodrsljaj še bolj pozna. Me pa čaka še en slalom v finalu v Švici in torej še ena priložnost,« je dejal Hadalin.

Kranjec v defenzivi

Na štartu prve slalomske proge so bili štirje Slovenci. Iz tekmovalca v tekmovalca so bile razmere zahtevnejše. Žan Kranjec s številko 36 je nastopil v razmerah pravega snežnega meteža in se z zaostankom 4,40 sekunde ni prebil v trideseterico. Že ob prihodu v cilj je bil 31. Nato je izgubil še eno mesto.

»Polovico proge sem solidno odsmučal, če vzamem v zakup, da imam primanjkljaj treninga. Na drugi polovici nisem videl ničesar. Prešel sem v defenzivo, imel težave, delal napake in zaostanek je ekstremno narasel. Malo mi je zmanjkalo za finale, a tekma je bila težka,« je dejal Kranjec.

Še manj možnosti sta imela Aljaž Dvornik in Tijan Marovt, ki sta se s progo in razmerami spoprijela s številkama 53 in 64. Dvornik (+5,49; 37.) se ni prebil v top 30, Marovt pa vožnje ni končal.

25. Štefan Hadalin (Slo) 1:51,39 +3,88 51,62 59,77

Žan Kranjec, Tijan Marovt in Aljaž Dvornik (vsi Slo) se niso se uvrstili v 2. nastop.