Priložnost za delo in usposabljanje v Nemčiji

Brezposelni mladi se lahko v polletni program mobilnosti prijavijo do 3. decembra.
Fotografija: Program nacionalne sheme mobilnosti olajša mladim nabiranje izkušenj v tujini. FOTO Arhiv ZRSZ
Odpri galerijo
Program nacionalne sheme mobilnosti olajša mladim nabiranje izkušenj v tujini. FOTO Arhiv ZRSZ

Brezposelni mladi med 18 in 35 letom, ki se ne izobražujejo in ne usposabljajo, se bodo lahko vključili v polletni program aktivnosti, ki vključuje tudi delovno-učno izkušnjo pri delodajalcih v Nemčiji. Čemu služi program? Mladi, ki si želijo spoznati življenje v tujini in tam nabrati delovne izkušnje, se običajno ustrašijo sprememb, selitve, neznanih krajev, običajev, prebivalcev in jezika, zato jim finančna in svetovalna pomoč ta korak lahko močno olajša.
 
Program je del sofinanciranega projekta Razvoj storitev za pospeševanje transnacionalne mobilnosti delovne sile – EURES. Na ta način bodo mladi pridobili nova znanja, veščine, spretnosti in kompetence, na trgu dela bodo postali konkurenčnejši in bodo lažje našli službo – tudi zaradi priporočil tujega delodajalca.


Tri želje

 
Kandidati naj v prijavi navedejo tri želena področja, na katerih bi radi delali in se učili. Partnerska organizacija v Nemčiji bo poiskala potencialnega delodajalca. Znanje nemščine ni pogoj za vključitev v program, je pa to za kandidata referenca, ki okrepi možnosti za zasedbo boljšega delovnega mesta.
 


Program Nacionalne sheme mobilnosti se začne z dvomesečno pripravo, v kateri kandidati spoznajo jezik in kulturo države gostiteljice, tamkajšnje življenjske pogoje in se pripravijo na predvideno delo in se seznanijo z mentorjem. Naslednja dva meseca je kandidat v tujini, po štiri dni na teden nabira izkušnje pri delodajalcu, peti dan je namenjen jezikovnemu tečaju in srečanju z mentorjem, vikendi so prosi. Zadnja dva meseca aktivnosti potekajo spet doma (pogovori z mentorji, ocena pridobljenih kompetenc, praktične delavnice, priprave na zaposlitveni razgovor, kratka predstavitev, raziskovanje zaposlitvenih priložnosti).


Zavod krije vse stroške

 
Zavod za zaposlovanje krije tudi vse stroške: jezikovnega tečaja, delavnic, mentorja, pa tudi stroške bivanja v Nemčiji ter stroške poti. Prijaviti se je mogoče do 3. decembra z Europass življenjepisom, motivacijskim pismom in navedbo treh področij, kjer bi kandidat želel delati, in sicer po elektronski pošti: nsm@ess.gov.si. S pomočjo sheme mobilnosti bo do leta 2022 kar 240 mladih dobilo priložnost za delovno-učno izkušnjo v tujini.
 

Komentarji: