Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Renault s petinskim padcem prodaje

Avtomobilska poročila: Pričakovano slabi rezultati prvega četrtletja.
Renault se je moral v prvem četrtletju leta soočiti s četrtinskim padcem svetovne prodaje. Foto Reuters
Renault se je moral v prvem četrtletju leta soočiti s četrtinskim padcem svetovne prodaje. Foto Reuters
23. 4. 2020 | 12:13
23. 4. 2020 | 16:19
2:41
Avtomobilska podjetje podajajo bolj ali manj poglobljena poročila o poslovanju v prvem letošnjem četrtletju, ki so glede na virusno situacijo pričakovano slaba, hkrati pa nočejo dajati nobenih  konkretnejših napovedi za celotno leto. Med njimi je tudi Renault, ki se sicer postopoma vrača v proizvodni ritem.

Renault je danes objavil, da se je njihova promet v prvem četrtletju leta zmanjšala za skoraj petino. Skupni promet je sicer v prvih treh mesecih leta znašal 10 milijard evrov (-19 odstotkov). V času vrhunca virusne krize zaradi zaprtja tovarn in prodajalcev mesečno potrošijo 600 milijonov evrov gotovine. Z likvidnostjo sicer, da v tem trenutku nimajo težav, ob koncu marca pa naj bi imeli še dobrih 10 milijard evrov rezerv. Nameravajo pa vseeno zaprositi za državna jamstva za posojila, kot je v konferenčnem klicu dejala začasna predsednica uprave Clotile Delbos, je njihova dolžnosti, da se pripravijo za morebitni najbolj črni scenarij, saj ne vedo, kdaj se bodo razmere umirile.

V obdobju januar-marec so sicer po svetu dobavili 673 tisoč avtomobilov, kar je bilo za 26 odstotkov manj kot v enakem lanskem obdobju. Zaradi ritma geografskega širjenja krize se je tako zgodilo, da so v Rusiji v tem času prodali celo nekaj več avtomobilov kot v Franciji (115 tisoč, 110 tisoč). Renault je sicer ta teden poskusno zagnal nekatere tovarne v Franciji, nekatere v drugih državah so začele obratovati že prej, za novomeško tovarno Revoz pa je ponovni zagon predviden za 28. aprila, ko naj bi najprej začeli delovati v eni izmeni.

O veliko slabšem prvem četrtletju poroča tudi nemški Daimler, sicer najbolj znan po svoji prestižni znamki Mercedes-Benz. V prvih treh mesecih leta je njihova svetovna prodaja količinsko  upadla za 15 odstotkov, samo pri znamki Mercedes se je posel za 20 odstotkov zmanjšal na Kitajskem in 16 odstotkov v Evropi. Daimler je objavil tudi predhodne podatke o poslovanju in sicer govorijo o dobičku iz poslovanja v višini  617 milijonov evro, kar bi bilo za 78 odstotkov manj kot v enakem lanskem letu.

Tudi Daimler je te dni začel s poskusnim obratovanjem v različnih tovarnah v Nemčiji.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine