
Neomejen dostop | že od 14,99€
Do razglasitve lavreata 35. nagrade kresnik nas loči le še korak. Končna odločitev žirije bo znana 23. junija, na kresni večer, na Rožniku. Za zmago se bodo potegovali romani Kazimirja Kolarja, Ferija Lainščka, Tine Perić, Anje Radaljac in Ane Schnabl. Lavreatu ali lavreatki bo nato že tradicionalno pripadla čast, da na jasi pod cerkvijo Marijinega obiskanja prižge kresni ogenj.
Petčlanska žirija, ki ji predseduje Igor Bratož, sestavljajo pa jo še literarna zgodovinarka in prevajalka Seta Knop, pesnica in prevajalka Kristina Kočan, prevajalka in kritičarka Tanja Petrič ter literarni zgodovinar Igor Žunkovič, je finalno peterico izbrala soglasno, ob pestri, zanimivi in tehtni razpravi. Do nje so se prebili prek zajetnega seznama, ki ga vsako leto pripravi in posreduje Boris Rifl iz Nacionalnega bibliografskega centra.
Na seznamu je bilo sprva 199 romanov, ker pa se rado zgodi, da se tam kljub natančnosti znajde kak tujek, ki oznaki oziroma kriterijem ne ustreza, so žiranti sklepali, da bo že v prvem, najobsežnejšem krogu prebiranja in pregledovanja nekoliko manj del. V drugem jim jih je ostalo še približno trideset.
Nagrada kresnik znaša 7000 evrov. Lani jo je prejela Anja Mugerli za roman Pričakovanja, ki je izšel pri Cankarjevi založbi. Je peta nagrajena avtorica v zgodovini podeljevanja kresnika.
Crème de la crème, ki se je prebila med zadnjih pet, so romani treh založb, Beletrine, Goge in Litere. Prva je izdala tretji del trilogije Kurji pastir Ferija Lainščka Kurja fizika in September Ane Schnabl, druga Onečejevalca Kazimirja Kolarja in Ćrtice Tine Perić, tretja pa Prst v prekatu Anje Radaljac.
V tako imenovani drugi peterici so ostali Kaja Bucik Vavpetič s fantazijskim romanom Srebrne vezi (Cankarjeva založba), Miriam Drev s Po poti se je zvečerilo (Pivec), Katarina Gomboc Čeh z romanesknim prvencem Nihče nikogar ne spozna (Cankarjeva založba), Tanja Mastnak z antiturističnim romanom Sibirija (Mladinska knjiga) ter Vinko Möderndorfer z romanom Zvezda, žlica in ura (Miš).
»Če bi rekel, da smo izmed skoraj dveh stotnij romanov izbrali najbolj prepričljiva, ambiciozna in pozornosti bralskega plemena vredna dela, bi povedal premalo, tako odlične so bile tudi knjige, ki smo jih uvrstili v deseterico, pa še nekaj tistih, ki med izbranimi niso pristale,« je povedal Igor Bratož. V omenjenih dveh stotnijah je bilo precej žanrskih del ter tudi nekaj ambicioznejšega spominskega, biografskega, fantazijskega in vojnega pisanja.
Peterica po njegovem odstopa po odtenkih, suverenosti pisateljske izvedbe in literarni moči. »To je pet zelo različnih knjig, ki pa ponujajo bralcu sklenjene svetove, po katerih je užitek pohajkovati, nekateri so varljivo dostopni, v nekatere je morda teže vstopiti, pa vendar bralca na koncu pretresejo in mu dajo misliti – o preteklosti, zdajšnjosti in prihodnosti.«
Knjige ponujajo bralcu sklenjene svetove, po katerih je užitek pohajkovati, nekateri so varljivo dostopni, v nekatere je morda teže vstopiti, pa vendar bralca na koncu pretresejo in mu dajo misliti.
Igor Bratož
Onečejevalec je drugi roman Kazimirja Kolarja in se tematsko vrti okrog kritike umetnosti. »Kot piscu mi je blizu ideja, da se mora avtor neprenehoma zakrivati in ostajati kar najbolj anonimen. Obnašati se mora podobno kot morski ligenj, ki izpljune oblak tinte in se hitro umakne v morske globine. To velja tudi za Theodorja Baumanna, glavnega junaka, morda malo tudi zame,« je pojasnil avtor.
Tako kot on se tudi vse tri nominirane avtorice prvič potegujejo za kresnika, le da sta bili Anja Radaljac in Ana Schnabl pred dvema letoma že v deseterici z romanoma Punčica (Litera) in Plima (Beletrina). Feri Lainšček je, nasprotno, tokrat v igri že za tretjega kresnika. S tem bi se na drugem mestu izenačil z Goranom Vojnovićem in Andrejem E. Skubicem, pred katerima je po številu osvojenih le Drago Jančar.
Lani je kresnika kot peta avtorica v zgodovini nagrade prejela Anja Mugerli za Pričakovanja (Cankarjeva založba). Nagrada znaša 7000 evrov, 23. junija bo medijska hiša Delo poleg nje zdaj že tradicionalno podelila tudi mlado pero najboljšemu mlademu avtorju in kritiku.
Komentarji