Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Ravnateljica ljubljanske Drame napovedala odstop

Napoved Vesne Jurca Tadel še dodatno zapleta projekt obnove in delovanje osrednjega slovenskega gledališča.
Vesna Jurca Tadel o zadevi ne želi dajati izjav. FOTO: Voranc Vogel
Vesna Jurca Tadel o zadevi ne želi dajati izjav. FOTO: Voranc Vogel
23. 5. 2025 | 12:53
23. 5. 2025 | 17:32
6:19

Na četrtkovem svetu delavcev Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Drama Ljubljana naj bi ravnateljica Vesna Jurca Tadel napovedala odstop. Po poizvedovanju Dela te informacije ni želela ne potrditi ne zanikati, o zadevi ne želi dajati izjav, dokler se ne dogovori z ustanoviteljem in svetom SNG Drama Ljubljana.

image_alt
Med ustvarjanjem predstave so gradili gledališče

Konec novembra 2021 se je v medijih podobno razširila vest, da je z mesta ravnatelja te ustanove nepreklicno odstopil Igor Samobor. V odstopni izjavi je pojasnil, da se je za to odločil zaradi ignorance ministrstva za kulturo, ki ga je takrat vodil Vasko Simoniti: »Kljub dejstvu, da smo vse zaveze in postavke pogodbe o financiranju projektiranja prenove Drame vestno realizirali, je minister Simoniti financiranje prekinil.« Postopek obnove gledališča se je začel že v času ministra za kulturo Uroša Grilca, v osemletnem Samoborjevem vodenju gledališča se je zvrstilo kar šest ministrov za kulturo, stavba Drame pa je propadala. Sodu je izbilo dno hudo neurje septembra leta 2021, ko je v prostore ljubljanske Drame vdrla meteorna voda ter so bili prisiljeni prekiniti predstavo Požigalci in izvesti evakuacijo.

Prevzem ravnateljstva sredi viharja

Po Samoborjevem odstopu je mesto ravnateljice zasedla Vesna Jurca Tadel. Dramaturginja, kritičarka, esejistka in prevajalka je zapisana gledališču že vso profesionalno pot. V angleščino je prevedla več dram slovenskih avtorjev. Njena umetniška vizija vodenja temelji na uprizarjanju domačih avtorjev, s tem spodbuja domačo kreativnost in ohranja kanon. Bralci Dela jo poznamo tudi kot dolgoletno članico žirije za kresnika, najboljši slovenski roman je pomagala izbirati med letoma 2007 in 2011.

Njen nastop mandata je bil vse prej kot običajen. FOTO: Voranc Vogel
Njen nastop mandata je bil vse prej kot običajen. FOTO: Voranc Vogel

Njen nastop mandata je bil vse prej kot običajen, saj se je takoj po prihodu morala spopasti s posledicami pandemije. Ko je vajeti na ministrstvu za kulturo prevzela Asta Vrečko, je ob podpori vlade obnova stavbe SNG Drama Ljubljana dobila nov zalet. Tako je nanjo poleg običajnih odgovornosti ravnateljevanja padlo tudi breme selitve v začasne prostore na Litostrojski in obnove matične stavbe. Svoje vtise po selitvi na Litostrojsko je za Delo ujela v besede: »Zelo smo zadovoljni, da imamo prostor, v katerem lahko naprej delujemo, saj dolgo sploh ni bilo jasno, ali bomo dobili nadomestne prostore. Zdaj lahko mirno in s ponosom rečemo, da je za nami res zgodovinski podvig. Seveda se je bilo treba na začetku privaditi na drugačne razmere, a zdaj smo se tu dodobra udomačili. Tako je za nami že pet uspešnih premier, s katerimi smo dokazali, da je Drama ostala Drama in da smo zamenjali le lokacijo.«

Hladno-toplo o Litostrojski

Pred selitvijo na Litostrojsko, kjer so za adaptacijo industrijske hale v gledališče porabili 1,7 milijona evrov, mesečna najemnina pa znaša okoli 70.000 evrov, so iskali tudi druge rešitve, med njimi so bili celo postavitev kontejnerjev, nastopanje v šotorih, blizu so bili dogovora s Kolosejem in Cankarjevim domom, kjer bi zasedli Linhartovo dvorano in dvorano Duše Počkaj, a dogovori niso bili uspešni. »Če bi se morali za več let popolnoma odreči Gallusovi ali Linhartovi dvorani, bi bilo programa Cankarjevega doma konec, negotov bi bil tudi program naših številnih partnerjev, ki uporabljajo ti dve dvorani, na primer Slovenska filharmonija, Simfoniki RTV Slovenija in številni drugi,« je pobudo o selitvi Drame v osrednjo slovensko kulturno ustanovo komentirala takratna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski. Prav selitev v Cankarjev dom naj bi bila kolektivu SNG Drama Ljubljana najbližja, ne nazadnje sta obe stavbi v neposredni bližini, zato bi se gledalci lažje navadili na spremembo. Eden izmed argumentov, zakaj bi bila selitev v Cankarjev dom bolj smiselna, je, da bi se najemnina namesto v žep zasebnega lastnika v tem primeru stekala spet v državno blagajno.

Vesna Jurca Tadel FOTO: Voranc Vogel
Vesna Jurca Tadel FOTO: Voranc Vogel

Dodatno nezadovoljstvo je nastalo tudi zaradi spora z etažnimi lastniki sosednje Nemške hiše, zaradi česar investitor še ni pridobil gradbenega dovoljenja, zato je približno 60 milijonov evrov vredna obnova ljubljanske Drame kot eden največjih kulturnih infrastrukturnih projektov v zgodovini Slovenije zastala. To pa pomeni, da ni jasnega datuma, kako dolgo bo trajalo začasno gostovanje v industrijski hali.

Nezadovoljstvo v kolektivu

Pred kratkim so bili znani rezultati interne ankete o zadovoljstvu zaposlenih v SNG Drama Ljubljana in njihovem zadovoljstvu s postopkom selitve. »Anketa je dala zelo slab rezultat, negativen za vodstvo. Ravnateljica je na četrtkovem svetu delavcev pojasnila, da se je zelo trudila, da bi stvari izvedli, kot je želela,« je dogodke na seji komentiral član ansambla Boris Mihalj. »Projekt obnove se ne premakne, vprašanje je, kako dolgo bo Drama še ostala na lokaciji na Litostrojski. Pojavlja se tudi nezadovoljstvo z organizacijo dela, stvari niso takšne, kot smo jih zaposleni pričakovali ali zahtevali. Niso se uredile, kot je bilo rečeno. Zaradi vsega tega je ravnateljica napovedala, da bo odstopila. Ali je to res ali gre zgolj za izjavo v trenutku vznemirjenosti, bomo še videli. Menda je o tem že govorila z ministrico za kulturo. Očitno so rezultati te ankete že našli pot v javnost. Ker je SNG Drama javni zavod in je bila anketa financirana z javnimi sredstvi, je bilo to tudi pričakovano,« je še povedal Mihalj.

Na ministrstvu za kulturo so povedali, da uradne odstopne izjave niso prejeli.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine