Odločanje o pravici, da človek lahko na pravno in logistično urejen način dokonča svoje življenje, je družbeno in ne medicinsko vprašanje.
Vsebina Pobude za pravno ureditev pomoči pri dokončanju življenja se mi zdi dovolj pozitivna in odprta, da se zdravnikom ne bi bilo treba takoj postaviti proti. Premalo premišljeno pri pobudi pa se mi zdi to, da se kar pet od njenih sedmih konkretnih predlogov sklicuje na ureditev pobude znotraj zdravstvene zakonodaje. Na tem mestu bi pobudnikom dobronamerno svetoval širši pogled – zakaj potiskati pobudo v naročje medicine? Medicina pri ureditvi pravice do samomora ni potrebna. Zdravniki so že stokrat jasno povedali, da vidijo pri poskusu uvajanja evtanazije v medicino nepremagljive strokovne in etične težave. Zakaj pobudniki ne verjamejo, da »ne« pomeni »ne«? Morda pa bi morali najprej samim sebi odgovoriti, ali želijo nekaj res spremeniti ali zgolj odpreti novo fronto kulturnega boja za ...
Komentarji