V zastrupljenosti špansko-katalonskega politično-medijskega prostora je mogoče »zlorabiti« vse: zakaj ne tudi Slovenije in slovenske osamosvojitvene zgodbe, sploh odkar so mediji popadali v enoumno propagandno vojno?

Galerija
V četrtek sta se v Bruslju ob robu vrha EU neformalno pogovarjala predsednika vlad Pedro Sánchez in Marjan Šarec. Foto: Emmanuel Dunand/Afp
Levu se ne potiska pesti v gobec, posebno če ta čaka, da bo šavsnil. A nemara je v politični psihologiji drugače, posebno v razmerju, ko se španski narod počuti superioren nad katalonskim, ta pa se pred vsiljenimi občutji inferiornosti brani že dolga stoletja, hrepeneč po neodvisnosti. Toda: si res kdo v Kataloniji hoče krojiti prihodnost s pestmi? Osamosvojitveno gibanje do zdaj ni kazalo agresivnosti, čeprav se je vanj že večkrat miroljubno na ulici povezalo tudi za poldrugi milijon ljudi.
Katalonski predsednik Quim Torra je po obisku v Ljubljani izjavil, da bo šla Katalonija po slovenski poti. Primerjava ni novost, čeprav je skupnih točk malo in tudi čas je drugačen. Toda Torrove besede o »strahu«, ki da ga »Katalonci ne občutijo več«, o »krikih po svobodi«, o »poti nazaj«, ki »je ...
Komentarji