Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Plastika tudi v najglobljih delih oceanov

Mikroplastika zamaši prebavila in omeji mobilnost morskih živali.
Očitno ni predela oceanov, v katerega ne bi zašla plastika. Foto Nasa
Očitno ni predela oceanov, v katerega ne bi zašla plastika. Foto Nasa
S. S.
27. 2. 2019 | 08:00
27. 2. 2019 | 10:41
2:01
Tudi najgloblji morski jarki niso dovolj odročni, da bi bili varni pred plastiko, je pokazala študija, ki se je osredotočala na globokomorske organizme. Znanstveniki, kot navaja Guardian, so našli mikroplastiko v prebavilih organizmov v Marianskem jarku in petih drugih krajih na globini več kot 6000 metrov. Sklepna ugotovitev: »Velika verjetnost je, da ne obstaja morski ekosistem, ki ni bil prizadet zaradi onesnaženja s plastiko«.

Študija, objavljena v znanstveni reviji Royal Society Open Science, opozarja, da nerazgradljive snovi v naših oblekah in embalaža zaide prek rek v morje, kjer razpada na vse manjše delce in hkrati tone proti dnu. Problem je znan že dolgo in je tudi dobro viden: zaradi plastike poginjajo morske ptice, morski sesalci, a ta študija razkriva, da je problem še precej globlji.

Raziskovalci so ujeli organizme iz najglobljih delov oceanov: Perujsko-čilskega, Kermadeškega, Novohebridijskega, Japonskega, Boninskega in že omenjenega Marianskega jarka. Mikroplastiko so našli v postranicah iz reda rakcev. In globlje kot je bilo območje, v katerem so ujeli rakce, več plastike so le-ti pojedli. V vseh vzorcih iz Marianskega jarka, ki je globok skoraj 11 kilometrov, so našli mikroplastiko. Šlo je za s poliestrom ojačan bombaž, polivinil in polietilen.

Ko je plastika enkrat tam, ne more več nikamor, je poudaril Alan Jamieson iz Univerze v Newcastlu, ki je bil glavni avtor študije.

Kako onesnaževanje vpliva na globokomorska bitja, še ni povsem jasno. A znanstveniki predvidevajo, da podobno kot pri drugih živalih. Mikroplastika zamaši prebavila in omeji njihovo mobilnost.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine