Fides neudeležbo vlade razume kot umik iz stavkovnih pogajanj

Sindikat vztraja, da zdravnikom med stavko ni treba izdajati bolniških listov.
Fotografija: Fides in vlada vsak na svoji strani. FOTO: Matej Družnik/Delo
Odpri galerijo
Fides in vlada vsak na svoji strani. FOTO: Matej Družnik/Delo

V Fidesu so ob 12. uri na stavkovnih pogajanjih zaman čakali predstavnike vladne strani, hkrati pa so brez Fidesa potekala pogajanja v okviru plačnega stebra za zdravstvo. Takšno ravnanje vlade v Fidesu razumejo kot umik vlade iz pogajanj. Menijo, da bi lahko stavkovna in stebrna pogajanja potekala sočasno, saj jih vodita dve pogajalski skupini.

Predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damjan Polh je v izjavi za medije pojasnil, da so v sindikatu uro za današnja pogajanja predlagali glede na svoje obveznosti in razpoložljivost pravnega zastopnika sindikata Damijana Gregorca. Vlado pa da so že večkrat opozorili, da se vedno ne morejo odzvati na ure, ki jih predlaga.

V sindikatu pri tem ne vidijo problema, da stavkovna pogajanja in pogajanja za steber zdravstva in socialnega varstva v okviru reforme plačnega sistema v javnem sektorju ne bi mogla potekati sočasno. Polh je dejal, da vladno pogajalsko skupino za pogajanja s Fidesom vodi Mirko Stopar, stebrna pogajanja pa minister za javno upravo Franc Props.

»Glede na to, da je bila zasedba vladne pogajalske skupine, s katero rešujemo stavkovne zahteve, večkrat številčno predrugačena in šteje od nekaj članov pa tja do deset, menimo, da bi lahko oba sestanka potekala sočasno, na isti dan, ker so teme precej različne,« je dejal Polh.

Damjan Polh,  predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Damjan Polh,  predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Odvetnik sindikata Gregorc pa je povedal, da je vlada med pogajanji o stavkovnih zahtevah večkrat poudarila, da ima dve ločeni pogajalski skupini, ki nista enaki in ju je treba ločevati. Zato ne vidijo nobenega razloga, zakaj se vladna skupina ni udeležila stavkovnih pogajanj, lahko bi se v okrnjeni skupini, ampak udeležba bi bila pričakovana.

»Mi smo se že pogovarjali, kakšen je pomen tega ravnanja vlade, in to lahko razumemo kot zaključek stavkovnih pogajanj s strani vlade,« je opozoril Gregorc.

Člani stavkovnega odbora Fidesa se bodo sicer ob 14. uri sestali na seji glavnega stavkovnega odbora, kjer se bodo seznanili s potekom zdravniške stavke po Sloveniji. »Najverjetneje bomo sprejeli določene odločitve, kako prihodnji teden nadaljevati in na kakšen način,« je napovedal Polh.

V Fidesu sicer še vedno vztrajajo, da bi morala tudi ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sodelovati na stavkovnih pogajanjih s sindikatom.

»Mislim, da je njeno mesto tu, glede na to, da zastopa resor zdravstva, ki mu trenutno ne gre dobro. Pred našimi očmi se sesuva sistem, ki je kadrovsko podhranjen, preprosto ne moremo več sestavljati urnikov zaradi vsega tega in mislim, da bi bila to njena osnovna naloga, da se zavzame za to, da se stavka zaključi, ne pa da z direktorji govori, kako bodo organizirali delo med stavko,« je komentiral današnji sestanek ministrice z direktorji večjih zdravstvenih ustanov.

V sindikatu vztrajajo tudi, da zdravnikom med stavko ni treba izdajati bolniških listov. Polh je dodal, da bi morali zdravnike administrativno razbremeniti, o tem pa so že večkrat obvestili tudi ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Ministrica z zavodi

Ob izteku drugega tedna zdravniške stavke je danes na ministrstvu za zdravje sestanek z nekaterimi direktorji zdravstvenih ustanov, ki bo namenjen seznanitvi s potekom dela med stavko.

Kot je v sredo dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, so se za sestanek odločili, ker jih skrbi za bolnike. Na ministrstvu pa so naknadno pojasnili, da so nanj povabili generalna direktorja obeh univerzitetnih kliničnih centrov, direktorje splošnih bolnišnic in direktorja Zdravstvenega doma Ljubljana in Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor. Če se bo izkazala potreba, pa bodo v prihodnje na sestanek povabili tudi direktorje preostalih javnih zdravstvenih zavodov.

Preberite še:

Komentarji: