Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V Izoli napovedujejo referendum

Civilna iniciativa zahteva razveljavitev občinskega prostorskega načrta, župan pa ponuja sodelovanje.
Izolska civilna iniciativa zahteva razpis referenduma o sprejetem krovnem prostorskem aktu. FOTO: Leon Vidic/Delo
Izolska civilna iniciativa zahteva razpis referenduma o sprejetem krovnem prostorskem aktu. FOTO: Leon Vidic/Delo
12. 10. 2021 | 06:00
12. 10. 2021 | 18:41
3:24
»Zahtevamo razveljavitev občinskega prostorskega načrta, ki ga je občinski svet sprejel poleti, in proti kateremu smo že zbrali dovolj podpisov za začetek postopka za razpis referenduma,« vztraja Viktorija Carli, ki skupaj z Gibanjem za Izolo nasprotuje krovnemu aktu za načrtovanje pozidave v občini. Izolski župan Danilo Markočič občinskemu svetu predlaga, da bi se zavezali upoštevati nekatere pripombe civilne iniciative pri prihodnjih spremembah tega prostorskega dokumenta.

»Zdaj je na potezi župan, ki mora začeti s postopki za razpis referenduma,« je odločena Carlijeva. Po njenih besedah so tako med javno razgrnitvijo občinskega prostorskega načrta, kot tudi v predhodnem postopku, opozarjali na zanje nesprejemljive rešitve, a jih na občini niso upoštevali. V Gibanju za Izolo so nanizali 33 pripomb, med katerimi so nadomeščanje kmetijskih zemljišč z gozdnimi površinami, omogočanje stanovanjske gradnje na območju Arga in ustvarjanje zazidalnih parcel brez potrebne infrastrukture na območju Malije in Nožeda na izolskem podeželju.
 

Občinski prostorski načrt bi spet »odprli«


Izolski župan Danilo Markočič obžaluje, da so predstavniki civilne iniciative prekinili pogovore z občino in občinskimi svetniki, ki so sicer sprejeli krovni prostorski načrt, a so v prihodnje pripravljeni upoštevati nekatere njihove pripombe. Opozoril je, da bi bila razveljavitev sprejetega občinskega prostorskega načrta nesmiselno dejanje, saj bi to za več let zavrlo razvoj občine. Glede na to, da je Gibanje za Izolo zbralo potrebne podpise, s katerimi zahtevajo referendum, bo pač sprožil referendumske postopke, kot mu to nalaga zakon. Pred tem pa bo na današnji seji občinskega sveta predlagal sprejetje zavez o upoštevanju pripomb iniciative, okoli katerih so se že dogovorili. »To pomeni, da bi – takoj ko bi začel veljati – občinski prostorski načrt spet odprli in predlagali spremembe. Gre za običajen postopek, ki ga uporabljajo tudi druge občine,« je zagotovil.

Izolski župan Danilo Markočič obžaluje, da so predstavniki civilne iniciative prekinili pogovore z občino. FOTO: Nataša Čepar /Delo
Izolski župan Danilo Markočič obžaluje, da so predstavniki civilne iniciative prekinili pogovore z občino. FOTO: Nataša Čepar /Delo


Med takimi predlogi je širitev števila kmetij. »Trenutno imamo okoli 70 vlog za nove kmetije, a je treba proučiti, katerim velja ugoditi in na kakšni osnovi,« je poudaril. V zvezi s pripombami iniciative na dovoljeno stanovanjsko gradnjo na območju Arga je ponovno izpostavil, da gre za zelo omejeno možnost, ki bi veljala le za Dantejevo ulico, kot povsem odveč pa vidi skrb, da bi na območju vinogradov na Ricorvu gradili stanovanjske stolpiče.
 

V Kopru po referendumu snujejo sosesko


Po neuspehu pobude nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča, da bi z nedeljskim referendumom razveljavil koprski občinski odlok, ki je na zasebnem zemljišču ob Ferrarski cesti predvidel novo sosesko namesto parka, je eden od lastnikov zemljišča – Elta – že napovedal pogodbo o projektiranju. »Izbrali smo podjetje Enota iz Ljubljane, ki naj bi v nekaj tednih pripravila idejno rešitev,« so pojasnili. Preostala dva lastnika zemljišča – MM Investicije in NLB – pri tem ne sodelujeta.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine