Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Ukrajina na rusko ozemlje izstrelila britanske rakete

Združeno kraljestvo je že pred tem Ukrajini dovolilo uporabo raket storm shadow za napade na ukrajinskem ozemlju.
Vojna se zaostruje. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP
Vojna se zaostruje. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP
Ž. U., STA
20. 11. 2024 | 07:43
20. 11. 2024 | 19:40
7:59

Ukrajina je danes prvič izstrelila britanske rakete dolgega dosega storm shadow na rusko ozemlje, poroča Bloomberg, ki se sklicuje na neimenovani vir. V uradu britanskega premierja Keira Starmerja navedb niso komentirali. Britanska odločitev prihaja dan po tem, ko je Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega atacms.

Združeno kraljestvo je že pred tem Ukrajini dovolilo uporabo raket storm shadow za napade na ukrajinskem ozemlju, vendar Kijev že več mesecev pritiska tako na ZDA kot na Združeno kraljestvo in Francijo, naj jim dovolijo uporabo raket dolgega dosega tudi za napade na ruskem ozemlju.

Britanske rakete storm shadow imajo doseg približno 250 kilometrov. Rakete izstreljujejo z letala s hitrostjo, ki je blizu hitrosti zvoka. Rakete veljajo za idealno orožje za napade na utrjene bunkerje in skladišča streliva, poroča britanski BBC.

Ameriški predsednik Joe Biden je v nedeljo že prižgal zeleno luč za uporabo raket atacms, ki jih je Ukrajina na rusko ozemlje prvič izstrelila v torek. 

Mine kot del obrambne strategije

Biden je odobril dobavo protipehotnih min Ukrajini, s čimer naj bi pomagali zaustaviti napredovanje ruskih sil na vzhodnem bojišču. Odločitev predstavlja novo poglavje v ameriški vojaški podpori Ukrajini, ki že skoraj tri leta bije vojno proti Rusiji.

Ukrajina je že prejela obsežno vojaško pomoč, vključno s protitankovskimi minami, zdaj pa ameriške protipehotne mine dopolnjujejo obrambni arzenal države. Te mine so zasnovane tako, da za določen čas onemogočijo premike kopenskih enot nasprotnika. Po besedah ameriškega obrambnega uradnika so te mine »ne-persistentne«, kar pomeni, da postanejo neaktivne po izteku programiranega obdobja, ki lahko traja od štirih ur do dveh tednov. Mine za detonacijo potrebujejo baterijo, in ko se ta izprazni, mine prenehajo delovati.

ZDA pričakujejo, da bo Ukrajina mine uporabljala izključno na lastnem ozemlju in stran od civilnih območij. Ukrajinske oblasti so se temu tudi zavezale.

Nemčija pošilja vojaško pomoč

Nemčija je Ukrajini poslala dodatno vojaško pomoč, je razvidno iz danes posodobljenega seznama nemške vlade o vojaški pomoči Ukrajini. Ukrajini je v novi pošiljki namenila več deset oklepnikov, artilerijo in brezpilotna letala, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemčija Ukrajini med drugim pošilja štiri samohodne havbice 2000 in sedem havbic M109, je razvidno iz posodobljenega seznama obrambne pomoči, ki ga je na spletni strani objavila nemška vlada. Poleg tega so Ukrajini poslali 41.000 nabojev artilerijskega streliva kalibra 155 mm.

Novi paket obrambne pomoči vključuje tudi 47 protiminsko zaščitenih vozil MRAP za prevoz vojakov in osem bojnih vozil caracal. Ukrajina je prejela še dodatna tanka z lansirnim mostom za spuščanje oklepnih vozil biber, tri oklepna vozila za odstranjevanje min wisent in osem tovornjakov oshkosh.

Ukrajini je Nemčija odstopila tudi več kot 300 izvidniških brezpilotnih letal različnih tipov, več kot 100.000 nabojev streliva za ročno orožje in medicinski material.

Nemčija je druga največja obrambna podpornica Ukrajine za ZDA. Glede na velikost gospodarstev pa države v severni in vzhodni Evropi Ukrajini namenjajo več, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ukrajina si prizadeva od Nemčije dobiti tudi zeleno luč za dobave raket dolgega dosega taurus, vendar nemški kancler Olaf Scholz tovrstne pozive zavrača.

Ruski odziv 

Moskva je dobavo protipehotnih min označila za resno zaostritev konflikta. Ruski predsednik Vladimir Putin je kmalu po tem napovedal podprl spremembe jedrske doktrine, ki zdaj omogoča uporabo jedrskega orožja kot odgovor na napade nejedrskih držav, če jih podpira jedrska sila. Kremelj je prav tako opozoril, da bo povečana uporaba zahodnega orožja na ukrajinskem ozemlju vodila v »ustrezne povračilne ukrepe«.

Putin stopnjuje retoriko v vojni z Ukrajino. FOTO: Vyacheslav Prokofyev/Reuters
Putin stopnjuje retoriko v vojni z Ukrajino. FOTO: Vyacheslav Prokofyev/Reuters

Ruska zunanja politika že več mesecev poudarja, da ZDA in njeni zavezniki s podporo Ukrajini neposredno sodelujejo v konfliktu. »Gre za dejanje, ki je usmerjeno v nadaljnjo militarizacijo regije,« je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Vojna in mine v Ukrajini

Ukrajina je že zdaj eno najbolj zaminiranih območij na svetu. Po podatkih organizacije HALO Trust so ruske sile od začetka invazije februarja leta 2022 množično uporabljale mine, pogosto brez jasnih označb ali programiranega deaktiviranja. Pete Smith, predstavnik HALO Trust, je opozoril, da lahko ruske mine ostanejo aktivne več let in so pogosto najdene na nepričakovanih mestih, kot so strehe ali igrišča.

Ottawska konvencija iz leta 1997 prepoveduje uporabo, proizvodnjo in skladiščenje protipehotnih min. FOTO: Reuters 
Ottawska konvencija iz leta 1997 prepoveduje uporabo, proizvodnjo in skladiščenje protipehotnih min. FOTO: Reuters 

Ameriške protipehotne mine naj bi glede na te lastnosti predstavljale manjše tveganje za civiliste, saj postanejo neškodljive po določenem času. Kljub temu pa mednarodni kritiki opozarjajo, da vsaka uporaba min prispeva k dolgoročni destabilizaciji regij in ogroža življenja nedolžnih ljudi.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine