Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Gabriel Hribar: To nas spominja na nacistične čase

Incident na območju muzeja Peršman na avstrijskem Koroškem komentira predsednik Enotne liste, samostojne politične stranke koroških Slovencev.
Na Peršmanovi domačiji so 25. aprila 1945, torej v zadnjih dneh druge svetovne vojne, enote SS v sodelovanju s policijo postrelile enajst civilistov, tudi sedem otrok. FOTO: Drago Medved
Na Peršmanovi domačiji so 25. aprila 1945, torej v zadnjih dneh druge svetovne vojne, enote SS v sodelovanju s policijo postrelile enajst civilistov, tudi sedem otrok. FOTO: Drago Medved
28. 7. 2025 | 15:00
28. 7. 2025 | 15:11
2:41

Enotna lista, samostojna politična stranka koroških Slovencev, odprta tudi za pripadnike večinskega naroda, ki podpirajo njen vsebinski program, je objavila protestno izjavo zaradi »nepredstavljive policijske akcije na občutljivem spominskem kraju«. Takšna obsežna akcija, ki je po mnenju vodstva Enotne liste zahtevala načrtovanje, »ima ogromen potencial, da ponovno prinese nemir v našo deželo. Ko mladi organizirajo poletni tabor proti fašizmu, to pomeni, da jim ni vseeno za pokol na Peršmanovi domačiji ravno pred 80 leti. Slovenska narodna skupnost še danes trpi zaradi te travme, ki jo je povzročil nacistični fašizem, Peršmanov muzej pa je osrednje mesto za spominjanje in obdelavo nacističnega obdobja ter odpora.«

Gabriel Hribar, predsednik Enotne liste, je za Delo povedal, da je policija akcijo res začela z manjšo ekipo, a je zanj nerazumljivo, da je kaj takega storila na mestu, ki je za Slovence izjemno pomembno kot simbol odpora proti nacizmu. Hribar je prepričan, da so akcijo pripravljali že dolgo časa, posebej ker je bil na kraju dogodka prisoten tudi Gert-Andre Klösch, okrožni načelnik Velikovca. Ko je tja prišel odvetnik Rudi Vovk, so mu pojasnili, da se akcija izvaja zaradi kršitev naravovarstvenih predpisov.

Hribar pravi, da je to nesmiseln izgovor, saj se šotori lahko postavljajo na zasebnem zemljišču okoli hiše. Dodaja, da je možno, da je policija posumila, da se tam zbirajo skrajni levičarji, a poudarja, da je bil program srečanja objavljen že pred nekaj meseci, z listo predavateljev, ki so ugledne osebnosti, nekateri med njimi poučujejo na univerzi. »Tu ni bilo nič problematičnega z vidika boja proti levičarskemu ekstremizmu. Skratka, te akcije ni mogoče utemeljiti na noben način.«

Na vprašanje, kaj bodo storile slovenske organizacije, Hribar odgovarja, da bodo od zveznega notranjega ministra Gerharda Karnerja zahtevali objavo ozadja, da bi ugotovili, kdo je bil pobudnik te akcije, in zahtevali, da se kaj takega ne ponovi, ker »nas to spominja na nacistične čase«.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine