
Neomejen dostop | že od 14,99€
Atentati na ameriške predsednike in nekatere druge znane osebnosti iz šestdesetih let prejšnjega stoletja med Američani še vedno vzbujajo najbolj divje teorije zarote, a zdaj ti upajo na končna pojasnila. 61 let po smrti predsednika Johna F. Kennedyja in 56 let po ubojih njegovega brata in pravosodnega ministra Roberta F. Kennedyja ter borca za človekove in državljanske pravice Martina Luthra Kinga ml. je sedanji republikanski predsednik Donald Trump ukazal objavo vseh še zaupnih dokumentov. Njegovi voditelji obveščevalnih služb imajo za to na voljo 45 dni časa.
Američani seveda vedo, da je Johna F. Kennedyja v Dallasu ustrelil Lee Harvey Oswald, njegovega brata Sirhan Sirhan in Martina Luthra Kinga mlajšega James Earl Ray. Oswalda pa je kmalu po prijetju pred kamerami ustrelil lastnik nočnega bara z mafijskimi povezavami Jack Ruby in vsaj v primeru mladega predsednika se mnogi Američani nikoli niso sprijaznili s teorijo osamljenega strelca, kot je leta 1964 zaključila Warrenova komisija. Na neuradni zatožni klopi so bili že vsi, od Sovjetov in Kubancev do ameriške obveščevalne službe Cia. Dvomljivci v uradna pojasnila verjamejo, da skrivnost hrani nekaj tisoč še neobjavljenih dokumentov.
Trump je nalivnik, s katerim je podpisal ukaz o objavi vseh zaupnih dokumentov, podaril svojemu ministru za zdravje Robertu F. Kennedyju ml., sinu ubitega senatorja in pravosodnega ministra ter predsednikovega brata z istim imenom. Črna ovca Kennedyjeve družine je v preteklosti že trdil, da je njegovega očeta in strica ubila Cia, s tem pa se ne strinjajo sorodniki. Vnuk Johna F. Kennedyja Jack Schlossberg je Trumpa obtožil pridobivanja političnih točk, saj se JFK, kot s kratico imenujejo nekdanjega demokratskega predsednika, ne more braniti.
Če bo šlo po Trumpovih načrtih, pa bodo lahko Američani kmalu sami presojali. V njegovem prvem mandatu ga je proti objavi menda prepričal tedanji državni sekretar in prejšnji direktor Cie Mike Pompeo. Za najbolj zagrizene pripadnike gibanja Naredimo Ameriko spet veliko, ki zdaj najbolj vplivajo na ponovnega predsednika, pa je bil tudi ta predstavnik »globoke države« ter marioneta dosedanjih voditeljev obveščevalnih služb pod demokratskim predsednikom Joejem Bidnom.
Prvi republikanec je vsem tem pokazal vrata in skozi proces kongresnega potrjevanja gredo ta čas njegovi imenovanci. Vsi po vrsti veljajo za ostre kritike dosedanjega delovanja ameriških obveščevalnih služb in zveznega preiskovalnega urada FBI, ki naj bi se razrasli v državo v državi. Rezultat tega naj bi bila tudi preganjanja prejšnjega in sedanjega predsednika ter številnih drugih konservativcev. Objava zaupnih dokumentov o ubojih nekdanjih voditeljev je po teh razlagah samo uvod v razkrivanje novejših afer.
Številni Američani zarote vidijo že v preiskavi smrti pedofilskega prijatelja bogatih in vplivnih Jeffreyja Epsteina, nekateri pa tudi v poskusih atentata na Trumpa. Julijski v pensilvanskem Butlerju, med katerim je za las ušel smrti, je tudi sedanjega predsednika ZDA še bolj prepričal k odkritosti do javnosti pri takšnih dogodkih.
Komentarji