
Neomejen dostop | že od 14,99€
Newyorška Univerza Columbia je v sredo z vlado Donalda Trumpa sklenila dogovor o koncu preiskave domnevnih kršitev državljanskih pravic judovskih študentov med lanskoletnimi demonstracijami proti izraelskemu nasilju nad Palestinci, med drugimi poroča Politico.
Univerza bo v treh letih zvezni vladi plačala 200 milijonov dolarjev, da jo pusti pri miru s preiskavami o domnevnem antisemitizmu. Plačala bo tudi 21 milijonov dolarjev za poravnavo domnevnih kršitev državljanskih pravic do judovskih zaposlenih, ki so se domnevno zgodile po napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023, je sporočila Bela hiša, kot navaja Euronews.
Po plačilu bo lahko univerza še naprej avtonomna pri zaposlovanju, vpisovanju študentov in akademskih odločitvah.
V okviru poravnave je dogovorjeno tudi, da bodo kandidatom za mednarodni študij postavljali »vprašanja, namenjena razumevanju njihovih razlogov za željo po študiju v Združenih državah«, ter da se vzpostavijo postopki, s katerimi se zagotovi, da so vsi študenti zavezani k »civilnemu dialogu«, piše Euronews.
»Ta dogovor predstavlja pomemben korak naprej po obdobju dolgotrajnega zveznega nadzora in institucionalne negotovosti,« je dejala vršilka dolžnosti predsednice univerze Claire Shipman.
Z univerze, ki je med nemiri izgubila dva rektorja, so sporočili, da v okviru poravnave ne priznavajo krivde. So pa potrdili, da so vodilni na univerzi priznali, da so judovski študenti in profesorji doživeli boleče, nesprejemljive incidente in da so reforme potrebne.
Columbia je popustila pred izsiljevanjem, ker na leto od vlade dobiva 1,3 milijarde dolarjev pomoči za raziskave in druge dejavnosti. Trump ji je doslej zamrznil 400 milijonov dolarjev, a bodo ta sredstva zdaj sproščena.
Predsednica univerze Claire Shipman je priznala, da je 221 milijonov dolarjev poravnave občuten strošek. Obenem je opozorila na 400 milijonov zamrznjenih sredstev in grožnjo, da univerza na letni ravni ostane brez 1,3 milijarde dolarjev. »Možnost, da se to nadaljuje v nedogled, skupaj z morebitno izgubo vrhunskih znanstvenikov, bi ogrozila naš status vodilne svetovne raziskovalne ustanove,« je dejala.
Trump trdi, da je Univerza Columbia postala žarišče antisemitizma in da ji ni uspelo zaščititi judovskih študentov in profesorjev. Očita ji tudi levo ideološko usmerjenost.
Univerza Columbia je v torek sporočila, da je kaznovala 70 študentov, ki so sodelovali v propalestinskih protestih na kampusu letos in lani, s čimer je naredila zadnji korak za izpolnitev zahtev Trumpove administracije, je poročal Forbes.
Kazni so izrekli neimenovanim študentom, ki so sodelovali v propalestinskih demonstracijah, med drugim zasedbi univerzitetne knjižnice v maju in vzpostavitvi tabora v akademski stavbi aprila. Po poročilih več medijev je vsaj 70 študentov prejelo disciplinske ukrepe, medtem ko je študentska skupina Apartheid Divest trdila, da je bilo skoraj 80 študentov suspendiranih.
Skupina je v izjavi zapisala, da so morali prizadeti študenti napisati opravičilna pisma Univerzi Columbia, sicer bi jih izključili.
Columbia ni razkrila podrobnosti posameznih kazni, je pa sporočila, da sankcije vključujejo pogojno kazen, suspendiranje za eno do treh let, razveljavitev diplome in izključitev s fakultete.
Po zasedbi knjižnice je univerza prepovedala dostop vsem neštudentskim protestnikom in začasno suspendirala udeležene študente, pri čemer je sodni odbor univerze opravil zaslišanja, kjer so lahko študenti predstavili svojo plat zgodbe. Kazni so uradno izrekli v ponedeljek.
Columbia je pohvalila hitrost, s katero je njen »posodobljeni« sodni odbor sprejel odločitve. Odboru je izrekla priznanje po tem, ko je zavrnila zahteve Trumpove administracije, da se ta organ ukine in da disciplinski postopki preidejo neposredno pod pristojnost predsednika univerze. Namesto tega je Columbia sodni odbor podredila prorektorjevemu uradu, ki poroča predsedniku.
Komentarji