
Neomejen dostop | že od 14,99€
Bela hiša je v ponedeljek umaknila časnik Wall Street Journal iz kroga novinarjev, ki bodo pokrivali potovanje predsednika ZDA Donalda Trumpa na Škotsko, poročajo ameriški mediji. Trump je jezen zaradi članka o njegovi obsceni čestitki razvpitemu pedofilu Jeffreyju Epsteinu za 50. rojstni dan, zaradi česar je tudi vložil tožbo.
»Kot je potrdilo prizivno sodišče, Wall Street Journalu ali kateremu koli drugemu mediju ni zagotovljen poseben dostop za poročanje o predsedniku Trumpu v Ovalni pisarni, na krovu letala Air Force One in v njegovih zasebnih delovnih prostorih. Zaradi lažnega in obrekljivega ravnanja Wall Street Journala ne bo na krovu letala,« je povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Novinar Wall Street Journala naj bi se predsedniku in manjši skupini drugih novinarjev pridružil na krovu Air Force One kot del potujočega novinarskega kroga za pokrivanje potovanja na Škotsko konec tega meseca, poroča portal Politico.
Trump je zaradi članka o njegovi čestitki pokojnemu obsojenemu spolnemu prestopniku Epsteinu vložil tožbo, v kateri zahteva milijarde dolarjev odškodnine. Časnik vztraja pri članku in se namerava boriti proti tožbi. Trumpova tožba zajema tudi dolgoletnega zaveznika in medijskega mogotca Ruperta Murdocha, ki je lastnik časnika.
Trump bo od petka do prihodnjega torka obiskal domovino svojih prednikov na Škotskem. Obiskal bo Aberdeen in Turnberry, kjer ima v lasti igrišči za golf.
Združenje dopisnikov Bele hiše je Trumpovo vlado pozvalo, naj spremeni svojo odločitev. »Ta poskus Bele hiše, da bi kaznovala medij, katerega poročanje ji ni všeč, je zelo skrb vzbujajoč in je v nasprotju s prvim amandmajem k ustavi,« je sporočila predsednica Združenja Weijia Jiang.
Trump je sicer že dolgo v vojni z mediji, pred zgolj štirimi dnevi je javni radijski postaji NPR in televizijski postaji PBS sredstva zmanjšal za kar milijardo dolarjev. Tudi ukinjanje dostopa do predsednika je že dlje časa njegov priljubljeni način kaznovanja preveč kritičnih medijev.
Ameriška vlada je v ponedeljek odobrila objavo 230.000 strani doslej zaupnih dokumentov o pokojnem borcu za državljanske pravice temnopoltih Martinu Luthru Kingu mlajšemu, čeprav je pokojnikova družina temu nasprotovala. Kritiki vlade trdijo, da gre za odvračanje pozornosti od škandala z dosjeji Jeffreyja Epsteina.
Objavljeni dokumenti zadevajo predvsem informacije okrog atentata na Kinga leta 1968. Urad nacionalne direktorice za obveščevalne dejavnosti ZDA je sporočil, da gre za informacije na dokumentih, ki doslej nikoli niso bile predelane v digitalno obliko in se je na njih desetletja nabiral prah.
Med drugim gre za razprave agentov FBI o poteku preiskave atentata in informacije o atentatorju Jamesu Earlu Rayu, ki je po zločinu pobegnil iz ZDA. Dokumente naj bi dva tedna pred ponedeljkovo objavo dobili v pregled člani pokojnikove družine.
Zvezna policija FBI je po naročilu njenega prvega in potem dolgoletnega direktorja J. Edgarja Hooverja pozorno nadzirala Kinga zaradi morebitne prevratniške dejavnosti. Za Hoovra je bil King komunist, tajni nadzor pa ni odkril česar bolj resnega kot Kingovo prešuštvovanje.
Na to je v izjavi opozoril Kingov center za nenasilne družbene spremembe, ki je ob izrazu podpore preglednosti in zgodovinskim dejstvom izpostavil vohunjenje FBI za Kingom ter posvaril pred napadi na dediščino ubitega borca za državljanske pravice.
Kingova hčerka Bernice King je za revijo Vanity Fair v ponedeljek povedala, da ne vidi nobene dodane vrednosti v objavljenih dokumentih in da bo morala podoživljati travme iz otroštva. Kasneje je na omrežju X pozvala vlado, naj zdaj objavi še dosjeje pokojnega spolnega prestopnika Jeffreyja Epsteina.
Demokratski aktivist Al Sharpton je za televizijo MSNBC izjavil, da ni nobenega dvoma, da poskuša Trump z objavo dokumentov o Kingu odvrniti pozornost javnosti od škandala z Epsteinovimi dosjeji, ki jih njegova vlada kljub obljubam ni objavila.
Komentarji