Neomejen dostop | že od 9,99€
Podjetje Spacex je izvedlo šesti testni polet rakete starship. Želeli so ponoviti fantastični uspeh iz prejšnje izstrelitve, ko so ujeli raketo na nosilne roke na izstrelitveno-pristajalnem stolpu, vendar tokrat ni šlo.
Da se raketa vrne na izhodišče, morajo biti izpolnjeni vsi kriteriji tako na raketi kot na izstrelitveni ploščadi, da je s tem zagotovljena varnost lastnine in ljudi. A samodejni pregledi stanja strojne opreme na stolpu so sprožili prekinitev poskusa ulova, kar 71 metrov visoka nosilna stopnja se je preusmerila v morje Mehiškega zaliva, se nadzorovano spustila in padla v vodo ter se pri tem spremenila v ognjeno kroglo.
Dobrih 120 metrov visoka raketa bo po načrtih podjetja v celoti večkratno uporabna. Sestavljena je iz nosilne stopnje super heavy in zgornje stopnje, v kateri bodo v prihodnosti tovor ali potniki, imenovane starship ali krajše ship. Raketo so tudi tokrat izstrelili z izstrelišča Starbase v bližini obalnega mesta Boca Chica v Teksasu. V peti poskusni izstrelitvi so pri podjetju prvič uspešno demonstrirali nov način pristajanja rakete, in sicer da se je vrnila k izstrelitvenemu stolpu in se ujela na nosilne roke.
Sicer je bil polet uspešen, ključni mejnik je tokrat dosegla zgornja stopnja. Ship je nadaljeval pot skozi vesolje (šlo je za podorbitalni polet) in za kratek čas ponovno vžgal enega od svojih motorjev raptor, da je nekoliko prilagodil svojo pot leta. Vžig je trajal le nekaj sekund, vendar je bil dovolj, da so pokazali, da se lahko vesoljsko plovilo varno spusti iz orbite. To nakazuje, da bi lahko starship že kmalu poletel v orbito okoli Zemlje in tja ponesel na primer internetne satelite starlink. No, tokrat je bil prvič na krovu rakete tudi tovor – in sicer banana, ki je služila kot indikator ničelne gravitacije. V prihodnjih izstrelitvah bodo v orbiti poskusili tudi polnjenje goriva v vesolju, kar je eden izmed ključnih delov razvoja rakete. To je pomembno predvsem pri potovanjih globoko v vesolje, ko bo na poti treba dotočiti gorivo.
Starship je do zdaj vedno dosegal podorbitalne hitrosti, to pomeni, da se ni utiril v orbito, kjer bi nato lahko ostal, v tem primeru pa naravne sile naredijo svoje in ga potegnejo v ozračje. SpaceX je že večkrat poskušal izvesti ponovni prižig raptorja, a so do zdaj to vedno preklicali. S tokratnim dosežkom so potrdili, da je raketa sposobna iztirjenja, s čimer so tudi dokazali varnost rakete, da jo lahko nadzorovano spustijo. Tudi ta del rakete bo namreč v prihodnosti pristajal in bo večkratno uporaben. Elon Musk je na omrežju X že napovedal, da bo sledil še en pristanek v oceanu. »Če bo šlo dobro, bo Spacex poskusil ujeti ladjo na stolpu.«
Od prejšnjega poleta, ki je bil sredi oktobra, do tokratnega so nekoliko popravili pogonski sistem rakete, nadgradili so tudi programsko opremo. Namestili so tudi nov toplotni ščit, sestavljen iz tisočih keramičnih ploščic za zaščito ladje pred temperaturami okoli 1430 stopinj Celzija.
Podjetje Spacex si s to raketo želi osvojiti Luno, predvsem pa Mars. Na raketo računa tudi Nasa, uporabiti jo namreč želijo za pristanek posadke na Luni v programu Artemis.
Za uspešen polet je Spacexu čestital prvi mož Nase Bill Nelson, ki je poudaril, da je ponovni prižig motorja »pomemben korak naprej k orbitalnemu poletu«. Nelson se bo verjetno moral posloviti od svoje funkcije, ko bo krmilo v državi prevzel Donald Trump.
Ta si je v družbi Elona Muska, ki si od novoizvoljene vlade gotovo obeta številne ugodnosti za svoja podjetja, izstrelitev ogledal v živo. Pri Trumpovem vesoljskem programu gre pričakovati, da bi lahko več denarja dobile predvsem odprave proti Luni in Marsu, kar močno podpira tudi Musk, kratko pa bodo lahko potegnili znanstveni programi Nase in Zvezne uprave za oceane in ozračje (NOAA), še posebej odprave za opazovanje Zemlje, ki so ključne pri zaznavanju spreminjanja okolja.
Trump je svojega novega najboljšega prijatelja in podpornika imenoval za šefa novega vladnega oddelka za učinkovitost. Musk je v preteklosti večkrat glasno okrcal ameriško upravo za letalstvo FAA (in druge regulatorne organe), češ da ne izdajajo dovoljenj za izstrelitve tako hitro, kot bi si želeli pri podjetju, in s tem zavirajo napredek. FAA skrbi za varnost ljudi in okolja, tako so si ob eksplozijah vzeli tudi nekaj več časa za analizo in izdajo dovoljenj, tokrat so ga izdali v dobrem mesecu dni, ker ni bilo večjih zadržkov.
Pred dnevi je aktualno dogajanje v podjetju komentirala direktorica Gwynne Shotwell. »Ravno smo našteli več kot 400 izstrelitev falconov, ne bi bila presenečena, če bomo v prihodnjih štirih letih izstrelili 400 starshipov,« je dejala. Pojasnila je, da bodo s starshipom sčasoma zamenjali trenutne rakete falcon 9 in falcon heavy, s tem bodo zamenjali tudi njihovo kapsulo za prevoz posadke dragon. Še naprej pri podjetju sestavljajo mrežo internetnih satelitov starlink. Po njenih besedah je trenutno pri podjetju, vrednem približno 250 milijard evrov, zaposlenih 15.000 ljudi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji