Igrali so se z ognjem, Švede pa je za slovo pokončal Zmaj

Slovenski košarkarji so na tekmi zadnjega kola prvega dela kvalifikacij za SP 2023 premagali Švedsko s 84:81. Goran Dragić ob slovesu do rekorda.
Fotografija: Goran Dragić si je v Stockholmu bojda zadnjič nadel dres reprezentance. FOTO: Fiba

Po nepozabni zmagi nad Hrvaško v 5. kolu kvalifikacijskih bojev skupine C, s katero so izbranci selektorja Aleksandra Sekulića v Ljubljani potrdili napredovanje v odločilni drugi krog, tudi tekma s Švedsko še zdaleč ni bila nepomembna. Poleg tega, da bo očitno zadnja v reprezentančni karieri Gorana Dragića, je gostovanje v Stockholmu prinašalo tudi točke za drugi del kvalifikacij. Za Švede domači obračun tudi predstavlja priložnost, da se skozi šivankino uho prebijejo v drugi krog, seveda pa bodo z enim očesom pogledovali tudi proti razpletu večernega obračuna med Hrvaško in Finsko.

Slovenci so dvoboj pred očmi legende lige NBA in ekipe Dallas Mavericks, Nemca Dirka Nowitzkega, začeli v postavi Goran in Zoran Dragić, Luka Dončić, Mike Tobey in Edo Murić. Goran Dragić je poslovilno tekmo pred skoraj nabito polno dvorano Hovet začel s trojko za vodstvo Slovenije, a so Švedi že v naslednjem napadu odgovorili z isto mero za 3:3. Dončić je nato tudi sam zadel s precejšnje razdalje za novo vodstvo. Po lepi akciji slovenskega zvezdnika, ki si je priigral lahko polaganje, je Slovenija po treh minutah igre vodila s petimi točkami naskoka (10:5), medtem ko Švedom met z razdalje po prvem zadetem poskusu nikakor ni stekel. Ko je atraktivno akcijo po podaji Gorana Dragića zaključil še Tobey, je švedska klop zahtevala prvo minuto odmora ob zaostanku s 5:12.

A po povratku na parket je sledila nova trojka Dončića, tokrat s strani, za novo najvišjo prednost na tekmi +10 (15:5). Črno serijo so Švedi prekinili šele po sporno dosojeni osebni napaki Murića, ki je z blokado pričakal Ludviga Hakansona, slednji je nato slabih pet minut pred koncem prve četrtine izkoristil oba prosta meta. Najboljše minute švedske reprezentance so sledile do Sekulićeve minute odmora 2:35 minute pred koncem prve četrtine. Po zapravljenem protinapadu Jake Blažiča, ki je slabo iskal Dončića, je Hakanson znižal na 14:18. Dončić je odgovoril z lepo akcijo, iz katere je iztržil koš in še osebno napako, ki jo je pretvoril v dodatno točko. A Švedi so ostajali blizu, Erik Rush je ob Dončiću zadel »cirkuški« met in znižal na 17:22, zadnja beseda pa je vendarle ostala evropskim prvakom – Dončić je z ogromne razdalje vrgel prekratko žogo za prednost 22:17 po prvi četrtini.

Druga četrtina

Drugih 10 minut so Slovenci začeli z zapravljenima metoma za tri točke, Švedi pa so s prvim košem druge četrtine zaostanek znižali na vsega tri točke (19:22). Kljub nekaj rotacijam na parketu, v igro sta prišla Jakob Čebašek in Gregor Hrovat, se slovenski naskok ni še dodatno stopil, tudi po zaslugi koša in osebne napake nad Aleksejem Nikolićem, ki je povišal na 25:19. Toda po nekaj zapravljenih napadih so se Švedi 6:46 minute pred koncem polčasa z zabijanjem in trojko Pelleja Larssona znižali na le točko zaostanka (24:25).

Razlika se je še naprej gibala od točke pa do največ treh v korist Slovenije, medtem ko so se Švedi še naprej zaskrbljujoče sprehajali pod slovenski koš in ga tudi pridno polnili. Po nesporazumu med Zoranom Dragićem in Dončićem pa so Švedi vendarle izkoristili priložnost za prvi prevzem vodstva in po ukradeni žogi ter polaganju Melwina Pantzarja povedli s 30:29. A do konca druge četrtine so bile še skoraj polne štiri minute, v katerih so naši košarkarji vendarle vsaj rahlo strnili vrste, toda možje v rumenih dresih so še naprej izkoriščali vsako priložnost in vodili tudi že s tremi točkami naskoka (37:34). Vedno glasnejše tribune je nato 1:22 minute pred koncem utišal Goran Dragić trojko za 37:37. S prepoznavnim metom s korakom nazaj je Dončić še dodatno »ohladil« gostitelje, toda nato v zaključku prvega polčasa storil napako ter omogočil silovito zabijanje Viktorja Gaddeforsa za končnih 41:41.

Tretja četrtina

Dončić je z metom s polrazdalje odprl tudi drugi polčas in poskrbel za novo vodstvo svoje ekipe s 43:41, nato je po uspešnem švedskem odgovoru za tri točke s precejšnjo mero sreče zadel še Goran Dragić (46:43). S trojko Zorana Dragića so se Slovenci slabih sedem minut pred koncem tretje četrtine po dolgem času odlepili na +4, a takoj je sledil nov lahek koš gostiteljev. Ko je z razdalje zadel še Murić, je bila prednost že malenkost višja (54:49). Gledalcem je zastal dih že v enem naslednjih napadov, ko je Dončić zlahka opravil z Larssonom in žogo zabil skozi obroč za +7 (56:49).

Luka Dončić je bil prvi strelec dvoboja z 31 točkami. FOTO: Fiba

A tudi ta razlika se je hitro stopila, nato sta za varnejših +6 s hitrima košema poskrbela Dončić in Zoran Dragić, ki je zadel po protinapadu za 60:54. Sekulić je ponudil priložnost za igro tudi Gregorju Glasu, medtem pa je Dončić ostajal vroč in dobri dve minuti pred koncem 3. četrtine zadel nov met za tri točke. Toda Švedi so trmasto ostajali v igri za zmago, čeprav nikakor niso našli recepta za Dončića, ki je neustavljivo polnil njihov koš. Tretja četrtina se je končala s sanjsko, ko je po sicer neposrečeni podaji Dončića do težkega meta za tri točke prišel Glas in zadel za izid 70:61 pred zadnjimi desetimi minutami.

Zadnja četrtina

Dončić, ki se je med premorom na klopi ob Goranu Dragiću zabaval v ritmih znane pesmi Y. M. C. A., je vsaj za nekaj napadov prepustil mesto Edu Muriću. Ekipi sta na začetku zadnje četrtine zapravljali napade, Švedi prek Larssona tudi oba prosta meta, dokler ni črnega niza 8:15 minute pred koncem rednega dela tekme s trojko prekinil Nikolić in na semaforju se je izpisalo 73:61. Švedi so nato z nizom 5:0 spet pokazali, da se ne bodo predali do zadnje kaplje krvi. Ko je trojko zadel še Denzel Andersson, je dobrih pet minut pred koncem dvoboja Švedska zaostajala le še za dve točki (71:73). Reči je nato v svoje roke vzel Dončić, ki je prebil mejo 30 točk po samostojni akciji pod koš. Po osebni napaki Zorana Dragića je 4:43 minute pred koncem Slovenija že izpolnila bonus in vodila z le dvema točkama naskoka (75:73). Alley-oop, ki ga je zaključil Simon Birgander, je že v naslednjem napadu po zapravljenih metih Dončića in Gorana Dragića poravnal izid na 75:75.

Po delnem izidu 2:14 in minuti odmora pa je na igrišče prišla boljša Slovenija, Goran Dragić je zadel z lahkim polaganjem, mlajši brat Zoran pa je priigral precej dvomljivo dosojeno osebno napako v napadu, česar pa gostje niso uspeli izkoristiti. Na semaforju je bilo še 3:20 minute, ko je v pomemben napad krenila Švedska in po zaslugi odprtega meta Birganderja vnovič izenačila na 77:77. Drama se je nadaljevala, ko je slabo na drugo stran igrišča podajal Goran Dragić in zakuhal protinapad, ki ga je z blokado ustavil Dončić. Po mnenju sodnikov nepravilno, s strani zvezdnika Dallasa pa so prejeli tudi sarkastičen aplavz. Pantzar ni grešil s črte prostih metov in Švedsko popeljal na +2 (79:77). A nato je za tri že v naslednjem napadu zadel Zoran Dragić in Slovenija je spet vodila za točko.

Pantzar je šel nato spet na črto prostih metov in bil nezgrešljiv za novo švedsko vodstvo (81:80). Le še slabi dve minuti sta ostali gostom, Goran Dragić je prvi napad zapravil, drugega pa s težkim polaganjem uspešno zaključil ob zvoku sirene – 82:81 za Slovenijo. Morda ključen napad svojemu moštvu je z dobro obrambo na Larssonu priigral Tobey, a se napad evropskim prvakom ni posrečil, na koncu je met za tri točke zapravil Zoran Dragić. Nekaj več kot 30 sekund pred koncem zadnje četrtine je sledila minuta odmora, po katerem so imeli Švedi napad za vodstvo. Komaj jim je uspelo izvesti met iz avta, potem ko se je žoga odbijala od igralca do igralca, nato je sledil povsem zgrešen met za tri točke in lahkomiselno zapravljena žoga Dončića, po kateri rumeno-modri, na srečo, spet niso zadeli. Do konca so ostale še vsega 3,9 sekunde, napad pa so imeli naši košarkarji.

Mike Tobey v akciji pod košem. FOTO: Fiba

Goran Dragić: Tekme, ki jih moraš dobiti, so običajno najtežje

Met iz avta je izvajal Nikolić, Švedi pa so vse skupaj prekinili s hitro osebno napako nad Goranom Dragićem 2,8 sekunde pred koncem tekme. Najboljši strelec v zgodovini slovenske izbrane vrste je svojo službovanje v dresu z državnim grbom zaključil v slogu – zadel je obakrat, Švedi pa z metom s sredine igrišča niso uspeli izsiliti podaljška. Slovenija je prvi del tekmovanja končala na 2. mestu, zvečer se bosta pomerili še Finska in Hrvaška, ki si lahko še vedno priigra napredovanje na račun Švedov. Drugi del kvalifikacij se bo začel avgusta, Slovence pa tik pred EP v Nemčiji čaka še kar šest tekem. Dve gotovo proti Nemčiji, ki bo tekmica Sekulićevih izbrancev tudi na eurobasketu 2022, za o dveh preostalih mestih pa bosta odločali tekmi Nemčija – Poljska in Izrael – Estonija. Na svetovno prvenstvo, ki bo naslednje leto od 25. avgusta do 10. septembra v Indoneziji, na Japonskem in Filipinih, se bodo uvrstile po tri najboljše ekipe iz drugega dela.

»Na Švedsko smo prišli po dve točki. Izpolnili smo cilj, četudi nismo prikazali svoje najboljše igre,« je STA po tekmi citirala selektorja Sekulića. »Zavedali smo se, da tekma ne bo lahka, saj ima Švedska čvrsto ekipo, ki igra nepopustljivo do zadnjih sekund. Čeprav smo si na začetku tekme priigrali dvomestno prednost, smo nato precej popustili in dovolili tekmecu, da je diktiral igro. Na koncu smo pokazali, da imamo dovolj kakovostnih igralcev, ki imajo izkušnje in modrost, da so tekmo uspešno pripeljali do konca.«

Goran Dragić je, še zadnjič v vlogi kapetana Slovenije, tekmo ocenil z naslednjimi besedami: »Švedski gledalci so pripravili izjemno vzdušje, ki je njihovo reprezentanco ponesla in ji dala dodatno motivacijo za trdo igro. Tako je tudi izničila našo začetno prednost in ostala do konca v igri. V zaključku smo vendarle pokazali svoje izkušnje in znanja ter dosegli pomembno zmago za nadaljevanje kvalifikacij. Tekme, ki jih moraš dobiti, so običajno najtežje, zato moramo biti zadovoljni in nadaljevati po začrtani poti.«