Kanadski trio razblinil sanje SŽ Olimpije v Beljaku

Hokejisti SŽ Olimpije so izgubili odločilno sedmo tekmo četrtfinala lige ICEHL v Beljaku (1:4). Edini strelec v 9. minuti prve tretjine Wade Murphy.
Fotografija: Ljubljančani so se na nedeljskem obračunu v Hali Tivoli rešili pred izpadom in si priigrali odločilno sedmo tekmo. FOTO: Leon Vidic/Delo

Potem ko se je zdelo, da je četrtfinale za zeleno-bele skoraj izgubljen, so se vrnili, zmagali na dveh tekmah in prišli do odločilne sedme. V obračunu ekip, kjer sta v prejšnjih šestih tekmah mreži precej tresli, je danes slavila beljaška zasedba, ki si je tako zagotovila polfinale. Za Ljubljančane pa se je v torek končala izjemna prva sezona v regionalni ligi, ko so presenetili marsikoga in v prvem delu skoraj dva meseca vztrajali povsem na vrhu, potem pa se kot šesta ekipe neposredno uvrstili v končnico in pošteno namučili drugo ekipo rednega dela.

V torek se ni začelo po načrtih ljubljanske ekipe. Beljačani so imeli v začetnih minutah in tudi potem v nadaljevanju tretjine premoč, ki so jo kronali tudi z dvema zadetkoma v zgodnjem obdobju tekme. Za 1:0 so poskrbeli v četrti, zadel je stari znanec tivolskega občinstva John Hughes, za 2:0 pa v sedmi minuti, ko je bil natančen še en Kanadčan Scott Kosmachuk. A še preden bi bila razlika lahko previsoka, je ljubljanski Kanadčan Daniel Murphy poskrbel za znižanje in tako ohranil realne upe na uspeh na tekmi. Nadaljevanje je bilo za slovensko ekipo boljše, vzpostavila je ravnotežje, imela nekaj priložnosti, pa tudi razpoloženega vratarja Žana Usa, ki je nekajkrat odlično posredoval in predvsem ob strelu ​Kosmachuka poskrbel, da je ostalo pri 2:1.

Večer Kanadčanov tudi na Dunaju

A ob koncu drugega dela so domači nato le kronali prednost igralca več. Do takrat so imeli gostje le eno tovrstno priložnost, domači pa samo v tej tretjini tri. Prvi dve so zeleno-beli preživeli, tretjega »power-playa« pa ne, saj je po le 14 sekundah močno streljal Rick Schofield in povišal vodstvo kot že četrti kanadski strelec v torkovem večeru. Ta zaostanek je tako pomenil, da so morali gostje v zadnji tretjini vse moči usmeriti v napad. Domači pa so se bolj posvetili obrambi (razmerje v strelih je bilo v tem delu 12:5 za Ljubljančane). A kljub temu, da so bili več pred vratarjem Tomijem Karhunenom, gostom terenske premoči ni uspelo spremeniti še v kakšen zadetek. Lepi priložnost sta imela Aleksandar Magovac in Blaž Tomaževič, pa tudi Žan Jezovšek, a Beljak je bil trden v obrambi in ni dovolil znižanja.

Tako je bila logična poteza trenerja Mitje Šivica, ki je svojega vratarja iz igre potegnil že tri minute in pol pred koncem tekme. A niti prednost igralca več na ledeni ploskvi ni bila dovolj za vsaj en gol upanja, ki bi pomenil priključek. Zbrana domača obramba je odvrnila vse napade, nato pa so domači 25 sekund pred koncem plošček spravili še v nebranjena vrata in tako tudi formalno potrdili zmago in polfinale. Za konec je zadel Šved Anton Karlsson.

Sedma tekma je odločala tudi na Dunaju, kjer so domači Vienna Capitals s preobratom v zadnji tretjini s 3:2 premagali celovški KAC. Tudi v prestolnici so odločili zadetki Kanadčanov, za preobrat sta poskrbela James Sheppard v 43. in Matthew Bradley v 51. minuti, naslednji tekmec Dunajčanov pa bo prvi nosilec Red Bull Salzburg. Rdeči biki so brez poraza v štirih tekmah odpravili Orle iz Znojma, podobno prepričljiv je bil tudi Fehervar proti Pustertalu, ravno Madžari bodo po skupni zmagi s 4:0 zadnja prepreka beljaškemu VSV na poti do velikega finala.