Brez štirih asov z EP še enkrat preskromni za Španijo

Slovenska reprezentanca je v 5. kolu kvalifikacij za SP 2019 tretjič klonila, v Stožicah je zaostajala že za 20 točk.
Fotografija: Naša izbrana vrsta je po prvi četrtini zaostajala za špansko le 6 točk. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Ljubljana – Kitajska je bila za slovensko reprezentanco zemljepisno daleč že pred žrebom kvalifikacijskih skupin za SP 2019, po novem porazu s Španijo pa je košarkarsko še za korak dlje. V drugi krog bodo resda napredovala po tri moštva iz vsake skupine, a moramo upoštevati, da bodo s seboj ponesla prav vse izide odigranih tekem. In evropski prvaki se bodo v nedeljo potegovali proti Črni gori za komaj polovično bero 3:3.

Brez štirih od petih članov udarne peterke iz Istanbula (Gorana Dragića, Luke Dončića, Gašperja Vidmarja in Anthonyja Randolpha) je bila zlata reprezentanca seveda močno oslabljena, premoč španske selekcije B ali C pa je tudi brez vseh glavnih zvezdnikov potrdila, koliko skromnejšo ponudbo košarkarjev ima dvomilijonski narod. Čeravno so Jaka Blažič, Vlatko Čančar in Luka Rupnik v minuli klubski sezoni igrali na Iberskem polotoku, Sašo Zagorac in Miha Lapornik imata tam nekaj korenin, Klemna Prepeliča pa že mesece resno povezujejo z Realom. Črne slutnje so očitno premagale tudi gledalce, saj stožiške tribune na pomembnem dvoboju med najuspešnejšo in bronasto državo z lanskega eurobasketa še zdaleč niso bile tako polne in vroče kot ob prvem soočenju istih reprezentanc v Burgosu.

Skoraj neovirani prodori Špancev

Slovensko moštvo sinoči ni moglo izpolniti ključnih nalog. Španci so še enkrat prevladovali pri skoku, ki so ga dobili s 50:35, in le v drugi četrtini ujeli devet žog pod obročem naših košarkarjev. Preveč porozna je bila tudi obramba. Že v uvodnih desetih minutah je prejela 26 točk, saj so gostje pod vodstvom dirigenta Quina Coloma in krila Juana Hernangomeza znali uveljaviti ritem, ki jim je ustrezal. Igrali so nekoliko počasneje, kot so napovedovali v slovenskem taboru, a hkrati bolj preudarno kot hitrega koša lačni gostitelji, ki so brez protinapadov in prave globinske igre zadnjič vodili s 7:6.

Španci so dosegli večino košev s skoraj neoviranimi prodori, trojkami in koši iz drugih akcij, če bi izkoristili večino prostih metov, bi si lahko zagotovili lepo prednost že do polčasa. Toda tik pred glavnim premorom so bili zadovoljni tudi s +10 (40:30), saj so se zavedali, da imajo tudi sami veliko rezerv. Slovenci, kajpada, še veliko več. Med njimi je bilo veliko neopaznih duš, zato sta morala Blažič (za dve 2:8, za tri 3:7) in Čančar (za dve 3:3, za tri 3:6) nositi toliko večje breme. Pretirano je bil živčen predvsem novi kapetan Prepelič, ki je poskušal vse preveč na silo ter slednjič metal iz igre 1:11 in izgubil 5 žog.

Nekoliko bolje je kazalo le v uvodnih minutah tretje četrtine, toda zadnji preblisk je prišel že v 25. minuti ob znižanju na 45:49 po Blažičevi zaslugi. Sledil pa je niz 0:11, po katerem je tekma izgubila prvotni naboj. Španci so začutili svojo priložnost in se kot pravi rutinerji oddaljili celo na +20 (60:80), prišli so torej celo do večjega naskoka kot na prvi tekmi v Burgosu (+16). Na srečo bo nedeljski gost v zadnjem kolu uvodnega dela kvalifikacij nekoliko nižjega kova.

Španci so se v tretji četrtini razigrali in gledalcem v skoraj polnih Stožicah prikazali odlično igro. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Odzivi po tekmi

Rado Trifunović, selektor Slovenije, je po tekmi povedal: »Čeprav je morda na trenutke delovalo, kot da se niso borili, verjemite, da so igralci dali vse od sebe. Španija ima fizično izredno močno in homogeno ekipo, ki vseh štirideset minut igra v istem ritmu. Mi smo se borili, a ta borba ti vzame veliko moči in sape, zato je morda kdaj izgledalo, da se fantje ne trudijo dovolj. To tekmo moramo čim prej arhivirati in se maksimalno pripraviti na obračun s Črno goro.«

Saša Zagorac: »Španci so tekmo začeli zelo agresivno, predvsem so bili poskočni pod našim obročem, kar nismo znali zaustaviti oziroma preprečiti. Enako se nam je zgodilo že na prvi tekmi v Burgosu in tudi v Belorusiji. Vsekakor se nam je poznala odsotnost Gašperja Vidmarja. To tekmo moramo čim prej pozabiti, upam, da smo se iz nje kaj naučili, in se čim bolje pripraviti na nedeljski obračun s Črno goro. Če smo zmagali v Podgorici, ne vem, zakaj ne bi to ponovili še v Stožicah.«

Edo Murić:»Dali smo vse od sebe, a nismo v vrhunski formi. Nastopili smo brez pripravljalnih tekem in oslabljeni, saj imamo le enega centra, a tudi Žiga Dimec si je hitro nabiral osebne napake. Zato sem se moral povsem pod koš pomakniti celo jaz, kar se mi je zgodilo prvič v karieri. Vsi smo bili videti, kot da nismo vajeni svojih nalog, kar je težko proti tako kakovostnemu in višjemu tekmecu. Toda igrali smo najvišji in najboljši, kar jih je imela Slovenija danes na voljo.«

Drugi izid v skupini A – Črna gora : Belorusija 80:69; vrstni red: Španija 5:0, Slovenija in Črna gora po 2:3, Belorusija 1:4. V drugem krogu se bo najuspešnejša trojica po dvakrat pomerila z najboljšimi tremi iz skupine B (Ukrajina, Turčija in Latvija po 3:2, Švedska 1:4).