Liverpool šestič evropski prvak, Kloppu končno zadoščenje

V finalu lige prvakov sta mrežo Tottenhama zatresla Mohamed Salah v 2. minuti z 11-m in Divock Origi v 88. minuti.
Fotografija: Po letu 2005 znova na evropskem vrhu. FOTO: Reuters
Po letu 2005 znova na evropskem vrhu. FOTO: Reuters

Po letu 2005 je Liverpool znova evropski klubski prvak. V velikem finalu je premagal Tottenham z 2:0 (1:0) in si priigral že šesti naslov najboljšega na stari celini. Pred njim sta le Real Madrid s trinajstimi zmagami in Milan s sedmimi, za njim pa sta ostala Barcelona in Bayern.

Divock Origi je dvema polfinalnima goloma dodal še finalnega. Vse tri gole je dosegel iz treh strelov. FOTO: AFP

Na Atleticovem štadionu Wanda Metropolitano se je za rdeče začelo sanjsko že po 21. sekundah. Po podaji Sadia Maneja je z roko nespretno krilil Moussa Sissoko in skupaj s pomočniki odlični sodnik Damir Skomina je pokazal na belo točko.

Enajstmetrovko je v vodstvo spremenil Salah. Egipčanov gol sicer ni bil najhitrejši v finalih LP. Če kdo, potem prav privrženci Liverpoola pomnijo znamenito finalno tekmo v Istanbulu, ki jo je Milan začel z golom Paola Maldinija v 52. sekundi.

Najboljši igralec sezone v Angliji Virgil van Dijk in najboljši angleški napadalec Harry Kane se potegujeta za prvo moštveno lovoriko. FOTO: Reuters

Po razburljivih polfinalnih tekmah visokega ritma, zasukov in toči golov je bilo pričakovati pravo angleško bitko in dirko. Toda vložek je bil očitno prevelik. Liverpool je pametno branil prednost, Tottenham pa ni želel napasti za vsako ceno. Pred seboj je imel tako rekoč še vseh 90 minut.

Liverpoolov Brazilec Fabinho je opravljal garaško delo in ga opravil z odliko. Tottenhamov južnokorejski napadalec Son Heung-Min pa je bil morda edini bolj razpoloženi napadalec pri Londončanih. FOTO: AFP

Toda, da v prvem polčasu londonsko moštvo niti enkrat ni sprožilo strela proti Liverpoolovemu vratarju Alissonu, ni pričakoval nihče. Tottenham je imel v taktičnem prvem polčasu le prepričljivo premoč v posesti žoge, Liverpool pa je bil zelo, zelo zanesljiv. Londončani v tej sezoni LP v trinajstih tekmah niti enkrat niso bili v prednosti po prvem polčasu.

Drugih 45 minut se je začelo nekoliko bolj živahno, a je ritem igre tudi hitro umiril. Tottenham je čakal na zadnje minute, na zadnjih petnajst, deset minut. Trener Mauricio Pochettino je z aktiviranjem polfinalnega junaka Lucasa Moure, ki ga je v začetni enajsterici pričakovano zamenjal najboljši strelec in kapetan Harry Kane (pa bi bilo mogoče bolje, če bi začel Brazilec), in četrtfinalnega Fernanda Llorenteja le izbral igro za vse ali nič. Tottenhamov jalov napad je dobil nekaj ostrine, a taktično tokrat zelo prepričljiv Liverpool se je ubranil. Dvakrat je resneje posredoval vratar Alisson, več ni bilo potrebe.

Zmago angleškega prvaka je v zaključku tekme potrdil junak povratne polfinalne tekme proti Barceloni Origi s strelom po tleh v levi kot vrat Huga Llorisa.

Zmage se je še posebej razveselil trener Liverpoola Jürgen Klopp, ki je pred tem izgubil dva finala. Prvega leta 2012 proti Bayernu, ko je vodil Borussio Dortmund, drugega lani proti Realu.

Jürgen Klopp si je zaslužil iskrene čestitke poraženega kolega  Mauricia Pochettina. FOTO: AFP

Angleški veselica v španski prestolnici

Navijači angleških finalistov Tottenhama in Liverpoola so se že več dni zabavali v španski prestolnici, v številčni premoči pa so bili privrženci Liverpoola.

Čeprav sta trenerja obeh klubov Pochettino in Klopp precej cenjena strokovnjaka, upata na sploh prvo lovoriko v sedanjem klubu, pa četudi je Argentinec pri Tottenhamu že vse od leta 2014, Nemec pri Liverpoolu pa od leta 2015.

Prav zato je moral Klopp na novinarski konferenci odgovarjati tudi na vprašanja, kako preprečiti, da ne bo izgubil še sedmega finala zapored. »Če drugega ne, sem vsaj svetovni rekorder po zmagah v polfinalu,« se je nemški trener znal izviti iz neprijetnosti.

Jürgen Klopp med novinarsko konferenco. FOTO: Reuters

Veliko znanih obrazov

Kloppov tekmec Pochettino pa je na treningu kot nekdanji nogometaš tudi sam sprožil proti vratom, toda ker leta ne prizanašajo nikomur, se je že po prvem strelu prijel za zadnjo stegensko mišico in žogo kaj hitro pustil na miru. Kasneje se je raje zapletel v dolg pogovor z vratarjem Llorisom, saj je vanj polagal velike upe. Nenazadnje ima Lloris kot kapetan svetovnih prvakov Francozov največ izkušenj v Tottenhamovi zasedbi.

Navijaški coni obeh finalistov sta si tokrat precej blizu, obe v bližini parka Retiro. FOTO: Aljaž Vrabec

Tudi v Liverpoolu je bilo in še bo dolgo v jutro veselo. FOTO: AFP

Manjkali niso niti nekdanji nogometaši, ki neradi izpustijo priložnost za ogled finala lige prvakov. V Madrid so med drugimi prispeli Roberto Carlos, Alessandro del Piero, Steve McManaman, Rio Ferdinand, Andrea Pirlo, Diego Milito, CafuDavor Šuker, Robert Pires, Patrick Kluivert, Luis Figo, Carles Puyol … na treningu Tottenhama pa je izstopal tudi Steve Nash, nekdanji košarkar in mentor Gorana Dragića.

Nov protokol pred začetnim žvižgom

Posebnost današnjega finala je bilo dodatno fotografiranje pred tekmo. Kot je sicer že v navadi, sta se pred fotografske objektive najprej postavili začetni enajsterici, nato pa so se jim pridružili še vsi rezervisti. Evropska nogometna zveza (Uefa) je uvedla novost po predlogu Tottenhamovega trenerja Pochettina, da bi tako imeli lep spomin na finale lige prvakov tudi vsi nogometaši, ki niso igrali.

Damir Skomina ni imel na voljo ogrevalnih pet minut, tako je moral biti zbran. FOTO: AFP

Mohamed Salah je ”na polno” udaril po žogi in zabil z bele točke. FOTO: AFP

Tudi močan slovenski pridih

Manjkali niso niti slovenski predstavniki. Prvič je bil glavni sodnik finala Damir Skomina, kar je bila krona njegove sodniške kariere. Ko je bilo vsega konec, je na zelenico stopil še predsednik Uefe Aleksander Čeferin, da je podelil zmagovalni pokal, ki se po petih letih iz Španije seli v Anglijo.

Uvodne minute je popestrila tudi vroča nogometna navdušenka. FOTO: AFP

Na prav poseben način pa je bil zraven finalnega dogajanja v Madridu še en Slovenec. To je Jan Oblak, saj je med spominskimi ploščami pred Atleticovim štadionom, ki gosti finale, tudi plošča v čast slovenskega vratarja.